Prezentace ostravských fotografů

Fotoklub Ostrava si výstavou ve Slezskoostravské galerii připomněl 35 let od zahájení činnosti.  Vernisáž proběhla 10. března 2020 za přítomnosti náměstka hejtmana Moravskoslezského kraje Lukáše Curyly a starosty městského obvodu Slezská Ostrava Richarda Vereše, autorů fotografií a mnoha jejich příznivců.

« 2 z 11 »

Úvodní slovo k výstavě

Fotoklub Ostrava

35 roků – je to málo, dosti, nebo hodně? Pro většinu zakládajících členů je to více než polovina jejich života; ano, je to hodně. Ale není až tak důležité, jak dlouho je kdo členem, daleko důležitější je, že klub funguje. Počet členů se celou dobu „točí“ kolem čísla 20. A každý z těch dvaceti je jiný; jiné problémy, starosti, ale jednu společnou radost, a to je fotografování.

Asi málokdo z těch, co v letech 1983–1985 začínali Kurz výtvarné fotografie při Domu kultury OKD v Ostravě – Porubě tušil, kam jej jeho zaujetí přivede. Následné založení Fotoklubu Ostrava byl jen začátek dlouhé cesty „za fotografií“. Nespočet akcí, z nichž bych snad zmínil uspořádání „50- ti“ Setkání fotografů, mnoho výstav, ať už společných, nebo jednotlivých členů, to vše tvoří historii fotoklubu. Myslím, že máme být na co pyšni.

Za těch třicet let existence organizace prošlo jejími řadami mnoho nadšenců pro fotografii. Někteří jen párkrát přišli; někteří přišli, zůstali, ale některým nebylo dopřáno sdílet s námi tyto okamžiky. Za všechny členy bych rád věnoval tichou vzpomínku na Jana Barneta, Dominika Chlubnu, Miroslava Maroška, Vlastimila Pijáčka, Zdeňka Pišla a dlouholetého předsedu Františka Řezníčka.

Výstava, kterou se Fotoklub Ostrava představuje ve Slezskoostravské galerii není, a ani nemůže být monotematická. Fotografie má, stejně jako lidé, mnoho podob a tváří; a také, jak se říká, když dva dělají totéž, není to vždy totéž. Proto zde uvidíte barevnou fotografii vedle černobílé, akt a zátiší vedle krajiny, nebo dokumentu. Bylo by kontraproduktivní nasměrovat všechny na jedno téma. Každý se zde prezentuje tím, co je mu nejbližší, co jej nejvíce uspokojuje.

Na výstavě se vám představují:

Eva Bártová, Dalibor Bednář, David Bláha, Jaroslav Celuch, Tomáš Čichoň, František Havlíček, Zdeněk Janík, Vladislav Jasiok, Karel Macura, Iveta Mutinová, Eduard Pašek, Miroslav Pokorný, Dagmar Puchálková, Martin Smékal, Karel Studnička, Ladislav Vavřík, Milan Vícha, Václav Vlach, Václav Wencel.

Asi nejdůležitějším prvkem každého kolektivu je zaujetí pro společnou věc, v tomto případě fotografii. A že je toto zaujetí dostatečné, dokazuje 35 let trvání fotoklubu.

Přeji Vám příjemný zážitek z výstavy.

František Havlíček, předseda FK Ostrava

 

Foto z vernisáže Stanislav Drozd