Eva Kotarbová
Administrátor: Eva Kotarbová Návštěvní kniha
 
 
 
 
 
 
 
Moje knihy
 
  • Černohorské sluncebraní
  • Marné levitace
  • Siluety
 
 
 
 
 
 
 
Encyklopedie
 
  • Encyklopedie 1. vyd. Vročení 2005  
    Vročení 2005  
  • Encyklopedie 2. vyd. Vročení 2013
    Vročení 2013
 
 
 
 
 
 
 
Rubriky
 
Archiv
 
 
 
 
 
 
 
 

Archív pro Říjen 2014


Vyšla monografie Valašsko – historie a kultura

31. 10. 2014

Monografie věnovaná Valašsku v nových perspektivách několika vědních disciplín vznikla na základě mezioborového setkání společenskovědních badatelů, které se uskutečnilo ve dnech 18.–20. září 2013 ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Garantem této akce bylo nejen muzeum pod záštitou ředitele Ing. Jindřicha Ondruše, ale také Filozofická fakulta Ostravské univerzity, jmenovitě dvě vědeckovýzkumná pracoviště fakulty – Ústav pro regionální studia vedený prof. Svatavou Urbanovou a Centrum pro hospodářské a sociální dějiny zastoupený děkanem prof. Alešem Zářickým. (Pokračování textu…)


První český klarinetový kongres v Ostravě

31. 10. 2014

V Ostravě proběhne ve dnech 8 až 14 listopadu 1. český klarinetový kongres, na nějž se sjedou nejvýznamnější interpreti z České republiky a také z New Yorku či Paříže. Kromě interpretačních kurzů a seminářů určených mladým klarinetistům se v jeho rámci uskuteční i koncerty pro širokou veřejnost. (Pokračování textu…)


Čekání na Godota v ostravském DPB

29. 10. 2014

K páteční premiéře  (na 31. 10. 2014) připravují v ostravském Divadle Petra Bezruče slavnou hru Samuela Becketta Čekání na Godota. Herci toto dílo průkopníka absurdního dramatu nastudovali v režii Štěpána Pácla.

(Pokračování textu…)


V Českém Těšíně připravují jazzový festival

24. 10. 2014

Více


Den otevřených dveří v krajském úřadě v Ostravě

23. 10. 2014

Krajský úřad Moravskoslezského kraje v Ostravě zve občany na Den otevřených dveří. Akce proběhne 28. října od 9 do 13 hodin u příležitosti státního svátku. (Pokračování textu…)


Básník Karel Vůjtek a jeho Hlasité nebe

20. 10. 2014

Ostravský básník Karel Vůjtek nabízí čtenářům setkání se svou novou sbírkou veršů nazvanou Hlasité nebe. Jeho subjektivní lyrika je zamyšlením nad životem, krajinami a ohraničeností času. Své místo v ní má i Ostrava. Autor knížku rozdělil do tří částí: Deničky, Pod nohama kámen (verše o Praze) a Hlasité nebe. Doslov k sbírce napsala literární historička Svatava Urbanová.
Knížka vyšla s ilustracemi Kristýny Večeřové a v grafické úpravě Štěpánky Bělovské koncem srpna 2014 jako třetí publikace nakladatelství Studio K v Ostravě. K dostání je v ostravských knihkupectvích ACADEMIA a ARTFORUM, v bíloveckém knihkupectví Mon Ami a v Turistickém informačním centru v Klimkovicích. Více o knize.


Stále aktivní literární historik Libor Knězek

18. 10. 2014

Literární historik Libor Knězek se v červenci 2014 dožil 85 let. Žije opět v rodném Frenštátě pod Radhoštěm. Stále se věnuje literární činnosti. Několik roků se s velkým elánem soustřeďuje i na zachycování kulturních tradic Frenštátska. Je přesvědčen, že umělecká minulost tohoto regionu vnáší důležité hodnoty i do současnosti. Osobnost a dílo Libora Knězka přibližuje ve svém článku emeritní profesor Ostravské univerzity Jiří Svoboda. Více


Kraj odmítá požadavky Německého rádu

17. 10. 2014

Německý řád projevil zájem o nemovitý majetek Moravskoslezského kraje. Právní zástupce Německého řádu, respektive České provincie ?ádu bratří domu Panny Marie v Jeruzalémě a Československé provincie Milosrdných sester Panny Marie Jeruzalémské, v dopisech zpochybnil vlastnické právo Moravskoslezského kraje k některým nemovitostem, které jsou označovány za historický církevní majetek. Vedení Moravskoslezského kraje to odmítá. (Pokračování textu…)


Zemřel profesor Lumír Pivovarský

15. 10. 2014

V sobotu 11. října 2014 zemřel emeritní profesor katedry hudební výchovy Pedagogické fakulty Ostravské univerzity Lumír Pivovarský  (1931-2014). Po absolvování Filozofické fakulty Univerzity Palackého v roce 1953 vyučoval na Pedagogické škole v Krnově, odkud roku 1961 přešel na ostravský Pedagogický institut (pozdější Pedagogickou fakultu v Ostravě, od roku 1991 Pedagogickou fakultu Ostravské univerzity), kde pracoval jako odborný asistent, docent (1993) a profesor (1994).

Na své mateřské katedře hudební výchovy se velmi výrazně zasloužil o akreditaci studia sbormistrovství pro střední školy. Své sbormistrovské umění uplatnil v Pěveckém sdružení moravských učitelů a především ve Vysokoškolském pěveckém sboru Pedagogické fakulty a později Ostravské univerzity, který založil v roce 1966 a ve kterém vychoval celou řadu výborných zpěvaček a zpěváků i vynikající a zapálené sbormistry. (Pokračování textu…)


Premiéra filmu Holocaust v Čechách a na Moravě

13. 10. 2014

Premiéru dokumentárního filmu ,,Holocaust v Čechách a na Moravě – Hlasy, na které se nesmí zapomenout“ se koná zítra – v  úterý 14. 10 od  17 hod. –  v ostravském Antikvariátu a klub Fiducia.

(Pokračování textu…)


Pozvánka do ostravské galerie Magna

12. 10. 2014


Debata mezinárodní konference Forum 2000 v Ostravě

10. 10. 2014

Ostravský antikvariát a klub Fiducia bude místem, kde se v  rámci prestižní mezinárodní konference Forum 2000 uskuteční jedna z debat. Má název Demokracie po česku aneb Tak jsme to chtěli? Bude se konat 15 října od 19 hod. Hosté debatního večera: spisovatel Petr Placák a sociální geograf Vladimír Baar. Jako moderátor debaty vystoupí Libor Magdo?. Vstup na akci je zdarma.


Mezinárodní dirigentské kurzy v Ostravě

8. 10. 2014

Podruhé pořádá Janáčkova filharmonie Ostrava ve spolupráci s víde?skou agenturou Blue Danube Music Impresario Mezinárodní dirigentské kurzy. Uskuteční se ve dnech 9. až 17. října. (Pokračování textu…)


Pozvánka do ostravského Mlejna na výstavu

4. 10. 2014

Výstava bude k prohlédnutí do 10. listopadu 2014.


 
 
 
 
 
 
 
Smlouvy
 
 
 
 
 
 
 
 
Městské lázně
 
 
 
 
 
 
 
 
Starší archív
 
 
 
 
 
 
 
 
Zajímavost
 
  • 7. Průhledy