Krajina a její detaily ve svinovské knihovně

Ve svinovské pobočce Knihovny města Ostravy je umístěna výstava fotografií dvou autorů – Stanislava Drozda a Aleny Pončové. Je uvedena pod názvem Krajina a její detaily. Na nedávné vernisáži o obou tvůrcích promluvil Milan Lulek, viz níže. Výstava potrvá do 29. prosince 2017.

Výňatek z úvodního slova Milana Lulka:

Fotografka Alena Pončová žije v Ostravě a je organizována ve Fotokulubu Příbor. Nabídku stát se jeho členkou dostala po své první výstavě, která se uskutečnila právě v Příboře. Dlouhá léta se mimo jiné věnovala ochraně přírody a za svoji práci v této oblasti se jí dostalo uznání v rámci ceny „Země žen 2010“. Činnost uprostřed přírody ji přivedla nejen k poznávání fauny a flóry, ale i k jejímu fotografování. Makrofotografie, které se věnuje, je žánr snímání miniaturního světa při zaznamenání a zvětšení všeho, co našemu zraku obvykle zůstává skryto. Paní Alena Pončová již více jak osm let prostřednictvím svých fotografiích nabízí celou škálu přírodních motivů, především z říše živočichů a flóry. Její snímky tak pomáhají odhalit kouzla a tajemství miniaturního světa květeny a hmyzu. Svými barevnými makrofotografiemi s přírodními motivy doplnila např. básnický cyklus Jaromíra Šlosara „Choditi stříbro“ nebo knihu ,,Příroda moravskoslezského kraje ve fotografii“. Některé její snímky byly otištěny v časopisech, nebo se s nimi můžete setkat na informačních tabulích celé řady naučných stezek. Originální fotografie Aleny Pončové obdivovali např. návštěvníci výstav v Příboře, Jablůnkově, Kroměříži, Bystřici a dalších městech. Autorce se dostalo řady ocenění včetně uznání na mezinárodních fotografických soutěžích.

 

Stanislav Drozd se fotografování, které je jeho velkým celoživotním koníčkem, věnuje již více jak padesát let. Začínal klasickými černobílými obrázky a postupně přešel k digitální fotografii. Při fotografování se nebojí improvizovat, přitahuje ho rovněž počítačově upravená fotografie. První snímky tohoto vitálního porubského patriota vznikaly právě v Porubě a jejím okolí. Ve Svinově má své kořeny a proto není divu, že pro svoji výstavu si opět vybral zdejší knihovnu.

Dlouhá léta působil jako předseda bývalého Fotokubu Svazu českých fotografů Domu kultury NH Ostrava v O.-Zábřehu, byl členem Městského a Krajského poradního sboru pro amatérskou fotografii a Krajského výboru svazu českých fotografů.

Všestrannému spoluautorovi této výstavy je blízký reportážní portrét, ve kterém inspirací mu jsou především proměny města a okolí, v němž žije. Svými snímky přibližuje rovněž romantický vztah k volné krajině a přírodě, na které ho přitahují především detaily. Volný čas spolu s rodinou tráví při zvelebování dřevěnice a jejího okolí, která se nachází v údolí Nytrová. Právě zde, v místech pod horou Slavíč, vznikl romantický cyklus fotografií, v němž zachycuje proměny, krásu a podmanivost různých ročních období.

Fotografie Stanislava Drozda si bylo možno prohlédnout na mnoha výstavách po celé České republice i na Slovensku, byly publikovány v tisku, internetových novinách ale i v rámci výstavních expozic na Mezinárodním strojírenském veletrhu Brno, Mezinárodním elektrotechnickém veletrhu Elektrotechnika Ostrava a dalších.

Stanislavu Drozdovi se dostalo ocenění ve fotografických soutěžích Heckelův štít, Beskydy – Muzeum Beskyd F-M, Krajské AMFO a dalších.

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Antispamová kontrola

Zadejte velké x