Hudební rodný list Ostravy

K letošnímu 750. výročí první zmínky o Ostravě se uskuteční slavnostní koncert Hudební rodný list města Ostravy, a to v Janáčkově konzervatoři Ostrava 29. listopadu od 18.30 hod. Bude ohlédnutím za ostravskou hudební tvorbou a její prezentací v minulosti i současnosti. „Příznivci a obdivovatelé zpěvu ve všech podobách budou zcela přirozeně vtaženi do hlubšího poznání vývoje a tajů středověkých chorálních zpěvů i renesančních vícehlasů, znějících až do 16. století z kruchty ostravského farního kostela sv. Václava – tehdy v podání dobových literátských bratrstev konfese katolíků i utrakvistů – dnes v interpretaci studentů Janáčkovy konzervatoře, ale též do písňové lyriky na texty lidové poezie ostravských modernistů Vladimíra Svatoše, Eduarda Dřízgy či do svérázných Ostravských písniček, zhudebněných skladatelkou přítomnosti Irenou Szurmanovou; k té finální Nohavicově V jednym dumku v aranžmá autorky se zřejmě spontánně přidá celý sál. Vrcholem večera budou zcela určitě minirecitálové vstupy dvou pěveckých hvězd: jazzovými Evergreeny zaujme řady svých obdivovatelů vokalistka Dana Vrchovská, strhujícím zážitkem však bude finále s muzikálovými melodiemi a šansony v podání držitelky prestižní Ceny Thálie z roku 2014 Hany Fialové.“ Prozradil spoluautor programu Jiří Čech. Koncert bude moderovat Jaromír Javůrek.

Hudební rodný list v tištěné podobě bude po skončení všech vystoupení předán primátorovi Ostravy – Tomáši Macurovi. Hostem akce bude také Marcin Krupa, primátor partnerského města Katovice, které krajské metropoli věnovalo k jejímu 750. jubileu hudební dárek Song for Ostrava, jenž bude uveden v II. části koncertního programu. Autorem skladby je Paweł Tomaszewski, bude přítomen spolu s řadou dalších hostů.

Kopie tištěného Hudebního rodného listu se také stane součástí dřevěné truhly se vzkazy Ostravanů, která má být opět otevřena za 50 let při oslavách 800. výročí města Ostravy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Antispamová kontrola

Zadejte velké x