Socha Karla Kryla před ostravským rozhlasem

Už 27. června v 16 hod. bude před budovou Českého rozhlasu v Ostravě  odhalena socha písničkáře a básníka Karla Kryla,  který svým osobním příkladem a písňovou tvorbou ovlivnil několik generací.  Umělec, který zemřel 3. března 1994 v Mnichově, je stále jedním z nejuznávanějších tvůrců protestsongu. Prezident Václav Havel mu udělil medaili Za zásluhy II. stupně in memoriam a  Miloš Zeman Řád Tomáše Garriqua Masaryka I. třídy. Slavnostního odhalení se mimo jiné zúčastní umělcův bratr Jan Kryl. Autorem bronzové sochy stojícího Karla Kryla je výtvarník David Moješčík, jehož sochařská díla zdobí např. prostor před nádražím Ostrava-Svinov (Levitace) a Jiráskovo náměstí v historickém centru krajské metropole – Leoš Janáček s liškou.

Karel Kryl  prožil v 60. letech 20. st. část vlastních tvůrčích aktivit v Československém rozhlase Ostrava a natočil tam písně svého proslaveného alba Bratříčku, zavírej vrátka, které sestavil Jiří Černý.

Realizaci sochy Karla Kryla v České republice připravila díky podpoře statutárního města Ostravy a městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz soukromá Střední umělecká škola AVE ART z O.-Hrabůvky.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Antispamová kontrola

Zadejte velké x