Eva Kotarbová
Administrátor: Eva Kotarbová Návštěvní kniha
 
 
 
 
 
 
 
Moje knihy
 
  • Černohorské sluncebraní
  • Marné levitace
  • Siluety
 
 
 
 
 
 
 
Encyklopedie
 
  • Encyklopedie 1. vyd. Vročení 2005  
    Vročení 2005  
  • Encyklopedie 2. vyd. Vročení 2013
    Vročení 2013
 
 
 
 
 
 
 
Rubriky
 
Archiv
 
 
 
 
 
 
 
 

Archív pro Březen 2017


Ostravané se loučí s Věrou Špinarovou

31. 3. 2017

I takto obyvatelé Ostravy vzpomínají na zpěvačku Věru Špinarovou u Mariánského sloupu na Masarykově nám. v centru města. Poslední rozloučení s pěveckou hvězdou se uskuteční v sobotu 1. dubna ve velké obřadní síni krematoria na ústředním hřbitově ve Slezské Ostravě. Obřad  pro veřejnost bude v od 9 do 12 hodin, následuje rozloučení v kruhu rodiny. (Pokračování textu…)


Vyhodnocení nejlepší seniorské čtenářky v Ostravě

27. 3. 2017

(Pokračování textu…)


Co prozradil o svém psaní Antonín Szkandera

26. 3. 2017

Autor sedmi knížek, z nichž ta nedávno vydaná má název Některé vlaky se nevracejí, Antonín Szkandera v rozhovoru s Evou Kotarbovou nechává nahlédnout do procesu své tvorby.  Prozradil mimo jiné, že čtenáři jsou velkým zdrojem námětů pro jeho povídky. Více


Večerní když zvony znění – nové CD

22. 3. 2017

Ve čtvrtek 23. března se uskuteční slavnostní prezentace nového CD spirituálů Večerní když zvony znějí, a to sólistou opery Národního divadla v Praze Ivo Hrachovcem (bas) za doprovodu Ireny Szurmanové (klávesy). Kmotrem CD se stane Alfred Strejček. Akce začne  v 19 hodin ve Slezskoostravské galerii a je realizována s finančním přispěním statutárního města Ostravy.

 


Komorní scéna Aréna opět získala prestižní cenu kritiků

21. 3. 2017

Komorní scéna Aréna dosáhla neuvěřitelného úspěchu: Potřetí získala 20. března nejvyšší české ocenění od divadelních kritiků, a to cenu Divadlo roku 2016 (je již nositelkou titulů Divadlo roku 2013 a 2015).  Získáním třetího titulu se opět potvrdilo, že KSA patří k nejúspěšnějším českým divadelním scénám.
(Pokračování textu…)


Slepice v ostravské Komorní scéně Aréna

20. 3. 2017

V ostravské Komorní scéně Aréna se tento pátek uskuteční předposlední premiérové představení v této sezóně. Půjde o nastudování hry Slepice současného ruského autora Nikolaje Kolandy. Jeho grotesku zasazenou do divadelního prostředí s herci nastudovala umělecká šéfka Divadla Petra Bezruče Janka Ryšánek Schmiedtová (v KSA hostuje poprvé).

(Pokračování textu…)


Jak plánovat město – přednáška

19. 3. 2017

Další program v rámci cyklu Knihovnická středa proběhne v Moravskoslezské vědecké knihovně v Ostravě 22. března od 16 hod. Ve studovně vystoupí Ing. arch. Eva Špačková s přednáškou, která přiblíží podobu a plánování měst od nejstarší historie přes středověk, dále postihne změny, které přinesla městům průmyslová revoluce. Přednáška se dotkne i současnosti a představí možnosti, jak mohou obyvatelé vstupovat do procesu tvorby měst. (Pokračování textu…)


Zemřel historik profesor Mečislav Borák

17. 3. 2017

Ve středu 15. března 2017 zemřel v Ostravě prof. PhDr. Mečislav Borák, CSc., jeden z nejvýznamnější poválečných českých odborníků na českou historii 20. století. Byl to historik, vysokoškolský profesor, novinář a scénárista. Zabýval se poválečnými českými dějinami, přičemž se zaměřoval především na Těšínsko. Jeho doménou byly česko-polské vztahy, doba okupace a protifašistický odpor v době druhé světové války.

 

(Pokračování textu…)


Vzpomínka na Mečislava Boráka

17. 3. 2017

Dne 15. března 2017 zemřel po těžké nemoci historik prof. PhDr. Mečislav Borák, CSc. (nar. 31. 1. 1945). Zabýval se českými dějinami  20. století se zaměřením na Slezsko. Vzpomínka Pavla Hamzy přibližuje osobnost M. Boráka očima kamaráda.

(Pokračování textu…)


Karel Vůjtek To byl Rudolf Resner / Robert Rýdl

14. 3. 2017

Básník, publicista a překladatel Karel Vůjtek koncem října 2016 představil veřejnosti svou další knihu:  obsáhlou publikaci nazvanou To byl Rudolf Resner / Robert Rýdl. Podklady pro její napsání sbíral více než 30 let. Knihu vydalo město Klimkovice s finanční podporou Moravskoslezského kraje v roce 140. výročí narození a 85. výr. úmrtí Rudolfa Resnera (1876-1931), osobnosti, jež se počátkem 20. století výrazně podílela na jeho rozvoji. Více informací nabízí rozhovor s autorem.


Dešťová hůl Jiřího Hájíčka ve Fiducii

13. 3. 2017

Ostravsky Antikvariát a klub Fiducia pořádá další čtenářský klub. Uskuteční se 14. března od 18 hod.  Večerem bude provázet literární kritička Iva Málková. Klub je věnovaný knize Jiřího Hájíčka Dešťová hůl.

(Pokračování textu…)


Krása a tajemství středověkých rukopisů

7. 3. 2017

V průběhu března a dubna bude ve vstupních prostorách Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě k vidění jedinečná výstava nazvaná Krása a tajemství středověkých rukopisů III. Jejím autorem je Marek Zágora. Jedná se o společný projekt MVK a knihovny Galerie výtvarného umění v Ostravě, kde zájemci  najdou druhou část této výstavní akce.  (Pokračování textu…)


Další kniha Antonína Szkandery: Některé vlaky se nevracejí

2. 3. 2017

Některé vlaky se nevracejí je sedmá knížka povídek Antonína Szkandery z Frýdku-Místku. Autor se opět nechal inspirovat příběhy, které mu svěřili různí lidé. Stále se učí jim správně naslouchat, hledat moudrost ve slovech, poznávat tajemství snů, jejich bolesti i úsměvy. Říká, že bez těchto námětů by nenapsal nic, ani jednu povídku, ani jednu knížku. (Pokračování textu…)


 
 
 
 
 
 
 
Smlouvy
 
 
 
 
 
 
 
 
Městské lázně
 
 
 
 
 
 
 
 
Starší archív
 
 
 
 
 
 
 
 
Zajímavost
 
  • 7. Průhledy