Mezinárodní sochařské sympozium Plesná 2009

Výtvarné sympozium je vždy o práci a spolupráci, vzájemném předávání zkušeností a nových poznatků. Letošní – už 3. sochařské sympozium v Plesné je hlavně ve znamení spolupráce s Polskou republikou. Zúčastní se ho pět studentů a asistentů z fakulty umění z polského Cieszyna, kde se věnují přímo oboru sochařství. Díky této přeshraniční spolupráci je sympozium podporováno také grantem z Evropského fondu pro regionální rozvoj. Nechceme však zapomínat i na naše další zahraniční kontakty, proto jsme pozvali opět aspoň jednoho sochaře ze Slovenska a dalšího z Mexika.

Na tyto zahraniční účastníky jsme získali ještě další podporu – Statutárního města Ostravy a fondu Opora. A tak spolu s dalšími sedmi českými sochaři vznikl opět kolektiv tvůrců, který svým umem a díly přispěje k obohacení kulturního života jak v naší Plesné, tak v celé Ostravě. Několik vzniklých soch chceme umístit i v jiných ostravských čtvrtích, kde budou připomínat tvůrčí atmosféru akce.
Sympozium začalo v pondělí 6. července a sochaři až do 18. července budou pracovat na svých dílech.
V neděli 19. 7. bude v 16 hodin vernisáž k výstavě vzniklých soch. Pokud bude pěkné počasí, tak nám k tomu zahraje i mladá hudební kapela Fosfor.
Určitě si nenechejte tuto akci ujít, je velmi zajímavé sledovat, jak se takové sochařské dílo rodí. Můžete je vidět už od prvotního záseku do dřeva až po závěrečné dokončovací práce. Navíc je letos připraveno kromě dubového dřeva i několik mramorových bloků, takže lze porovnat i rozdíly v různých sochařských postupech.

Mgr. Antonín Gavlas, předseda občanského sdružení Silvie

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.