Pod ostravským nebem – snímek televize Noe

29. ledna 2019 večer uvede televize Noe premiéru filmového dokumentu nazvaného Pod ostravským nebem.  Jeho vznik finančně podpořil Moravskoslezský kraj.  Snímek diváky zavede do významných ostravských kostelů, a nejen to, jak prozradila scénáristka Táňa Popková.

,,Přestože se v Ostravě už nějakých dvacet let uhlí netěží, pořád je vnímána jako průmyslové město. Z jiného úhlu se na ni podívali tvůrci filmového dokumentu Pod ostravským nebem: Těžký průmysl sice přinesl obrovský rozvoj městu i širokému okolí, co však zůstalo po jeho útlumu? Protože nedílnou součástí ostravského života byla vždy také rovina duchovní, zůstaly mimo jiné kostely, kaple a další stále živé sakrální stavby. Lidé do nich stále přicházejí na bohoslužby a do svých společenství, dnes jsou však i významnými kulturními centry, kde se odehrávají zejména úžasné koncerty.

Ostravu před sedmi sty padesáti lety založil olomoucký biskup Bruno ze Schönwaldu a olomoucký arcibiskup Rudolf Jan stál před sto devadesáti lety u vzniku Vítkovických železáren. S růstem města se jeho součástí stávaly další obce i se svými svatostánky. Dnešní katedrála Božského Spasitele v centru města je po Velehradě druhou největší sakrální stavbou na Moravě, kostel Panny Marie v Přívoze stejně jako celé centrum této čtvrti projektoval slavný vídeňský architekt Camil Sitte. Pozoruhodný je kostel v Mariánských Horách a Vítkovicích. A nejsou tu jen kostely katolické, například červený evangelický kostel v centru Ostravy nelze přehlédnout, za zmínku stojí několik kostelů církve husitské… Velké množství faktických údajů i skutečných zajímavostí o stavbách, jejich historii a uměleckých dílech se diváci v dokumentu dovídají díky odborné spolupráci PhDr. Marie Šťastné. Množství materiálu velmi ochotně poskytl také městský archiv.

Díky Svatováclavskému hudebnímu festivalu zná hudbymilovné publikum většinu ostravských kostelů jako jedinečné koncertní síně. Ředitel festivalu Igor Františák se ochotně ujal role průvodce a v dokumentu nás do kostelů zve nejen slovem, ale také hudbou v mistrovské klarinetové interpretaci. Velmi poučeně a s hlubokým porozuměním téma pestrého duchovního života Ostravy ve filmu ztvárnil režisér Štěpán Josef Lankočí i kameramani Pavel Zuchnický a Václav Stuchlý.“

Táňa Popková, autorka scénáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Antispamová kontrola

Zadejte velké x