Mezinárodní festival outdoorových filmů od 4. října

Od 4. 10. do 30. 11. 2019 se bude konat na 60 místech v ČR a SR už XVII. ročník soutěžního Mezinárodního festivalu outdoorových filmů. Jeho slavnostní zahájení proběhne v divadelním sále Domu kultury města Ostravy v 18 hodin. Pro festivalové návštěvníky je na 4. října připraven i doprovodný program,  který zájemci mohou zhlédnout ve vestibulu DKMO už od 17 hod. Vystoupí v něm s aztéckým tancem ohně Juan Manuel Garcia z Mexika, na autogramiádě hlavní host festivalu Alena Konečná, reprezentantka ČR ve freedivingu (nádechovém potápění) a držitelka světového rekordu z r. 2016, i další host FF- ultramaratonec Michal Činčala.  Prezentaci svých výrobků uvedou firmy Jurek a KILPI.

Po slavnostním zahájení budou promítnuty tyto filmy: 8000+ (náročná třítýdenní túra s paraglidem v pohoří Karákóram v Pákistánu, Německo), Lyžař proti dronu (divoký závod pilota dronu a lyžaře, Kanada), Ohromná cesta (na SUP boardu podél pobřeží Grónska – poukazuje na změny klimatu, Německo) a Ztracené město (několikadenní trek v Kolumbii, ČR).

Zakladatel a ředitel festivalu Jiří Kráčalík uvedl, že do festivalové soutěže bylo přihlášeno 1486 snímků ze 102 zemí. Pro hodnocení bylo vybráno 83 filmů, které budou posuzovány v kategoriích: dobrodružný a extrémní sportovní film, horolezecký a horský film, dobrodružný vodní sportovní film, cestopisný film. Promítat se budou též nesoutěžní snímky.  Předání cen nejlepším filmařům proběhne při slavnostním zakončení festivalu v kině Městské knihovny Praha, a to v pátek 30. listopadu 2019 od 18 hod.

Festivalová porota: cestovatel, spisovatel, dokumentarista a režisér António Pedro Nobre (předseda FF, Portugalsko), televizní dramaturg Martin Novosad (ČR), dále režisér, producent a majitel firmy Ludvík Klega (ČR),  režisér a kameraman Emanuele Ruggiero (Itálie).

Festival se koná pod záštitou a s finanční podporou Moravskoslezského kraje, Statutárního města Ostravy a městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz.

Jiří Kráčalík také uvedl, že Mezinárodní festival outdoorových filmů obdržel další ocenění, a to prestižní značku EFFE – Europe for Festivals, Festivals for Europe – za nevšední a mimořádnou atraktivnost.  (EFFE je evropská značka kvality pro festivaly, iniciovaná Evropskou festivalovou asociací (EFA) za podpory Evropské komise a Evropského parlamentu).

 

Foto: Eva Kotarbová