Eva Kotarbová
Administrátor: Eva Kotarbová Návštěvní kniha
 
 
 
 
 
 
 
Moje knihy
 
  • Černohorské sluncebraní
  • Marné levitace
  • Siluety
 
 
 
 
 
 
 
Encyklopedie
 
  • Encyklopedie 1. vyd. Vročení 2005  
    Vročení 2005  
  • Encyklopedie 2. vyd. Vročení 2013
    Vročení 2013
 
 
 
 
 
 
 
Rubriky
 
Archiv
 
 
 
 
 
 
 
 

Archív pro Červen 2009


Letos budou programy Colours of Ostrava i ve Fiducii

30. 6. 2009

Antikvariát a klub Fiducia připraví v červenci pro mezinárodní hudební festival Colours of Ostrava speciální doprovodný program věnovaný industriálním památkám Ostravy. Nese název Barvy Ostravy-Industriál a seznámí návštěvníky ,,Colours“ s atraktivními industriálními památkami Ostravy prostřednictvím netradiční šumné projížďky či speciální prohlídky takzvaných ostravských Hradčan, unikátní industriální památky Dolní oblast Vítkovice. V ní je zařazen i mimořádný výstup na vysokou pec. Vstup na všechny akce bude pro návštěvníky Colours of Ostrava zdarma. (Pokračování textu…)


Informace k povodni v Moravskoslezském kraji

29. 6. 2009

Během tohoto víkendu pracovníci Krajského úřadu Moravskoslezského kraje mapovali škody, které napáchala blesková povode? zejména na Novojičínsku. Níže uvedená čísla jsou zatím předběžná a budou se dopřes?ovat. (Pokračování textu…)


Zamyšlení: Chci se svěřit

15. 6. 2009

Chci se svěřit! A chci vědět, zda jsem normální. A to si o sobě myslím, že nejsem prudérní. Už jsem toho, věřte mi, hodně zažila a viděla a tak si myslím, že poznám, co má nějakou hodnotu a co je jen bezcenný brak, ba dokonce nechutné a odporné. Kam spěje dnešní (jistě ne všechna) kultura: oblékání, architektury, malířství, sochařství, filmu, divadla a speciálně mojí milované opery. Jak pojmenují naši potomci tohleto kulturní období? Více


Přednáška Ivy Málkové: František Hrubín

15. 6. 2009

Další z cyklu přednášek pro seniory a veřejnost se bude věnovat osobnosti Františka Hrubína. Iva Málková, literární historička a prorektorka pro studium Ostravské univerzity představí veřejnosti tuto významnou osobnost české kultury v souvislosti s jejím projektem, který se jmenuje Tvůrčí osobnost Františka Hrubína a jehož výsledkem bude knižní publikace. Kniha se bude věnovat novým poznatkům v bádání o tomto básníkovi a nové informace budou čerpány rovněž z Hrubínovy pozůstalosti, kterou Iva Málková nyní zpracovává. Přednáška se uskuteční  18. 6. v 16  hod. v ostravském klubu Fiducia (Pokračování textu…)


Ohlédnutí za setkáním spisovatelů v Českém Těšíně

15. 6. 2009

Ve dnech 5. až 7. června 2009 se v Českém Těšíně konalo setkání spisovatelů a literárních teoretiků. Přijeli hosté z Polska, Slovenska, Německa a  různých míst České republiky, aby představili svou tvorbu a zúčastnili se odborné konference. Součástí akce, která byla doprovodným programem XX. mezinárodního divadelního festivalu Na hranici a konala se pod záštitou hejtmana Moravskoslezského kraje Jaroslava Palase, organizovala Obec spisovatelů Praha ve spolupráci s Českým PEN klubem a Městskou knihovnou v Českém Těšíně. Více


O jednom koncertu a melodramech s Marií Vikovou

13. 6. 2009

Edison vynalezl žárovku a Zdeněk Fibich melodram. Tyhle pravdy překvapivě zazněly z úst dirigenta Tomáše Hanáka na jednom z koncertů vážné hudby. Patřil k cyklu vystoupení Janáčkovy filharmonie Ostrava pro rodiče s dětmi. Koncert byl nazvaný Pohádky nejen na dobrou noc. Pokud se bude reprízovat, maminky, tatínkové, babičky a dědečkové, neváhejte a vydejte se na něj se svými potomky! Více


V ostravském Domě umění pokřtí Protimluv

12. 6. 2009

Galerie výtvarného umění v Ostravě a sdružení Protimluv, vydávající stejnojmennou revue, organizují křest dalšího vydání tohoto ostravského kulturního časopisu. Součástí akce bude například performance nazvaná „Jiří Surůvka pěje oslavnou ódu na ostravské umění“, dále vystoupení básníka Jaroslava Žily z Ostravy nebo historika architektury Martina Strakoše, člena redakce revue Protimluv. Na akordeon a housle zaimprovizují Jiří Macháček společně s Jiřím Slavičínským. Křest se uskuteční 17. 6. v 18 hodin.


