Paulina Skavova v opavské galerii

Opavská kulturní organizace chystá výstavu děl trutnovské sochařky Pauliny Skavove (nar. 1976) s názvem Par force. Vernisáž proběhne ve foyer galerie Obecního domu na Ostrožné ulici 4. prosince od 17 hodin.

„V díle Pauliny Skavove se dotýkáme něčeho podvědomého a archetypálního. Nalezneme tu ozvěny dávných mýtu a legend, tragičnost smrti, uctívání zvěře i lesa, kouzelná božstva, magické a osudové ženy. Výstava Par force je symbolicky spojena s tématikou lovu, který byl primárně určen k získávání potravy a tedy k zachování vlastního života na úkor kořisti a je vnímán i jako symbol vzájemné interakce mezi mužem a ženou a  pevně spojen s vášní, erotickou přitažlivostí a přežitím v rámci rodu,“ uvedl mimo jiné Jan Kunze, kurátor výstavy a dramaturg Opavské kulturní organizace.

Po opavském, premiérovém uvedení bude výstava této významné české sochařky postupně přenesena do Trutnova, Bechyně a Prahy. V Opavě Par force potrvá až do 23. února 2020.

Paulina Skavova studovala na pražské Akademii výtvarných umění v sochařském ateliéru Karla Nepraše. Po jeho smrti pokračovala v ateliéru intermediální tvorby Milana Knížáka. Po dokončení akademie získala státní švýcarské stipendium. Ve Švýcarsku absolvovala postgraduální studia na Hochschule für Gestaltung und Kunst v Luzernu.

Ve svém sochařském díle moderně navazuje na odkaz Matyáše Bernarda Brauna, představitele českého barokního sochařství,  a Josefa Václava Myslbeka, představitele monumentálního realismu .