největší výstava moderního umění v čr - poprvé s unikáty ze soukromých sbírek a díly miliardových hodnot

 

SVÁRY ZŘENÍ /FAZETY MODERNITY NA PŘELOMU 19. A 20. STOLETÍ/ 1890-1918

3. 12. 2008 – 28. 2. 2009, Dům umění – Jurečkova 9, 702 00 Ostrava

 

Generální partner : Vítkovice Holding, a. s.,

Vernisáž v úterý 2. prosince 2008 v 18 hodin v Domě umění

Výstavní sály otevřeny: úterý – sobota od 10.00 do 13.00 a od 13.30 do 18.00 hodin

 

 

 

    Výstava Sváry zření 1890–1918, která má podtitul Fazety modernity na přelomu 19. a 20. století, je unikátním počinem Galerie výtvarného umění v Ostravě. Poprvé v tuzemsku se podařilo shromáždit na jedno místo, v jednom čase a koncentrované podobě díla čtyř desítek představitelů českého moderního umění přelomu 19. a 20. století, a to včetně prací běžně uložených za dveřmi soukromých, veřejnosti nepřístupných sbírek.

    „K nejvýznamnějším pracím z privátních sbírek patří Dvojník Bohumila Kubišty (1911). K vidění ale budou také běžně nevystavované kresby Aloise Bílka. Vrcholem výstavy pak zcela jistě je panoramatický obraz Antonína Slavíčka Praha od Ládví (1908), který je ukázkou autorova pojetí impresionismu. Umělecká hodnota vystavovaných děl je nevyčíslitelná, teoretická se pohybuje kolem čtyř miliard korun,“ uvedl ředitel krajské galerie výtvarného umění v Ostravě Jiří Jůza. Ostrava se podle něj stala místem konání jedinečné výstavy díky tomu, že má kvalitní sbírkový fond moderního českého umění čítající 4000 děl. „Díky tomu jsme se také rozhodli opět jako sponzor vstoupit do dění v krajské galerii. Ostravské publikum si po letech zaslouží být na konci roku odměněno kulturní akcí evropského formátu. A ten tato výstava rozhodně má,“ doplnil generální ředitel společnosti VÍTKOVICE HOLDING, a.s., Jan Světlík.

    Právě díky jedinečnosti shromážděných děl a rozsahu provázejí výstavu mimořádná bezpečnostní opatření. „Od pojištění až po zabezpečení a ostrahu, o podrobnostech ale samozřejmě, z pochopitelných důvodů, nebudeme mluvit,“ konstatoval ředitel galerie.

   Širokému publiku by podle odborníků mohla vedle zmíněných obrazů učarovat také šance seznámit se s přípravnými studiemi a definitivním obrazem Pískaři na Seině (1907) od zakladatele abstraktního malířství Františka Kupky, který dlouhou dobu vlastnil prezident Edvard Beneš.

    Souhrnně lze říci, že dosud největší výstava českého moderního umění je přehlídkou tuzemského impresionismu a symbolismu, dekadence a expresionismu, kubismu a civilismu přelomu 19. a 20. století. I laické veřejnosti budou blízká jména jako Antonín Slavíček, Bohumil Kubišta, Václav Špála, Josef Čapek či Jan Zrzavý. Neprávem však dosud nebyli dostatečně popularizováni Eugen von Kahler, Wenzel Hablik, August Brömse a Jan Autengruber. Přitom např. Černoška (1911) Eugena von Kahlera je jednou z perliček výstavy.

     Výstava Sváry zření, jejíž název vystihuje vnitřní rozpory a konflikty ze společenské a kulturní situace na přelomu století, je vrcholem letošní sezóny Galerie výtvarného umění v Ostravě, a to nejen v měřítku Moravskoslezského kraje, ale v rámci celé České republiky. Vedení galerie očekává, že by expozici končící až v únoru mohlo zhlédnout okolo 20 000 lidí. Vstupné je proto nastaveno takto: plné vstupné 100 Kč, zlevněné (důchodci, děti a mládež do 18 let, studenti a držitelé průkazů ISIC, ITIC, GO 26, ZTP, KPVU, ČSOP) 20 Kč, hromadné návštěvy škol 10 Kč,  Skupiny nad 10 osob 70Kč, rodinné vstupné 100 Kč.

Autoři výstavy: Karel Srp, Marie Rakušanová

Odborná spolupráce: Petr Wittlich, Vojtěch Lahoda

 

Jana Šrubařová, tisková mluvčí Galerie výtvarného umění v Ostravě

 

Foto:

1.Emil Filla Zlaté rybičky u okna (1916), email, olej, plátno, 69 x 54 cm, Galerie Kodl v Praze

 

 

 

 

 

 

 

Z vernisáže

  

Foto: Eva Kotarbová