Klienti Čtyřlístku vystavují v Polsku

Kolekci 16 obrazů inspirovaných hudbou vystavují klienti Čtyřlístku – centra pro osoby se zdravotním postižením Ostrava, a to v Domě kultury v Koźle v Polsku na výstavě Malowanie jazzem.  Nápad uspořádat výstavní akci inspirovanou jazzovou hudbou se váže k Světovému dni jazzu, vyhlášenému organizací UNESCO na 30. dubna.
V Koźle vystavují i zdravotně postižení z Polska, Španělska, též Nizozemí, a to vedle profesionálních výtvarných umělců, pedagogů a studentů uměleckých škol Polska. Patří k nim i Kaja Renkas,  grafička a tvůrkyně plakátů, dále grafik Stefan Lechwar – pokračovatel tradice slavné plakátové školy, dále grafik Tomasz Kipka, který se věnuje reklamní i užité grafice, nebo malíř, grafik, sochař Franciszek Nieć a řada dalších umělců.
,,Ostravští tvůrci, lidé s mentálním postižením, se nechali inspirovat ke svým malbám nebo kresbám vlastními hudebními prožitky, a to jak při poslechu hudby, tak jako aktivní hráči na jembe bubny nebo Orffovy nástroje. Přestože mnozí z nich vystavují často na kolektivních výstavách Čtyřlístku v Ostravě, a dokonce v Praze, v Polsku se takto představili poprvé,“ uvedla Bohdana Rywiková, PR manažerka Čtyřlístku.

V druhé polovině června bude výstava Malowanie jazzem přemístěna do ostravské galerie Mlejn, kde se s ní zájemci mohou seznámit během léta.

 

Na snímku z archivu Čtyřlístku malba Město Ladislava Koláře.