Vůně uhlí stále v nás

Takový dostala název expozice Galerie výtvarného umění v Ostravě, která je k zhlednutí v prostorách Dolu Michal v Ostravě-Michálkovicích, a sice od 7. 7. do 30. 9. 2009. Umělecká díla připomínají hornickou minulost metropole severní Moravy.
,,Ještě patnáct let po ukončení těžby je Ostrava pro mnohé synonymem černého města. V době meziválečné však toto označení nesla, narozdíl ode dneška, právem. V té době se v regionálním výtvarném umění objevuje nejfrekventovaněji sociální tématika, nedílně spojená se životem lidí mezi šachtami a haldami. Na plátnech a v kameni jsou naturalisticky obnaženou formou zachycováni havíři v nejrůznějších situacích a jejich práce je prezentována nejen jako bezbřehá dřina, ale i poslání.
Tematicky stranou však nezůstává ani běžný život havířů a jejich rodin a v neposlední řadě i město Ostrava, které se lidem, v něm žijícím, stalo láskou i osudem.
Že je zde vše zcela specifické, byl nucen postupně připustit každý výtvarník, žijící na Ostravsku, a tuto realitu osobitým způsobem výtvarně uchopit. Jen namátkou jmenujme Ferdiše Dušu, Viléma Wünsche, Vladimíra Kristina, Helenu Kalichovou nebo sochaře Augustina Handzela, Karla Pokorného a Jindřicha Wielguse. Na této, poněkud upravené výstave z loňského roku, díky těmto autorům zjistíte, že i s odstupem mnoha let jsou kořeny hornické duše v každém z nás stále živé.“

Gabriela Pelikánová (kurátorka výstavy)

Na snímku obraz Vladimíra Kristina U šachty

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.