Opět byly uděleny Ceny Jantar

V pondělí 31. srpna 2020 byly v Ostravě již po třetí uděleny Ceny Jantar umělcům spjatým s Moravskoslezským krajem. Stalo se tak během slavnostního programu v ostravské aule Gong. Za celoživotní kulturní přínos byli oceněni výtvarník Eduard Ovčáček a skladatel Milan Báchorek (na snímku vlevo). Držiteli výročních cen za rok 2019 se stali např. písničkář Tomáš Kočko, skladatelka Beata Hlavenková, sopranistka Kateřina Kněžíková, výtvarník Aleš Hudeček, básník Petr Hruška, skupiny Kofe-in a Mirai.

Celkem bylo uděleno 18 ocenění a s nimi spojených skleněných sošek zkrášlených jantarem. Jméno Eduarda Ovčáčka a Milana Báchorka bude v nejbližší době zvěčněno na zvláštních ocelových hvězdách, jež budou umístěny na Jantarovém schodišti slávy, a to ve vítkovické Bolt Tower.  Ocitnou se tam po boku hvězdných symbolů loňských laureátů – Jindřicha Štreita a Marie Rottrové.

Ceny Jantar za nejvýraznější umělecké počiny roku 2019 byly porotcům známy již na začátku března, ale kvůli koronavirové pandemii jejich slavnostní zveřejnění nastalo až včera.

Během galavečera tradičně vystoupili významní umělci spjatí s Moravskoslezským krajem, např. klavírista Ivo Kahánek a sopranistka Veronika Holbová, přípravný sbor Permoník doprovázel Vladivojnu La Chia a kapelu Bratři Orffů.

 

CENY ZA CELOŽIVOTNÍ DÍLO

EDUARD OVČÁČEK

MILAN BÁCHOREK

POPULÁRNÍ HUDBA 2019

INTERPRET ROKU: TOMÁŠ KOČKO

INTERPRETKA ROKU: BEATA HLAVENKOVÁ

KAPELA ROKU: MIRAI

PÍSEŇ ROKU: BOUŘE (KOFE-IN)

ARTIFICIÁLNÍ HUDBA 2019

INSTRUMENTALISTA ROKU: IVO KAHÁNEK

HUDEBNÍ TĚLESO ROKU: BENDA QUARTET

DIVADLO 2019

BALET/ MUŽI: MATTHIAS KASTL

BALET/ŽENY: SHINO SAKURADO

OPERA/ŽENY: KATEŘINA KNĚŽÍKOVÁ