60. výročí úmrtí spisovatele Vojtěcha Martínka

Dne 25. dubna 1960 zemřel v Ostravě ve věku 73 let spisovatel Vojtěch Martínek, rodák z Brušperka (nar. 11. 4. 1887).  Jeho obsáhlá literární tvorba patří svým významem  k českému i evropskému kulturnímu dědictví. 

Vojtěch Martínek, byl původním povoláním učitel.  Stal se nejen předním prozaikem, literárním a divadelním kritikem, historikem a publicistou. Byl také editor, redaktorem časopisů, dramaturg, knihovník aj. Ve svých románech popisoval národní a sociální změny na Ostravsku v době industrializace. Začínal jako básník, tato jeho počáteční tvorba byla ovlivněna J. S. Macharem.

,,Přes poměrně křehké zdraví bylo pro Vojtěcha Martínka typické, že se zapojoval i do dalších obecně prospěšných činností. V letech 1915 až 1919 byl obecním tajemníkem v Hrabůvce u Ostravy. V letech 1919 až 1923 byl dramaturgem činohry Národního divadla moravskoslezského v Ostravě. Pomáhal vytvářet Městskou knihovnu ve Vítkovicích v letech 1920 až 1922. Napomáhal při řešení národnostních otázek v regionu, když pracoval v tiskové sekci čs. plebiscitní komise pro Těšínsko a byl také autorem dvou odborných publikací a na dalších spolupracoval s autory.“ ( citace z FDb.cz)

 

Foto Eva Kotarbová – památník Vojtěcha Martínka v Ostravě-Hrabůvce (25. 4. 2020)

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *