Tisková zpráva  

 

 

Umění ohně ve Frýdlantě  nad Ostravicí po deváté

 

Do Frýdlantu nad Ostravicí se sjíždějí již po deváté umělci, kteří se zúčastní 9. mezinárodního sympozia Frýdlantský umělecký smalt 2008. Tato akce, která rozvíjí umělecké a technologické  možnosti technického  smaltu, navazuje na více než stopadesátiletou tradici  pobeskydského smaltárenství.

 

První setkání smaltérů  vzniklo v roce 1999 z podnětu výtvarného sdružení EMAIL ART, které se organizačně podílí  i na letošní akci. Spolupořadatelem je už tradičně město  Frýdlant nad Ostravicí, ostravské sdružení Silvie a samozřejmě  místní smaltárenské podniky Ametyst Moravia s.r.o. a  Beskyd s.r.o. Na akci  se již druhým rokem podílí také Visegrádský fond.

 

Letošní ročník bude technicky probíhat  v prostorách firmy Ametyst Moravia. Zahájení  je  v  pondělí 30. června  ve 13 hod. ve výstavních prostorách Galerie umělecké litiny a smaltu za účasti zástupců města a dalších organizátorů.  Již během dopoledne  a odpoledne budou probíhat přípravné práce ve firmě Ametyst Moravia, kde pak bude sympozium  až do soboty.  V neděli 6. července v 11 hodin se počítá se zahájením výstavy v Domě kultury ve Frýdlantě nad Ostravicí. .

 

Svou  účast potvrdili vedle  členů pořádající skupiny Petra Bednáře, Barbary Baumrukové, Evy Kučerové-Landsbergrové a Antonína Gavlase  umělci z Polska: prof. Janus Karbowniczek, který zde byl již loni a  malířka Elzbieta Kuraj. Z  Maďarska přijede vynikající  umělkyně Katalin Hollósy z Keczkemetu.  Slovensko reprezentuje zkušený výtvarník Mirko Kollár. Po dvou letech přijedou také dvě známé výtvarnice z Holandska, Annemarie Timmer a  Christine  van der Ree. Vrátí se také známá anglická výtvarnice a organizátorka  smaltérských  akcí na světové úrovni  prof. Elizabeth Turrell, naopak  poprvé se zde objeví  jedna ze špičkových francouzských smaltérek  Marie-Therese Masias. Po delší přestávce  také rakouská prof. Ulrike Zehetbauer, čestná   členka EMAIL ARTu. Celkem by se zde mělo vystřídat  13 účastníků. 

 

Tradičně se bude pracovat a experimentovat  s  materiálem ve Frýdlantě běžně používaným  a  ověřovat se budou různé výtvarné i technologické postupy.  S výsledky se postupně seznámí nejen návštěvníci ve Frýdlantě, ale i Českém Těšíně, počítá se  znovu s výstavou v Polsku, Londýně, v jednání je výstava ve Frýdlantě v Čechách. Část prací obohatí  Galerii uměleckého smaltu a litiny, která je unikátní evropskou  sbírkou prací z dosavadních sympozií.      

 

Připravil PhDr K. Bogar

Janáčkova 1245. Frýdlant nad Ostravicí

tel. 732733653