Tisková zpráva Televizního studia Ostrava

 

 

Všechno je to dar

 

Portrét Martiny Jankové, sólistky opery v Curychu, natočilo Centrum hudby, zábavy a tvorby pro děti a mládež Televizního studia Ostrava. V průběhu jednoho roku jsme byli s naší kamerou pohotově nablízku, když  talentovaná a v Evropě uznávaná operní diva prožívala své triumfy na scéně, i když se jako mladá žena s pochopitelnými nároky na životní styl vracela do svého soukromí. Martina Janková je jméno, které bychom měli i u nás doma vyslovovat s úctou a nadšením. Prozatím, jako už i jindy tolikrát, je to umělkyně oslavovaná v zahraničí, která na domácí ovace teprve čeká. Sledujte 26. prosince 2007 na ČT2 ve 21:55 hodin.

 

 Foto: Luděk Neužil

 

 

Martina Janková je další v řadě českých ženských hlasů, které učarovaly návštěvníkům evropských operních domů mnohem dříve, než  je začala objevovat také scéna domácí.  Pěvkyně dokonale ovládající svůj lehký lyrický soprán je zároveň ženou s neutuchajícím optimismem, strhujícím zápalem a kuráží  pro hudbu i život. Uplynulý rok byl pro Martinu mimo jiné rokem Zuzanky ve Figarově svatbě v Curychu, či rokem Cherubína v Salzburgu. Dokument ji zachycuje nejen při  práci na zkouškách a vystoupeních, ale také ve chvílích odpočinku v novém domě pod Alpami, či při setkání s rodinou

 

Doma není nikdo prorokem 

 

Už od dob Emy Destinnové až do dnešních časů se historie jedinečných ženských hlasů v jednom zásadním momentu výrazně shoduje. České pěvkyně dobývají světové operní scény a pro domácí publikum zůstávají dlouho neznámé. Až je cizina ozdobí věhlasem, pak jim i my aplaudujeme ve stoje. Kromě Božské Emy si v tomto kontextu můžeme připomenout i další:  Marii Podvalovou,  Marii Tauberovou, Libuši Domanínskou, Soňu Červenou, Gabrielu Beňačkovou, Evu Urbanovou, Dagmar Peckovou, Magdalenu Koženou. A měli bychom si zvykat ještě na jedno jméno – sopranistka Martina Janková, sólistka opery v Curychu. K trojici současných nejúspěšnějších českých operních pěvkyň Urbanová, Pecková, Kožená, Martina Janková bezpochyby patří.

 

Tato rodačka z Orlové ještě na škole krátce hostovala v Národním divadle, pak odešla do Švýcarska, kde je dodnes. Země bank, sýrů a hodinek se stala  jejím druhým domovem. Martina Janková, má dnes diář naplněný na několik sezón dopředu. Zachytili jsme část jejího pracovního roku a usilovali jsme o to postihnout celou šíři jejího uměleckého záběru, od operních představení až po komorní recitál.

 

Popularita a uznání v zahraničí

 

Přicházíme s portrétem umělkyně, který využívá především obrazové prostředky a ty navozují dojem divákovy přímé účasti na všem dění. Nejde o medailon, ve kterém „mluvící hlavy“ vykreslují podobu hlavní postavy. Chceme Martinu Jankovou představit co nejplastičtěji, především skrze její pracovní a umělecké vytížení. Ukázat její osobnost skrze její profesi – ukázat, co dnes znamená být operní divou. Kolik je to zkoušek, představení, přejezdů po celé Evropě, stěhování z místa na místo. Minimum dovolené a volných víkendů.

 

Kořeny, hledání i umělecké vyzrávání sledujeme od pěveckých začátků v dětství, na hudební škole a konzervatoři, přes první úspěchy na soutěžích,  až po angažmá v Curyšské opeře.

 

Profesionální kariéra, to jsou začátky v Curychu, první významné role, pěvecké recitály, první album písní, spolupráce se světovými orchestry i dirigenty, důležití lidé pro její kariéru i pěvecký růst, zádrhele i nezdary, zákulisní boje, fungování curyšské opery, kolegové, vedení opery, atmosféra, zážitky.

