V Divadle Petra Bezruče odhalí bustu Luďka Eliáše

V úterý 9. října 2018 proběhne v ostravském Divadle Petra Bezruče v 17 hod. slavnostní odhalení busty Luďka Eliáše – ostravského herce, režiséra,  někdejšího ředitele DPB, také pamětníka holocaustu.

 
 
 

Odhalení busty doprovodí následující program:

Na svého dlouholetého kolegu budou vzpomínat herečka Marie Viková, emeritní členka Divadla Petra Bezruče, a  herec Norbert Lichý.

16.00 – promítání filmového dokumentu Petry Všelichové Vzkaz Luďka Eliáše, dále dokument. filmu Petra Lokaje Osud číslo A 2026

17.00 – odhalení busty Luďka Eliáše ve foyeru Divadla Petra Bezruče

18.30 – repríza inscenace Zapomenuté světlo
(rezervace čestných vstupenek mailem: vstupenky@bezruci.cz, nebo telefonicky na čísle 596 618 363)

 

Luděk Eliáš – život. údaje, převzato z diskové zprávy divadla
,,Za německé okupace nemohl dokončit studia na gymnáziu a kvůli židovskému původu byl v únoru 1942 deportován do ghetta v Terezíně. Odtud transportem do vyhlazovacího tábora v Osvětimi, později do Sachsenhausenu. Přežil koncentrační tábory, letecké nálety i pochod smrti.
Po skončení druhé světové války se naplno oddal divadlu, které začal hrát už v Terezíně. Bezprostředně po válce získal angažmá na oblastních scénách ve Slaném, Písku a Českých Budějovicích. V roce 1956 zakotvil natrvalo v Ostravě.
Luděk Eliáš patřil ke kmenovým hercům a režisérům Divadla Petra Bezruče, v šedesátých letech zde po čtyři roky vykonával funkci ředitele. Později se do divadla vrátil a v letech 1970–1980  zde působil jako herec. Hrál v inscenacích Jana Kačera, Saši Lichého, Pavla Palouše, Josefa Janíka a dalších. Za svou kariéru u Bezručů vytvořil řadu výrazných rolí (Azdak, Mauler, Möbius, Frank V., Romulus Veliký, Jindřich VI., Trepifajksl, Weight, etc.). Profesně působil i v rozhlase jako moderátor a šéfredaktor – v srpnu 1968 se podílel na svobodném pookupačním vysílání Českého rozhlasu Ostrava.
I po devadesátce byl neuvěřitelně činorodý a pořádal přednášky věnované holocaustu. Se středoškoláky besedoval o svém pobytu v ghettu, koncentračních táborech i o osudech Židů a příčinách jejich pronásledování. Získal cenu Jaroslava Šavrdy za svědectví o totalitě, kterou uděluje občanské sdružení PANT u příležitosti Dne lidských práv, rotariánské ocenění Paul Harris
Fellow, titul ostravský Senior roku a za svou celoživotní práci a významný přínos pro město Ostravu byl jmenován Čestným občanem města Ostravy a Osobností Moravskoslezského kraje.“

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Antispamová kontrola

Zadejte velké x