Světový muzikál Čarodějka aneb Na skok v Praze

Producent František Janeček a Agentura GoJa organizačně stojí za uvedením české verze současného světově velmi úspěšného muzikálu Čarodějka (Wicked). Byla uvedena v premiéře v sobotu 14. září 2019 v GoJa Music Hall na pražském Výstavišti. Při příležitosti dokončení pražské inscenace hlavní město navštívil i slavný americký hudební skladatel Stephen Schwartz (narozen 6. března 1948), který je autorem hudby k uvedenému muzikálu. Zúčastnil se několika zkoušek, ale nemohl být přítomen na premiéře.

Muzikál Wicked měl premiéru na Broadway v roce 2003. Od té doby získal řadu ocenění: např. cenu Tony, ocenění Drama Desk a soundtrack vyhrál cenu Grammy. Roku 2013 se stal tento titul po deváté za sebou nejvýdělečnějším muzikálem sezony.

Inspirací k vzniku muzikálu Čarodějka byla kniha Wicked: Život a doba zlé čarodějnice ze západu, kterou napsal Gregory Maguire  (nar. 9. 6. 1954 v USA). Právě ona zaujala hudebního skladatele Stephena Schwartze. Ve spolupráci se scénáristkou Winnii Holzmanovou (nar. 18. srpna 1954 v USA) ji pak přenesl do jevištní podoby.

Libreto k pražskému uvedení muzikálu napsal Adam Novák a české texty k písním Michael Prostějovský. Pražskou inscenaci Čarodějky nastudoval režisér Martin Novotný, pod hudební nastudování se podepsal dirigent Pavel Kantořík.

Premiéra v GoJa Music Hall byla velkou a významnou kulturní a společenskou událostí.  Zúčastnila se jí řada hvězd divadelního, pěveckého i novinářského světa. Ze značné části již vyprodané vstupenky na zářijové a další reprízy dokládají, jak  netrpělivě na muzikál už čekala divácká obec.

 

V muzikálu vystupují:
ELPHABA – Markéta Pešková / Elis Ochmanová / Kateřina Herčíková
GLINDA – Sára Milfajtová / Nikola Ďuricová / Natálie Grossová
FIYERO – Tomáš Vaněk / Petr Ryšavý
NESSAROSE – Monika Sommerová / Felicita V. Prokešová
BOQ – Lukáš Randák / Jan Franc
MADAME MORRIBLE – Světlana Nálepková / Barbora Rajnišová
ČARODĚJ – Martin Pošta / Josef Štágr / Marian Vojtko
DR. DILLAMOND – Petr Matuszek / Jindřich Nováček

Režie: Martin Novotný
Texty: Michael Prostějovský
Libreto: Adam Novák
Scéna: Daniel Dvořák

Hudební nastudování dirigent Pavel Kantořík

(EK a AK)