 

Soukromí

 

Nemůžeme vynechat rodinu v Orlové, rodiče, bratra, rodinnou determinaci i víru v Boha. Martina rodiče navštívila letos v červnu při návratu z festivalu Concentus Moravie. A naše kamera při tom nechyběla. Jejím druhým domovem je Curych a Worb u Bernu, kde Martina a její snoubenec koupili dům. Švýcarský pobyt je tedy neustálý pendl mezi bytem v Curychu a domáckým prostředím ve Worbu. Ale přece jen zůstává i čas pro vycházky do podhůří Alp a pro mladou labradorku Eyshu, která Martinu doprovází téměř na každém kroku. Má dokonce výsostné právo pohybovat se i v zákulisí divadla.

 

Každý, kdo jednou vyjde na divadelní či koncertní scénu a vzbudí ty nejlepší naděje, se upisuje velkému pracovnímu vypětí, přesně plánovanému času i určité řeholi, kterou vyžaduje vokální hudba, zejména ta, které jsme si zvykli říkat vážná.

 

Kulturní dokument Všechno je to dar byl natočen v Centru hudby, zábavy a tvorby pro děti a mládež Televizního studia Ostrava, podepsáni pod ním jsou:

Šéfdramaturg: Marek Dohnal

Šéfproducent: Tomáš Jarolím

Dramaturg: Jaromír Vrlík

Scénář: Helena Dohnalová

Vedoucí výroby: Pavla Vidlářová

Kameraman: Petr Kožušník, Jiří Berka

Střih: Tomáš Simper

Režie: Petra Všelichová

Stopáž 52´

 

 

 

Martina Janková

Sopranistka Martina Janková se narodila v Orlové jako neposedné dítě, které se rádo doma převlékalo, zpívalo, recitovalo, předvádělo. Absolvovala Janáčkovu konzervatoř v Ostravě. Tady šest let studovala u profesorky Drahomíry Míčkové obor sólový zpěv. Již během svých studií hostovala na Rossiniho festivalu v italské Maceratě, v  Národním divadle  a ve Státní opeře, v  Berlínském E –Werku. Martina studovala v Basileji, kde navštěvovala mistrovské kurzy Carla Bergonziho. Studium v zahraničí zakončila ročním stipendijním pobytem v Mezinárodním operním studiu při Curyšské opeře, kde se představila v rolích Rosiny v Mozartově La finta semplice a Serpiny v Pergolesiho La serva padrona. V té době již hostovala také v Curyšské opeře v produkcích Oberona, Její pastorkyně,Kouzelné flétny a Nápoje lásky.

 
Od roku 1998 je sólistkou Curyšské opery, kde ztvárnila mimo jiné role Paminy, První dámy, Despiny, Gretel (Hänsel und Gretel), Celie (Mozart: Lucio Silla), Amora (Orfeus), Echa (Ariadna na Naxu), Tilly (J.Strauss: Simplicius, natočeno na CD EMI) a kde spolupracovala s dirigenty: J. E. Gardinerem, V. Fedosejevem, W. Christiem, N. Harnocourtem, N.Santim, F.Welserem-Möstem aj. Od roku 2001 je stálým hostem prestižního hudebního festivalu v Salzburgu. Spolupracovala s Ch. Mackerrasem, J. E. Gardinerem, vystoupila tady v roli Papageny a předvedla koncertní vystoupení pod vedením Marca Minkowského.

 

Jako koncertní umělkyně vystupovala  v Rakousku, Německu, Itálii, Izraeli i Japonsku, a to společně s Českou filharmonií. V sezóně 2000/2001 zpívala v Mozartově Requiem a v Mahlerově Symfonii č. 8 v rámci evropského turné pod vedením Franze Welsera – Mösta. Spolupracovala s dirigenty jako Ivor Bolton (Mnichov, Mahlerova Symfonie č. 4), N. Harnoncourt (Schubertův Lazarus), Simon Rattle (Berlín, Mesiáš).

 

U společnosti Philips/Universal  nahrála album s názvem Voyage (Cesta) s písněmi Strausse, Dvořáka, Shoecka a Mussorgského. Název míní cestu životem, tedy dětství, dospělost stáří. V České republice několikrát vystupovala na festivalu Concentus Moravie, zahajovala Svatováclavský hudební festival. Při svých sólových projektech spolupracuje například  s cembalistkou Barbarou Marií Willi.

