Dagmar Chwistková-Lindovská

 

                             

 

 

    Životopis

   Autorka se narodila v r. 1961 v Olomouci a do Ostravy přijela studovat výtvarnou výchovu na tehdejší Pedagogické fakultě.  Po jejím absolvování v roce 1985 vyučovala několik let výtvarnou výchovu na gymnáziu v Ostravě-Porubě, později učila kresbu na nově vzniklé ostravské Střední uměleckoprůmyslové škole.  V roce 2006 zemřela ve svých 45 letech po dlouhé nemoci.

 

    Tvorba

    Dagmar Chwistková-Lindovská ještě v 80. letech se ve své tvorbě věnovala převážně kresbě a grafice, propracovala se k perfektní lineární kresbě i grafické zkratce.  Její linoryty i sítotisky se vyznačovaly bravurní jemnou linií a velmi často pouhým zahušťováním těchto linek dosahovala dojmu přírodních úkazů - větru, bouře, proudění vody atd.  Vše mělo vždy silný expresívní náboj a dynamiku.

  Teprve později, v  90. letech, se začala autorka věnovat více i malbě a její obrazy byly stále barevnější. Opět zpracovávala krajinné motivy, ale byly už převážně přetaveny do kultivovaných abstraktních kompozic. I zde se vždy uplatňovala silná expresivita, její barevné proudy neskrývaly dynamiku. Nešlo však o koloristickou malbu, stále se projevovalo autorčino původní grafické cítění a to zde bylo teď převedeno olejovými barvami na plátno.  

   Ve svém bohužel krátkém životě autorka uspořádala 15 samostatných výstav a zúčastnila se desítek výstav společných, převážně s ostravskou Výtvarnou skupinou In Signum. Její členkou byla již od jejího založení v r. 1995.

   

 

                        

 

Text a foto: Antonín Gavlas