Komiks v Komorní scéně Aréna

Od premiéry dne 27. října 2018 bude v ostravské Komorní scéně Aréna uváděna hra Komiks od populárního slovenského dramatika Viliama Klimáčka. Autor (nar. 1958) vystudoval lékařskou fakultu, následně se stal anesteziologem na bratislavské  Klinice kardiovaskulární chirurgie. Lékařské povolání však opustil.  Byl  spoluzakladatelem alternativního divadla GUnaGU. Od roku 1985 je jednou z vůdčích osobností této bratislavské scény jako herec, režisér a scenárista. Klimáček je několikanásobným držitelem Ceny Alfreda Radoka za nejlepší českou a slovenskou hru. Komiks se na veřejnost objevil v roce 2003, kdy vycházel na pokračování v časopise Svět a divadlo spolu s grafikami Niny Weisslechnerové.

Režisérem ostravské inscenace je Tomáš Dianiška, který uvedl: Je to svižná povídková komedie o znuděných lidech, kteří nezažívají reálné pocity a tak hledají nějaké vytržení. Touží po reálnosti, po zážitcích, chtějí skutečně něco cítit a hledají to jinde, než by to mělo být. Moc namlsaná společnost je vlastně chorá. A my se holt máme dobře a jsme hodně namlsaní.“ 

V představení diváci uvidí: Šimona Krupu, Zuzanu Truplovou, Jana Chudého, Kristýnu Krajíčkovou, Terezu Cisovskou a Vojtěcha Lipinu.

Tomáš Dianiška (1984) pochází z Banské Bystrice, vystudoval herectví na pražské DAMU a po jejím absolvování odešel do angažmá do libereckého Divadla F. X. Šaldy. Tam byl jedním ze zakladatelů undergroundového a punkového Divadla F. X. Kalby a stal se jeho dramatikem. Je autorem řady her, v nichž se zaměřuje na generaci ovlivněnou internetem, You Tube a sociálními sítěmi. Jeho hry Googling and Fucking a Mlčení bobříků vydal časopis Svět a divadlo. Nyní působí jako herec v pražském Divadle pod Palmovkou a na jeho studiové scéně Palmoffka se uvádí několik jeho her. Spolupracuje s A studiem Rubín, Českým rozhlasem a vystupuje jako party DJ. Letos byl oceněn divadelními kritiky cenou Talent roku 2017.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Antispamová kontrola

Zadejte velké x