 

 

 

 

 

 

Režie: Petra Všelichová (nar. 1974)

 

S Televizním studiem Ostrava spolupracuje od roku 2000. Režijně se podílí na pořadech Na stopě, Reportéři ČT, Kultura.cz, Zahrada je hra a Náš venkov. Z její filmografie připomeňme také pořady, které Ostravskou publicistiku charakterizovaly v nedávných letech, jako byla např. Klekánice, Případ pro reportérku, Salon moravskoslezský, Proti proudu aj.

 

Do výčtu pořadů zaměřených na současnou kulturu patří záznamy velkých festivalových akcí, jako byl například finálový večer Anděl 2004, festival Colours of Ostrava 2006, závěrečný koncert Janáčkova máje 2004 nebo letošní olomoucký vokální festival Svátky písní 2007.

V poslední době slýcháme jméno Petra Všelichová v souvislosti s jejím dokumentem Zločin jménem Katyň, který sbírá domácí i zahraniční ocenění. V dubnu 2007 získal Cenu časopisu Dějiny a současnost za nejlepší český dokument z oblasti humanitních a společenských věd na 42. ročníku festivalu Academia film Olomouc 2007. S uznáním se setkal i na speciální projekci filmů věnovaných právě Katyni na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Krakově letos v červnu. V tomtéž měsíci udělila nezávislá porota filmových odborníků a historiků režisérce Petře Všelichové za režii Cenu Andreje Stankoviče. Excelentní formální ztvárnění historických událostí Katyňského masakru a zároveň zprostředkování přesahu této tragédie do mezinárodních souvislostí nejen v minulosti, ale také ve vazbě na dobu přítomnou i vztahy budoucí ocenila porota Mezinárodního TV festivalu v Baru v Černé Hoře (říjen 2007) hlavní cenou Grand Prix

Na film Zločin jménem Katyň naváže v příštím roce dokument nazvaný Lebka, který přibližuje konkrétní osud jedné z obětí. Jde o někdejšího občana Československé republiky, jehož pozůstatky byly identifikovány a vrací se po více než půl století zpátky do rodné země. Oblouk soukromé historie, která nepostrádala dramatické momenty také v životě jeho potomků, se uzavírá v době, která napomáhá odhalení pravdy.

 

Letošní předvánoční atmosféru v televizním vysílání obohatí noblesou, elegancí a špičkovým vokálním uměním její kulturní dokument Všechno je to dar  o sopranistce Martině Jankové.

 

 

 

 

Centrum hudby, zábavy a tvorby pro děti a mládež

 

 

K nejpopulárnějším pořadům, které toto centrum vyrábí, patří přes 10 let cyklus Tak neváhej a toč!, s moderátorem Eduardem Hrubešem. Vedle pravidelného týdenního vydání je to i jeho celovečerní mutace, tzv. Speciál. Ve vysílání už několik let také úspěšně boduje Bludiště - dynamická vědomostní a zábavná soutěž pro školáky, a Medúza oficiální, živě vysílaná hudební hitparáda České televize s moderátory Alešem Juchelkou a Richardem Krajčem.

 

V současné době patří mezi divácky nejatraktivnější pořady zábavná rodinná hra Hodina pravdy, kterou provází Petr Svoboda. Stabilní publikum příznivců české a slovenské muziky má  hudební magazín Ladí neladí, který nabízí záznam koncertů tuzemských skupin a kapel našich východních sousedů, ale také diskusi o rozličných hudebních tématech, kterou uvádějí Petr Fiala a Michal Kaščák. K hudebním pořadům, které centrum pravidelně připravuje, patří také v žánru dechové hudby cyklus … a tuhle znáte? s poučeným průvodcem, sociologem Jiřím Siostrzonkem.

 

Centrum hudby zábavy a tvorby pro děti a mládež pořizuje  záznamy nejzajímavějších koncertů do cyklu Jazz klubů (např. Blues Alive ze Šumperku nebo letošní Narodil se BOB o novém jazzovém projektu v Ostravě), ale i přenosy vážné hudby, jako třeba ostravský Koncert na kurtech (letos již potřetí) s mladými talentovanými hudebníky, vedle toho třeba koncerty pořádané v rámci Svatováclavského hudebního festivalu, Svátků písní Olomouc či také záznamy mezinárodních soutěží jako je např. Mistrovství světa v latinskoamerických tancích.

