Eva Kotarbová
Administrátor: Eva Kotarbová Návštěvní kniha
 
 
 
 
 
 
 
Moje knihy
 
  • Černohorské sluncebraní
  • Marné levitace
  • Siluety
 
 
 
 
 
 
 
Encyklopedie
 
  • Encyklopedie 1. vyd. Vročení 2005  
    Vročení 2005  
  • Encyklopedie 2. vyd. Vročení 2013
    Vročení 2013
 
 
 
 
 
 
 
Rubriky
 
Archiv
 
 
 
 
 
 
 
 

Neprakta a Lenka Koczierzová – akty

O výstavě napsala Daniela Winterová:

,,Krásné ženy jsou neodmyslitelnou součástí výtvarné inspirace a tvorby Jiřího Wintera a jím zobrazované ženské půvaby se staly natolik proslulými, že byl Jiří přizván do poroty soutěže Miss monokini a dokonce v nejmenovaném ústavu plastické chirurgie se jeden typ ženských ňader  nazývá „á la Neprakta“. A to nemluvím o inspiraci, kterou půvabně tvarované dámy v Nepraktových kresbách přinášely generacím dospívajících mladíků v dobách, kdy nebylo ještě internetu a časopisy s touto tematikou nebylo možno bohužel zakoupit v kterémkoliv novinovém stánku.
Málokdo ale ví, že kromě typických karikatur se Jiří Winter zabýval též kresbou a malbou aktu jiného druhu. Tato tzv. „vážná tvorba“ nebyla prozatím nikdy zveřejněna v souborné výstavě a o její existenci nemá převážná část příznivců tvorby JWN ani tušení. Je tedy nejvyšší čas vše napravit, vystavit a splnit dávný slib …
Společná výstava ostravské výtvarnice Lenky Kocierzové a Jiřiho Wintera je dlouho plánovanou akcí. Před mnoha lety ji Lenka a Jiří (moje maličkost v tom též sehrála svoji roli) naplánovali při jednom společném posezení u kávy v Jiřího obývacím pokoji  a já s radostí nyní tento slib plním. Mimo jiné též proto, že pro oba autory je typická tatáž výtvarná technika – líbezná  linka černou tuší.
Mnohé se mezitím změnilo – Jiří Winter i legendární Statis Prusalis, osobitý zachránce a později majitel porubského zámku (který soudruzi v minulých dobách odsoudili k demolici) se už nacházejí v jiném časoprostoru. Jistě ale odtud dohlížejí na to, zda vše běží podle plánu a výstava je potěší stejně jako nás, kteří do zámku zavítáme.
Na vernisáži vystoupí pěvecké sdružení Echo, které bude mít v zámku po vernisáži koncert…“

 

Jiří Winter (pseudonym Neprakta)
se narodil 12. 7. 1924 v Praze a zemřel tamtéž dne 30. října 2011. Patřil k známým kreslířům, karikaturistům, ilustrátorům a humoristům.
 

Napsat komentář
Antispamová kontrola

Zadejte velké x

 
 
 
 
 
 
 
 
Smlouvy
 
 
 
 
 
 
 
 
Městské lázně
 
 
 
 
 
 
 
 
Starší archív
 
 
 
 
 
 
 
 
Zajímavost
 
  • 7. Průhledy