Luděk Eliáš osobností Moravskoslezského kraje

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák  předal včera Ceny za společenskou odpovědnost v rámci slavnostního večera, který se uskutečnil v Dole Hlubina areálu Dolní Vítkovice.  Poprvé bylo také uděleno ocenění pro vítěze ankety Osobnost MSK, které získal herec Luděk Eliáš. Ceny za společenskou odpovědnost (firmám, obcím  a organizacím veřejného sektoru) byly v Moravskoslezském kraji udělovány už po deváté. Slavnostního večera se v úterý 15. května 2018 zúčastnila manželka prezidenta České republiky Ivana Zemanová a další významní hosté.  Přesný seznam oceněných najdete na webových stránkách Moravskoslezského kraje a jinde.

 

Luděk Eliáš, herec, režisér, divadelní ředitel, scenárista, publicista a také moderátor.

Narodil se 29. 6. 1923 ve Slaném. V únoru 1942 byl deportován do terezínského ghetta. Odtamtud transportem do známého vyhlazovacího tábora v polské Osvětimi, později do Sachsenhausenu. Přežil koncentrační tábory, letecké nálety i pochod smrti. Nyní žije s rodinou v Klimkovicích v blízkosti Ostravy. Po válce se začal Luděk Eliáš profesionálně věnovat divadlu, které začal hrát již v Terezíně. Působil ve Slaném, Písku a Českých Budějovicích, v roce 1956 zakotvil natrvalo v Ostravě, kde se stal ředitelem Divadla Petra Bezruče. Začal pracovat i v rozhlase jako moderátor a šéfredaktor. V srpnu 1968 se podílel na svobodném vysílání Českého rozhlasu, které do historie vstoupilo jako „osm dní Ostravského rozhlasu“. Od 21. do 28. srpna vysílal  rozhlas necenzurované, pravdivé informace o aktuálním dění. Kvůli této činnosti musel později Luděk Eliáš rozhlas opustit.

L. Eliáš hrál ve filmech Jsem nebe (1970), Sedm havranů (1967), Píseň o lítosti (1999), Návrat ztraceného ráje (1999),  Kletba Bratří Grimmů aj. O jeho životních osudech natočil režisér Petr Lokaj v r. 2008 televizní dokument Osud č. A2026, v roce 2012 se stal pátým laureátem Ceny Jaromíra Šavrdy za svědectví o totalitě, kterou uděluje občanské sdružení PANT u příležitosti Dne lidských práv. Portrétní dokument s názvem Holocaust v životě Luďka Eliáše režisérek Kláry Řezníčkové a Moniky Horsákové získal spolu s dalším snímkem o Janu Zajícovi první cenu v sekci Člověk a společnost na mezinárodním filmovém festivalu Ekofilm v roce 2012.  Eliášův život zaznamenal také dokument Holocaust v Čechách a na Moravě.

Luděk Eliáš se mimo jiné celoživotně věnuje práci s mládeží, předává svá svědectví v rámci  besed Příběhy bezpráví Jeden svět, konaných na školách (projekt organizace Člověk v tísni).

Jeho nominaci na cenu Osobnost MSK navrhla Miroslava Hoňková, ředitelka základní školy v Klimkovicích.

Luděk Eliáš se slavnostního večera nemohl zúčastnit, ocenění za něj převzal jeho blízký přítel, taktéž člen Českého svazu bojovníků za svobodu Michal Salomonovič.  (Zpracováno podle tiskové zprávy MSK)

Foto převzato z http://www.moderni-dejiny.cz/clanek/ludek-elias-bezny-den-v-tabore/