Informace o prozaické a výtvarné práci Gabriely Kopcové

  Prozaička Gabriela Kopcová  se vrací po letech do Ostravy jako výtvarnice. Právě sem, do tohoto města spadají její literární začátky. Nyní doufá, že i její výtvarná díla zaujmou jak námětem, tak provedením. Tvorbu koláží považuje za nadstavbu literární práce. Svá výtvarná seskupení tvoří jako samostatné objekty i jako ilustrace k vlastním textům. 

   Gabriela Kopcová se narodila v Domamili na Vysočině. Vystudovala v Moravských Budějovicích gymnázium a poté brněnskou knihovnickou školu. Později pracovala jako knihovnice na Ostravsku a v Ostravě.

   Časopisecky publikovala od roku 1975, a to převážně povídky v Nové Svobodě, Vlastě, Literárním měsíčníku, Ostravském kulturním měsíčníku. Spolupracovala s rozhlasovými studii. Přispívala do různých sborníků poezie a prózy. V roce l983 vydala v ostravském Profilu soubor  povídek Člověk rodu ženského.

   Koncem sedmdesátých let se vrátila do rodného kraje. Od té doby píše i pro děti. První její příběhy určené dětským zájemcům vyšly jako nahrávka na kazetě Nepohádky pro holky a kluky v roce 1998. Spolupodílela se na knize říkanek Abecední hrátky se zvířátky. V nakladatelství Akcent Třebíč vydala v r. 2003 bohatě ilustrovanou knížku pro děti Pohádky z hájovny. Ve stejném nakladatelství vznikla i leporela z těchto pohádek, jako například Liščí pohádka, Zaječí pohádka.

   O rok dříve, v roce 2002 se spolu s dalšími autory podílela na publikaci Po stopách Vincence Lesného, významného českého indologa a rodáka z Vysočiny.

   Tišnovské nakladatelství SURSUM v r. 2005 uvedlo na trh knihu A co tvůj mobil? Tento soubor monotematických povídek je ozvláštněn řadou jejích koláží, které tvoří výtvarný doprovod.

         Zcela nedávno vyšla autorčina knížka pro ty nejmenší - Pohádky ze statku.

 

VÝSTAVY

Výstava HOMMAGE Á galerie "Čertův ocas" - Mohelský mlýn 5. 7. 2007 - jako host skupiny Stir up    

Výstava amatérských fotografií „We Are All Photographerrs NowMusee de l'Elysee - Švýcarsko 2007    

Výstava v galerii "Čertův ocas" - Mohelský mlýn 7. 6. 2006- jako host skupiny Stir up   Výstava Open per4mance 2006 - Zámostí 30. 5. 2006    

Výstava - Velké Meziříčí 7. 8. - 8. 9. 2005 – jako host skupiny Stir up   

Výstava koláží – Moravské Budějovice  13. - 25. 5. 2005

Výstava koláží – Jeseník  8. 11.– 3. 12. 2003