Porota posuzovala školní časopisy z Moravskoslezského kraje

Celkem dvacet pět školních redakcí se účastní letošního ročníku krajského kola soutěže Školní časopis roku 2012. V průběhu víkendu porota složená z profesionálních novinářů a partnerů soutěžní akce hodnotila časopisy z nejrůznějších koutů Moravskoslezského kraje. Výsledky šestého ročníku krajské soutěže budou vyhlášeny 25. června v Ostravě, a sice v prostorách Krajského úřadu Moravskoslezského MSK, pod jehož záštitou se soutěž organizuje.

U periodik rozdělených do několika kategorií dle věku žáků hodnotíme originalitu obsahu, tematickou pestrost, aktuálnost ve vztahu k místu, kde časopis vychází, prostor pro názory žáků, studentů a pedagogů, ale také originalitu grafického zpracování, původní fotografie či kresby,“ přibližuje kritéria hodnocení Petr Kantor, ředitel celorepublikové soutěže z pořádající Asociace středoškolských klubů České republiky.

Místopředsedkyně Syndikátu novinářů ČR a členka poroty Ivana Šuláková, k průběhu letošního krajského kola dodává: „Mám možnost sledovat vývoj školních časopisů už několik let za sebou. Je zajímavé, jak se na jejich obsahu, v dobrém i zlém, podepisuje například generační výměna ve školách. Noví mladí autoři práci svých předchůdců někdy úplně pokazí, ale také vylepší. Mrzí mě ale, že se ještě stále objevují časopisy, které namísto vlastní autorské tvorby jen kopírují internet.“

Být v porotě bylo pro mne jedinečným zážitkem. Znovu jsem si uvědomila, že práce s počítačem člověka kultivuje, protože např. přispívá k rozvoji výtvarného talentu. Samozřejmě rychlost, s jakou lze díky PC udělat časopis, a tím sdělovat informace a zážitky, školáky rychle posouvá k potřebě se angažovat, a to i literárně. To je výborné. Trochu mne ale překvapilo, že ve školních časopisech, které jsem dostala k ohodnocení, téměř chyběly informace o problémech škol a žáků z pohledů dětí i učitelů. Při čtení jsem měla dojem, že všude je vše OK. Také bych uvítala více článků o vynikajících sportovcích, premiantech, šikulech a šikulkách v nejrůznějších předmětech, dále o tom, jak školská zařízení spolupracují s radami škol, jednotlivými rodiči či sponzory nejrůznějších akcí. Časopis nemusí být jenom výkladní skříní, ale sluší mu i zprávy o plánech, které se nepodařily, kritika špatných návyků, větších podrazů. To vše lze bez nebezpečí úrazů prezentovat třeba pod záštitou humoru,“ shrnuje své dojmy z hodnocení Eva Kotarbová, novinářka a členka Obce spisovatelů ČR.

Soutěž nezačíná a nekončí hodnocením a vyhlášením. „V průběhu celého roku jsou školním redakcím k dispozici exkurze v profesionálních médiích, odborné workshopy nebo žurnalistické tábory,“ vysvětluje fungování soutěže Kantor. A dodává: „Stačí se jen na emailu kantor(zavináč)askcr.cz ohlásit a objednat.“

Krajské kolo soutěže organizuje občanské sdružení Petrklíč help ve spolupráci s Domem dětí a mládeže Český Těšín. Partnerem je katedra ekonomické žurnalistiky Ekonomické fakulty VŠB – TUO a Syndikát novinářů Ostrava.

Vítěz dané kategorie a oblasti má právo prezentovat se jako Školní časopis Moravskoslezského kraje roku 2012 a zároveň postupuje do celostátního kola, kde bude usilovat o titul Školní časopis roku 2012.

(ASK ČR)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *