Z beztvarých
tun kamene se vylupují díla
Sympozium pokračuje do 12. září 2008
Mezinárodní sochařské sympozium, které, jak
víme se koná v Ostravě Petřkovicích pod Landekem na konci areálu
Hornického muzea OKD, velmi dobře pokračuje. Všichni sochaři jsou už nejméně v
polovině svého snažení a velké bloky kamene úspěšně proměňují na výtvarné objekty.
Je to velmi namáhavá práce, jak se přesvědčují i četní návštěvníci Sympozia,
kteří cíleně, nebo zcela náhodně zavítají do muzea.
Zvláštní
kámen je maletínský pískovec, který má ve své
struktuře překrásné zabarvení, jež se objevuje ve chvíli, kdy sochaři plochy
odsekávají a brousí.
Dílo egyptského sochaře Salaha
Hammada je tvořeno ze 16 tun, což je určitě pěkná
porce. Novozélanďan Donald Buglas je všemi považován
za "přírodního člověka". Chodí nejraději bos, sbírá na Landeku různé rostliny, mechy, kameny a mnohé pak používá
do svého zajímavého díla. Miluje prostě volnost a krajinu. Na široké zelené pláně je
zvyklý.
Maďar Lászlo Lugossy je nejstarším členem osmičlenné skupiny sochařů, ale jeho dva obrovské bloky už nyní opracované do zajímavých tvarů svědčí o jeho invenci a energii. Jaromír Švaříček jeden z českých sochařů, si s sebou přivezl model svého díla, které bude určitě nádhernou ozdobou v galerii v přírodě v Těrlicku-Hradišti, kde již mají sochaři realizace z předchozích sympozií. Stojí za to se tam vypravit na pěkný výlet, třeba letos v říjnu, kdy už se "galerie" rozroste. Jejím pozadím je překrásné panorama Beskyd, které okouzlí snad každého návštěvníka.
Ani Janusz Czumaczenko, polský profesor na akademii krásných umění, není v ničem pozadu. Nejen, že má stále výbornou náladu, ale je nesmírně pracovitý a jeho dílo utěšeně roste…Půvabná Marie Šeborová z Prahy je jedinou ženou na letošním Mezinárodním sochařském sympoziu Landek 2008, ale má dost "páry" na to, aby se vyrovnala svým kolegům. Její ženská postava utěšeně roste a také mramorový stůl už dostává své tvary.
Student Jan Schneberger, který sice pochází z Českého Krumlova, ale studuje umění v Ostravě, bude určitě jednou výborným sochařem. Jeho práce ozdobí park v Havířově, kde doplní zatím malou sérii objektů, které zde již ze symposií stojí. Jedná se o objekty švédského sochaře a polského.
Všichni účastníci Mezinárodního sochařského sympozia si pochvalují výbornou organizaci a také všestrannou péči zakladatele a organizátora těchto akcí, Martina Kuchaře, který jim kromě nepřeberného množství různých druhů kamene připravuje, spolu se Sdružením pro konání kamenných sympozií a sponzory, také výlety do okolí. Tak vyjeli jednu neděli na stonavskou prasečí farmu, kde roste vepřové v nepředstavitelně moderním prostředí, pak se vydali do Archeoparku v Chotěbuzi-Podoboře, kde si zkusil střelbu z luku, pochutnali si na pstruzích v přilehlém Rybím domě, vyjeli na vrch Javorový, aby mohli přehlédnout část Beskyd. Další neděli se pustili do Třince, přímo na vysoké pece a poznali, jak se lije obrovské množství železa. Tím byli doslova uchváceni. Pak se podívali na překrásné golfové hříště v Ropici, kde pod vedením trenéra zkusili, že odpaly míčků, nejsou vůbec jednoduché. Sochaře ještě čeká fárání na Dole ČSM-jih, na které se mimořádně těší.
Díla
budou dohotovena do 12. září, kdy je v Hornickém muzeu pod Landekem
plánováno na 17. hod. slavnostní zakončení akce. Už dnes je možno říci, že 4.
ročník Mezinárodního sochařského sympozia, který zdaleka není jen nějakým
regionálním děním, překračuje hranice Moravskoslezského kraje a možná, že
si ho za dva roky povšimnou publicisté nejen v Ostravě.
Hanka
Kuchařová
Foto archiv sympozia:
l. Marie Šebiorová z Prahy je jedinou ženou na sympoziu, ale drží zdatně krok s muži. Čtyřicetiletá sochařka se nejdříve věnovala restaurátorství, ale nyní je zahlcena klasickou sochařskou práci.
2. Donald Buglass přijel až z Nového Zélandu s je to doslova "přírodní muž" Rád absolvuje sympozia po Evropě. Je sympatickým členem osmičlenného kolektivu.
3. Salah Hammad z Egypta je skutečně hvězdou sympozia, je to velmi vážený umělec ve své vlasti a je zajímavé, že se adaptoval na trochu sparťanské podmínky, které pod Landekem našel. Je nadšen přírodou a také Ostravou.
4. Lászlo Lufossy pořádá ve své zemi rovněž velká sochařská sympozia, takže je i pořádným "makáčem", jak se říká tomu, kdo neúnavně tvoří.