 

Příležitostně centrum realizuje hudební dokumenty,  např. o populární skupině kolem frontmana Richarda Krajča s názvem Akce Kryštof–10 let,  nebo Ahoj, jsem Radek o 21 letech skupiny Buty, dokument Nohavica poprvé a vedle toho úspěšný a na festivalech oceňovaný Jarek a Amadeus. Populární ostravský písničkář stál také za záznamem úspěšného koncertu Ahoj, Ostravo! Centrum zajistilo také přímý přenos předávání ocenění Akademie populární hudby Anděl 2004 a Anděl 2006. Za zmínku stojí i silvestrovská hudební show Mississippi Queen z Pohořelic.

 

Mezi nejvýraznější počiny v oblasti dokumentární tvorby patří snímek režiséra Aleše Koudely nazvaný Brundibár – opera za zdmi ghetta. Emotivní svědectví o dětské opeře Brundibár, která byla v průběhu 2. světové války nacvičena a realizována židovskými dětmi v Terezínském ghettu. Zážitek z dokumentu umocňují vzpomínky pamětníků, kteří se na představení podíleli a přežili následné deportace do koncentračních táborů.

 

Každoročně se také ostravské centrum podílí na živém vysílání velikonočního zábavného charitativního pořadu Pomozte dětem!

 

Populární se u diváků stalo pravidelné vysílání pořadu Neuvěřitelný svět rekordů a kuriozit, které představuje kuriózní výkony z celého světa. Pořadem provázejí Petr Svěcený, Vojtěch Bernatský a Nikol Birklenová, kteří zároveň moderují i speciální prodloužené verze tohoto formátu. (V letech 2004 a 2006 jsme vysílali jinou podobu téhož formátu pod názvem Guinnessův svět rekordů.)

 

Na výtvarné podobě některých pořadů tohoto centra se externě často podílí vynikající ostravské QQ studio režiséra a producenta Vladimíra Mráze. Právě tento tvůrce je společně se svým studiem podepsán pod animovaným seriálem Pytlíkov z fiktivního městského prostředí, který s úsměvnou nadsázkou paroduje bulvární fámy a zároveň vypráví o dvojici pubertálních bratrů, jejichž bujná představivost i trable s dospíváním občas způsobí, že často vznikají i velmi nadpřirozené situace plné absurdního humoru.

 

Ostravské centrum hudby, zábavy a tvorby pro děti a mládež  připravilo pro rok 2007 nový pořad pro děti od 5 do 9 let nazvaný Šikulové. Svým dětským divákům v něm hravým způsobem představují nenáročné výrobky s návodem i názornými ukázkami a postupy při jejich zhotovení. Moderování se zhostili herci Divadla loutek v Ostravě Jana Zajacová a Ivo Marták.

 

Se sloganem „Víte, co chcete ? Dělejte to!  Víte, co nechcete? Sabotujte to!“ se na své diváky obracejí od ledna 2007 také oblíbení moderátoři  Tobi a Vladimír v prvním anti-lifestylovém magazínu Sabotáž. Ten je pro změnu určený mladým lidem ve věku od 15-20 let a klade si za cíl ukázat na příkladech ze života, že není důvod se bát experimentů a hledat alternativní přístupy za účelem vlastního rozvoje. Prostřednictvím rozhovorů, scének a sond do života zajímavých, kreativních lidí motivuje mladé lidi k tomu, aby více tvořili věci nové a dění kolem sebe vnímali jako inspiraci, ne jako pouhý návod.

 

Drobnou kuriozitou na závěr tak může být konstatování, že v ne příliš početném ostravském centru hudby, zábavy a tvorby pro děti a mládež se průměrně za rok vymyslí a vyrobí kolem 250 pořadů.

 

V polovině prosince se Centrum hudby, zábavy a tvorby pro děti a mládež postará o jedinečný kulturní zážitek. Vážná hudba v interpretaci mladých umělců  pocházejících z moravskoslezského regionu a převyšujících svou virtuozitou regionální rozměr se připomene v sobotu 15. prosince na ČT2. Ve  20:00 hodin si nenechte ujít III. Koncert na kurtech .

 

Vánoční čas naplní krásnými tóny a noblesou mladé umělkyně kulturní dokument  Všechno je to dar o Martině Jankové. Tato mladá sopranistka dobývá evropské scény a jistě si získá i televizní diváky. Sledujte 26. prosince 2007 na ČT2 ve 21:55 hodin.