Maďarský prozaik v Domě umění v Ostravě

Ve středu 9. 5. od 19 h vystoupí v Domě umění v Ostravě maďarský prozaik Ferenc Barnás a překladatelka jeho díla Marta Pató. Beseda a autorské čtení představí autorův román Devátý, který vydalo ostravské nakladatelství Protimluv koncem loňského roku. Vstup na akci je volný.
Román Devátý nabízí čtenářům  příběh utlačovaného dítěte a zároveň vhled do společenských poměrů  v době kádárovského komunistického režimu v Maďarsku.

,,Ferenc Barnás (* 1959, Debrecín) studoval univerzitu v Debrecínu, v Mnichově a na Univerzitě Loránda Eötvöse v Budapešti (ELTE), kde získal v roce 1991 doktorát disertační prací o Hermannu Hessem. Působil jako středoškolský učitel v Budapešti, na ELTE učil hudební estetiku. V letech 1994 až 2000 byl na volné noze, poté pracoval v Ernstově muzeu v Budapešti. Je autorem čtyř románů, laureátem Ceny Sándora Máraiho (2001) a Ceny Tibora Déryho (2006). Jeho v pořadí třetí román Devátý (A kilencedik, 2006) se v Maďarsku setkal s mimořádným ohlasem, byl přeložen do různých jazyků, například angličtiny, francouzštiny aj.“

(informace z tiskové zprávy)