V Domě u šraněk vystavuje Vladimír Víteček

V galerii Domu u šraněk v Ostravě-Vítkovicích se v těchto dnech můžete setkat s výtvarnými objekty Vladimíra Vítečka. Na vernisáži 11. února autor svými pracemi velmi překvapil nejen svoje stálé příznivce.

O autorovi

Autor vystavených originálů Vladimír Víteček se narodil v roce 1966 v Opavě, kde též absolvoval LŠU /nyní ZUŠ/ u učitele Kačírka. Po základní škole projevil zájem o studium na umělecké škole, kde bohužel nebyl přijat. Následovaly absolvování svářečského kurzu, tím i získání svářečského průkazu pro svařování kovů v ochranné atmosféře CO2, a praxe v zámečnickém oboru. Asi již zde – činnosti se zámečnickými nástroji a nářadím, spojené s kovem, vytvořily základ pro jeho současnou techniku umělecké tvorby, zejména řemeslnou dovednost.

Následné studium v různých jazykových kurzech a na jazykové škole završil státní zkouškou z anglického jazyka a schopností domluvit se i německy. Tyto skutečnosti přivedly pana Vítečka do oddělení zahraničního obchodu podniků OKD a Vítkovice. Ani tam se nezastavil a pokračoval ve studiu na ostravské Vysoké škole báňské-TU, na ekonomické fakultě – obor marketing a management.

Dosáhl také pedagogického vzdělání, což mu i s předešlými zkušenostmi umožnilo pracovat ve školství, a proto je již sedmým rokem učitelem anglického jazyka na Středním odborném učilišti autoopravárenském v Ostravě-Vítkovicích. Organizuje zde jednak sportovní kroužek, ale také zájmový kroužek s názvem MOTO – KOVO – DESIGN, ve kterém spojuje své umělecké zkušenosti s citem pro kovový materiál, aby svoje znalosti a dovednosti předal žákům ve školní dílně. Z koníčků, z nichž vyjmenuji například florbal, softtenis, cykloturistiku, lyžování, to byly především motorky, které jsou nyní i častým motivem pro jeho výtvarnou tvorbu. Asi před 5 lety začal experimentovat a realizovat náměty, v nichž dominovaly nejprve kovová autíčka a motocykly. K nim posléze přibyly i různé postavičky z hlíny. V současnosti díky získaným zkušenostem z těchto dvou naprosto odlišných materiálů, a především díky jeho plodné fantazii, jsme svědky výplodů pilné práce Vladimíra Vítečka, autor předvádí veřejnosti díla na profesionální úrovni. V jeho výtvarném rukopise se snoubí dovednost, preciznost a vyjádření nadsázky v groteskní stylizaci figurek, mezi nimiž si snad každý z nás může najít někoho ze svého okolí.

Karol Hercík, kurátor výstavy

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Antispamová kontrola

Zadejte velké x