Vlaďka bojuje se zákeřnou nemocí

12. 6. 2009

V úterý 16. 6. ve 14 hodin proběhne v místnosti č. 206  Radnice města Ostravy setkání s Vlaďkou Všetečkovou, která má Bechtěrevovu chorobu a podniká po Evropě spanilé jízdy. V následujícím týdnu se bude na kole pohybovat po našem regionu. Cílem její aktivity je upozornit na nemoc a povzbudit další, kteří jsou postiženi stejnou chorobou. (Pokračování textu…)


Novostavba Moravskoslezské vědecké knihovny

12. 6. 2009

Výstavba Moravskoslezské vědecké knihovny je stále jednou z priorit současného vedení Moravskoslezského kraje, které našlo společně s Ministerstvem kultury ČR její řešení. Dne 8. 6. 2009 proběhlo jednání hejtmana Jaroslava Palase a náměstka hejtmana Svatomíra Recmana s ministrem kultury Václavem Riedlbauchem ve věci projednání aktualizace investičního záměru, dále změny způsobu financování a časových parametrů novostavby Moravskoslezské vědecké knihovny. (Pokračování textu…)


Není dinosaurus jako dinosaurus

11. 6. 2009

Přesvědčit se o tom může každý, kdo zavítá do obce Hynčice na Jesenicku. Některých dinosaurů se  nebojí ani Jeníček s Mařenkou, kteří bydlí v perníkové chaloupce. Více.


Zdena Typovská převezme další francouzské vyznamenání

11. 6. 2009

Prezidentce Alliance francaise Ostrava MUDr. Zdeně Typovské bylo uděleno prezidentem Francouzské republiky (na návrh fr. ministra zahraničních věcí) vysoké státní vyznamenání – ?ád za zásluhy (Ordre national du Mérite). Po Čestné legii jde o druhé nejvyšší francouzské ocenění, které je poděkováním za její dlouholetou aktivní činnost v kulturní oblasti ve prospěch francouzsko-českých vztahů a její práci pro Alliance francaise. Vyznamenání předá Zdeně Typovské osobně francouzský velvyslanec v ČR Charles Fries, ve čtvrtek 18. června 2009 v 16 hodin v prostorách Alliance francaise Ostrava (Na Hradbách 12, Moravská Ostrava). Více o Zdeně Typovské.


Soutěž pro fotografy

9. 6. 2009

Územní sdružení Syndikátu novinářů Ostrava organizuje fotografickou výstavu nazvanou Ostrava včera a dnes očima fotografů. Vystavovat na ní mohou amatérští i profesionální fotografové, kteří představí své snímky pocházející z let 1968-2008, zachycující město v jeho všednodenním i svátečním životě. Výstava proběhne ve dnech od 3. do 30. září 2009 (vernisář v 17 hod.) v pasáži Knihovny města Ostravy (budova u Sýkorova mostu v Mor. Ostravě). (Pokračování textu…)


Výkupné za život

8. 6. 2009

Právě vyšla česko-anglická publikace Výkupné za život / Lives for Ransom, autorů Heleny Krejčové a Mario Vlčka. Obsahuje historickou studii o podmínkách vystěhování židů a vývozu uměleckých předmětů za druhé Česko-Slovenské republiky i v prvních letech protektorátu a sleduje problematiku vynucených darů uměleckých předmětů až do poválečné doby. Stěžejní část knihy tvoří fotografie uměleckých předmětů ze skla a porcelánu, které byly výkupným za emigraci židovských rodin a dochovaly se ve sbírkách Uměleckoprůmyslového muzea v Praze. Ve spolupráci s nakladatelstvím Tilia vydalo Centrum pro dokumentaci majetkových převodů kulturních statků obětí II. světové války v Praze. (Pokračování textu…)


Bolatický Skansen lidových tradic

7. 6. 2009

Uchovávání lidových tradic z generace na generaci je určitým způsobem nejen předávání mnohaletých dovedností a zkušeností, ale zárove? ukazuje, jak se náš život měnil a vyvíjel. A není od věci se v dnešní uspěchané době na chvíli zastavit a ohlédnout se za životem našich prababiček a pradědečků, abychom si uvědomili, jak mnohem jednodušší a ,,techničtější“ je ten dnešní, náš. Podívejme se proto do Bolatic. Více.


Projekce filmů v ostravském Domě umění

6. 6. 2009

V rámci výstavy – Erich Mendelsohn. Dynamika a funkce. Vize kosmopolitního architekta. – mohou zájemci zhlédnout dva německé filmy z období 20. let minulého století, které zachycují tehdejší život a architekturu v Německu. První projekce bude 10. 6. 2009  od 17 hodin. Jedná se o uvedení dokumentárního snímku Berlín, symfonie velkoměsta. Druhý film Melodie světa bude promítán 24. 6.,  taktéž od 17 hod. Vstup pro veřejnost zdarma.


 
 
 
 
 
 
 
Smlouvy
 
 
 
 
 
 
 
 
Městské lázně
 
 
 
 
 
 
 
 
Starší archív
 
 
 
 
 
 
 
 
Zajímavost
 
  • 7. Průhledy