Eva Kotarbová
Administrátor: Eva Kotarbová Návštěvní kniha
 
 
 
 
 
 
 
Moje knihy
 
  • Černohorské sluncebraní
  • Marné levitace
  • Siluety
 
 
 
 
 
 
 
Encyklopedie
 
  • Encyklopedie 1. vyd. Vročení 2005  
    Vročení 2005  
  • Encyklopedie 2. vyd. Vročení 2013
    Vročení 2013
 
 
 
 
 
 
 
Rubriky
 
Archiv
 
 
 
 
 
 
 
 

Vůně uhlí stále v nás

Takový dostala název expozice Galerie výtvarného umění v Ostravě, která je k zhlednutí v prostorách Dolu Michal v Ostravě-Michálkovicích, a sice od 7. 7. do 30. 9. 2009. Umělecká díla připomínají hornickou minulost metropole severní Moravy. 
,,Ještě patnáct let po ukončení těžby je Ostrava pro mnohé synonymem černého města. V době meziválečné však toto označení nesla, narozdíl ode dneška, právem. V té době se v regionálním výtvarném umění objevuje nejfrekventovaněji sociální tématika, nedílně spojená se životem lidí mezi šachtami a haldami. Na plátnech a v kameni jsou naturalisticky obnaženou formou zachycováni havíři v nejrůznějších situacích a jejich práce je prezentována nejen jako bezbřehá dřina, ale i poslání.
Tematicky stranou však nezůstává ani běžný život havířů a jejich rodin a v neposlední řadě i město Ostrava, které se lidem, v něm žijícím, stalo láskou i osudem.
Že je zde vše zcela specifické, byl nucen postupně připustit každý výtvarník, žijící na Ostravsku, a tuto realitu osobitým způsobem výtvarně uchopit. Jen namátkou jmenujme Ferdiše Dušu, Viléma Wünsche, Vladimíra Kristina, Helenu Kalichovou nebo sochaře Augustina Handzela, Karla Pokorného a Jindřicha Wielguse. Na této, poněkud upravené výstave z lo?ského roku, díky těmto autorům zjistíte, že i s odstupem mnoha let jsou kořeny hornické duše v každém z nás stále živé.“

Gabriela Pelikánová (kurátorka výstavy)

Na snímku obraz Vladimíra Kristina U šachty

 

Napsat komentář
Antispamová kontrola

Zadejte velké x

 
 
 
 
 
 
 
 
Smlouvy
 
 
 
 
 
 
 
 
Městské lázně
 
 
 
 
 
 
 
 
Starší archív
 
 
 
 
 
 
 
 
Zajímavost
 
  • 7. Průhledy