K premiéře Ibsenovy Divoké kachny

V sobotní premiéře – dne 22. října 2016, uvede ostravská Komorní scéna Aréna nastudování hry Henrika Ibsena Divoká kachna. Inscenace je připravena v režii Davida Šiktance. Dramatické dílo bude teprve druhým Ibsenovým titulem nastudovaným v KSA.
Vůbec poprvé byla Divoká kachna uvedena 9. ledna 1885 v Národním divadle v Bergenu. Následně ji hráli v jiných skandinávských městech.

Obecenstvo hru vesměs nepochopilo a kritika jej měla za příliš smutnou, přinášející beznaděj. V KSA se k Divoké kachně postavili velmi neobvykle. Důkazem jsou slova Davida Šiktance: „…já tu hru beru víc jako text před-expresionistický než realistický (…) provedli jsme razantní zkrácení, děje jsou tudíž rychlejší než u striktně realistického dramatu. A kdybychom hledali jen ten čistě realistický základ, tak se z toho stane tíživá tragédie, přičemž ta hra je napsána jako dost brilantní komedie. A to je také důvod, proč byla reakce diváků při prvních uvedeních tak problematická.“
V inscenaci vystoupí Josef Kaluža, Michal Čapka, Vladislav Georgiev, Tereza Cisovská, Zuzana Truplová, Alena Sasínová-Polarczyk, Petr Panzenberger, Šimon Krupa a také hostující Kostas Zerdaloglu, člen činohry Slezského divadla v Opavě.
Autorem scény je Nikola Tempír, kostýmy jsou dílem Juliány Kvíčalové, hudbu složil Ondřej Švandrlík.

Foto: archiv KSA

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Antispamová kontrola

Zadejte velké x