Ohlédnutí za soutěží Zasmějme se spolu

Městská organizace Svazu důchodců ČR, se sídlem v Porubě, byla hlavním organizátorem taneční a vědomostní soutěže nazvané Zasmějme se spolu. Uskutečnila se dne 19. dubna 2016 v nedávno otevřeném Komunitním centru Archa

Soutěž se připravovala od loňského srpna ve spolupráci s Knihovnou města Ostravy a Obchodní akademií v O.-Porubě. Touto akcí chtěli organizátoři podpořit rozvoj mezigeneračních vztahů. Šlo o netradiční formu kontaktu, která skloubila taneční a vědomostní soutěž týmů, složených ze studentů a seniorů, s kulturním programem, v němž také vystoupili dříve narození a mládež.
Soutěžila 4 družstva. Porota je hodnotila v tanečních disciplínách valčík, polka a disko tanec. Zvláštností bylo, že za každé družstvo tančily také smíšené páry, a to studentka/senior a seniorka/student. Právě tyto si získaly největší sympatie diváků a byly originálním prvkem soutěžního klání. Na tanec navazovala vědomostní část soutěže, kdy vždy jeden zástupce z týmu odpovídal na otázky z oblasti společenského chování, historie, geografie aj. Bylo zajímavé sledovat, jak mladí a ti starší dali ,,hlavy dohromady“ a odpovídali většinou správně.
Soutěž se realizovala podle námětu a scénáře novinářky a básnířky Evy Kotarbové, která byla i členkou organizačního týmu a moderátorkou pořadu. Vedení poroty se ujala známá ostravská učitelka tance Eva Pekárková. Za stolkem porotců usedli také: ředitelka Knihovny města Ostravy Miroslava Sabelová, ředitelka Obchodní akademie v Porubě Ing. Marie Katapodisová, Ing. Tomáš Pekárek a Pavla Srubková, za městskou organizaci Svazu důchodců ČR. Soutěži od samého začátku přípravy velmi fandila předsedkyně MěO SD ČR Anna Pinterová, která se na ní velmi intenzívně organizačně podílela. Velký dík za iniciativní přístup patří profesorce Mgr. Bronislavě Grebíkové i Ing. Radimu Štefanovi (oba jsou z uvedené obchodní akademie) a také pobočce KMO na Vietnamské ul. v Porubě aj.

Soutěž podpořilo statutární město Ostrava a městský obvod Poruba. Drobné dárky jako odměny pro všechny vystupující věnovalo i několik dalších sponzorů.
V rámci Zasmějme se spolu proběhl doprovodný zábavný program, v němž vystoupili za mladou generaci Viktorie Paskerová a Vojtěch Kohoutek (latinskoamerický tanec), Lucie Fišáková (scénický tanec), Nikol Türscherlová (zpěv), Daniela Pokludová (poi žonglování), Martin Phan (kung fu) a Tereza Kubáčková (příčná flétna). Umění dříve narozených prezentoval v Česku i zahraničí známý Taneční soubor Kotek s uměleckou vedoucí Naďou Rokytovou.

Všichni, kdo se akce zúčastnili, se dobře bavili. Prvotní rozpaky a nervozita se velmi rychle u soutěžících, kteří se většinou viděli poprvé, proměnily v úsměv, galantnost a touhu zvítězit. I tohle ocenilo početné publikum.

Prvenství ze soutěže si odneslo družstvo ve složení: senioři Marie Ryšavá, Jiří Vyplel a studenti Marek Profota, Lea Prusková.

Ovšem studentská porota, která tajně zasedla mezi diváky, rozhodla jinak. V jejích očích byl nejlepší tým: Ludmila Částková, Bedřich Richter a studenti Petra Špičáková, Kryštof Gajdošík.

Mezi těmi, kdo tleskali všem vystupujícím, byla řada čestných hostů, např. PaedDr. Libor Lenčo, vedoucí odboru školství Moravskoslezského kraje, z MMO Mgr. Martina Pavelková, metodička sociálních služeb. Zastoupení měl samozřejmě i městský obvod Poruba, přišla vedoucí odboru sociálního Mgr. Jana Glogarová, DIS. Program se zaujetím sledovala také předsedkyně Krajské rady MSK Svazu důchodců ČR Zlatuška Paršová a další hosté.

Dobrá věc se podařila a věřme, že bude mít svoje pokračování. Není divu, že předsedkyně městské organizace SD ČR Anna Pinterová s radostí předala i dort jako dárek všem studentům, kteří se do zdařilé akce zapojili. Upekla jej jedna ze soutěžících – Marie Ryšavá.

Následující fotografie dokumentují část doprovodného programu, v němž vystoupili nejen studenti. Jsou na nich Taneční soubor Kotek, žákyně Lucie Fišáková ve scénickém tanci Pirátka a Viktorie Paskerová a Vojtěch Kohoutek v temperamentní ,,latině“.

Text: Eva Kotarbová
Fotografie: Daniela Prokešová a Ludmila Vrbová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *