Sám voják v poli - Jaromír Šavrda v cyklu ČT Neznámí hrdinové – 2. března

 

Zakázaný ostravský spisovatel Jaromír Šavrda, hrdina dokumentu Sám voják v poli z cyklu Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy, vedl s komunistickým režimem boj na život a na smrt. V pondělí 2. března na ČT2 od 20.50 hodin.

 

Další díl cyklu publicistických dokumentárních filmů o hrdinech, na které se velmi rychle zapomnělo, nebo zůstali zcela neznámými, přináší snímek Sám voják v poli. Jaromír Šavrda vystudoval českou literaturu na Univerzitě Karlově, těsně před promocí ho vyloučili z právnické fakulty. Pracoval jako knihovník, středoškolský učitel a posléze jako novinář v krajském deníku Nová svoboda. Na jeho stránkách podporoval proreformní politiku KSČ. Po 21. srpnu 1968 burcoval proti vpádu cizích vojsk na naše území a proti naší okupaci. V novinách, na jejichž obsah již dohlíželi normalizační komunisté, brzy neměl Jaromír Šavrda místo. V roce 1978 byl za vydávání samizdatů zatčen. Kniha Souostroví Gulag od A. Solženicyna se stala hlavním bodem obžaloby proti němu, odpykal si dva a půl roku ve vězení. Rok a půl po návratu připojil svůj podpis pod Chartu 77 a v září 1982 byl znovu zatčen. Tentokrát za rozepsání Tvardovského poémy Ťorkin na onom světě, která u nás dříve dokonce oficiálně vyšla. Těžce nemocný Šavrda trpěl tuberkulózou ledvin, byl po srdečním infarktu. Přesto byl odsouzen k dalším pětadvaceti měsícům vězení. Ani po návratu z komunistického lágru však nerezignoval. Navzdory svému povážlivému zdravotnímu stavu se nezdráhal držet hladovky za osvobození politických vězňů. Jaromír Šavrda zemřel rok a půl před listopadem 1989 v nedožitých pětapadesáti letech. Těžký osud s ním sdílela jeho žena Dolores, která byla sledována a odposlouchávána i po spisovatelově smrti. Když chtěla Dolores Šavrdová objednat parte, v celé Ostravě nenašla nikoho, kdo by zakázku přijal.

 

„Jaromír Šavrda věřil, že spisovatel a básník je svědomí národa. Proto psal, překládal a přepisoval texty, které pak vydával ve své edici Libri prohibiti, protože oficiálně vyjít nemohly. Byt Šavrdových se stal místem pravidelných setkání starších zkušených lidí z opozice s mladými. Všichni, kteří chtěli podepsat nějakou petici a nebo si půjčit samizdat, bytem Šavrdových prošli. Měl jsem také tu čest,“ říká scenárista a režisér filmu Jiří Fiedor. Dramaturgem je Jiří Sirotek, kameramanem Branislav Pažitka, vedoucí výroby Helena Veselá. Cyklus Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy vzniká v Redakci aktuální publicistiky, vedoucím projektu je Čestmír Franěk.

 

Repríza dokumentu Sám voják v poli: v pátek 6. března na ČT2 od 10.05 hodin

 

Více informací o cyklu Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy: www.ceskatelevize.cz/program

 

 

Ladislav Šticha

Tiskový mluvčí ČT