Výstava ve Valdštejnském paláci přiblíží hornictví

Ve středu 22. září proběhne vernisáž výstavy Hornictví na Karvinsku v budově Senátu ČR v Praze. Začne v 16 hodin. Její autoři chtějí návštěvníkům Valdštejnského paláce přiblížit vývoj hornického průmyslu v karvinském revíru i současnou tvář regionu.

„Přestože se mluví o konci uhlí maximálně do roku 2038, jsme přesvědčen, že tomu tak nemusí být. Vývoj minimálně v Evropě, a mluvím o rostoucích cenách a stále chybějících náhradních zdrojích za fosilní paliva, ukazuje, že ještě budeme rádi, že budeme moci černé uhlí u nás těžit,“ uvedl senátor za obvod Karviná Ondřej Feber, který nad akci převzal záštitu.

Autory expozice jsou Ing. Stanislav Kuba, Ing. Boleslav Kowalczyk a Ing. Jiří Brzóska. Výstava ve Valdštejnském paláci ukazuje nejen prvopočátky těžby na Karvinsku, rozvoj dobývání uhlí v 60. letech minulého století, ale věnuje se také největším důlním tragédiím. Připomíná rovněž hornické zvyky udržované po několik generací. Věnuje se i devastacím a rekultivacím území v obcích dotčených těžbou aj. 

Prohlédni si výstavu.