Janáčkova konzervatoř a Gymnázium v Ostravě slaví výročí

Janáčkova konzervatoř a Gymnázium v Ostravě si v tomto roce připomíná 60. výročí svého vzniku. JKaGO počítá svoje trvání od zřízení Vyšší hudebně-pedagogické školy ke dni 14. srpna 1953 a následné Konzervatoře v Ostravě, která byla ustavena v roce 1959. Prvním ředitelem ostravské střední školy uměleckého zaměření se stal hudební skladatel Rudolf Kubín. Během šedesátileté historie se v čele pedagogického sboru vystřídalo několik dalších výrazných osobností hudebního světa, např. Miroslav Klega, Ivan Měrka či Milan Báchorek.

Výročí školy a programy k němu připravované na tiskové konferenci představila současná šéfová Janáčkovy konzervatoře a Gymnázia v Ostravě – Soňa Javůrková. Zdůraznila, že se chystají některé již tradiční akce (Jazz v konzervě IV., mezinárodní interpretační soutěž Pro Bohemila Ostrava 2013, projekt Talenty regionu, divadelní představení, workshopy, výstavy aj.) ale také novinky, např. Velikonoční koncert s varhaníkem Lukášem Hurtíkem (3. 4.).

Vyvrcholením oslav bude slavnostní koncert v multifunkční hale Gong v Dolní oblasti Vítkovice (zařazený také do programu Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkův máj 2013), kde vystoupí Symfonický orchestr JKO pod taktovkou Petra Šumníka. Hvězdou večera bude absolvent konzervatoře Ivo Hrachovec, nyní sólista opery Národního divadla v Praze.

Významným počinem, připomínajícím výročí školy, se stane vydání knižní publikace, jež formou rozhovorů přiblíží slavné hudebníky, pěvce, herce a tanečníky, které na počátku umělecké dráhy usměrňovali a ovlivňovali právě zdejší pedagogové a umělci (na konzervatoři studovali např: herečka Ivana Chýlková, herec a zpěvák Richard Krajčo či pěvkyně Martina Janková.)

V současnosti má škola 200 pedagogů a 430 studentů. V roce 1996 se z nevyhovující budovy na Hrabákově ul. v Ostravě přestěhovala do zrekonstruovaného objektu v ul. Českobratrské.

(kot)

Na snímku Evy Kotarbové ředitelka Soňa Javůrková

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *