Masopust v Klimkovicích

Tradiční masopustní průvod se uskuteční také v Klimkovicích, a to v sobotu 2. března 2019. Nejdříve maškary převezmou symbolické klíče k městským branám od starosty. Stane se tak před zámkem ve 14 hod. Poté vyrazí do ulic města. Masopustní veselici pořádají město Klimkovice, Centrum volného času Mozaika, Jednota Orel Klimkovice, občanský spolek Paměť Klimkovic a další organizace.  Jádro organizátorů tvoří několik nadšenců, kteří dokážou strhnout všechny ostatní.
„Náš pestrobarevný a halasný průvod vždy prochází městem za doprovodu dechové hudby, která kráčí v jeho čele. Letos to bude Jistebnická třináctka. Za ní jdou maškary. Většinu masek si lidé doma vyrábějí sami,“ vysvětlila jedna z iniciátorek klimkovického masopustu Alice Chlebovská z Městského úřadu Klimkovice.

Průvod masek se  zdrží u těch dveří domů, kde ho hospodyňky a hospodáři pozvou na štamprličku, případně na něco k zakousnutí. Nakonec dojde až ke  klimkovickému kinu (které bylo otevřeno po větší opravě 26. února 2019). V něm bude masopustní oslava pokračovat symbolickým pochováním basy.

Tradici masopustů v Klimkovicích dříve udržovali členové Dělnické tělovýchovné jednoty. Po nich různé klimkovické spolky. Dnes platí že: ,,Výsledkem je veselá, nespoutaná, rozpustilá, barevná a hlučná zábava pro zhruba 200 lidí, kteří se každoročně masopustního průvodu účastní. A to jak místní, tak přespolní, kteří si ji zamilovali,“ uvádí starosta Ing. Zdeněk Husťák.

Veselice potrvá asi do 18 hodin.

(podle tiskové zprávy I. Gračkové)