Výstava  Vítkovice jako téma i místo k životu“

 

  

 

Jedná se o setkání tvůrců a jejich tvorby, jejichž průsečíkem je pojem Vítkovice, ať již v podobě města, nebo fabriky. Obě tyto složky jsou nerozdělitelně spolu spjaty a podílejí se na něčem, co známe pod pojmem GENIUS LOCI. Tato jedinečnost se odráží v zrcadle historie a v roce 2008 jsme si ji uvědomili skoro hmatatelně v podobě 100. výročí povýšení Vítkovic na město a 180. výročí založení Vítkovických železáren.

Výstava probíhá pod čestnou záštitou akad. malířky Věry Tošenovské, výtvarnice a rodačky z Vítkovic, jež v této části Ostravy bydlí a tvoří.

Ke spolupráci na této výstavě jsem oslovil výtvarníky, kteří se zde ve Vítkovicích narodili, nebo určitou dobu žili, či stále žijí, a nebo ve Vítkovicích čerpali témata ke své tvorbě. 

Karol Hercík – kurátor výstavy

 

 

 

 

 

Autoři zastoupeni v expozici: akad. malířka Věra Tošenovská, Václav Vrba, doc., akad. malíř Eduard Halberštát, Pavel Vácha, Mgr. Petr Beránek, Lenka Kocierzová, akad. malíř Aleš Rabenseifner, Mgr. Antonín Gavlas, Mgr. Zdeněk Vysloužil,  akad. malíř Karol Hercík          

 

 Expozici doplňují produkty z projektu „PROPAGACE VÍTKOVIC“  r. 2008 / autoři: L. Kocierzová, K. Hercík/