Neklasický výlet: Ze Štramberka do Nového Jičína Koupalistě  hospoda  cesta Libotínské údolí

   Poznáváme svět, touláme se krajinami Středomoří nebo po vrcholech Skandinávie a jsou i další místa v daleké cizině, kam každým rokem o prázdninách jezdí tisíce Čechů. Jako tažní ptáci se pak vracíme domů a objevujeme půvabná zákoutí domova. Mým tipem je cesta po červené turistické značce, vedoucí od nádraží města Štramberka po jeho okrajové části směrem na Libotínské údolí a potom až do Nového Jičína.
krajina    Kdo tudy půjde, litovat nemusí. Určitě nepotká stovky turistů, ale ticho v krajině mírně zaoblené, protkané schůdnými lesními cestičkami či živičnou cestou, kde naštěstí uvidí jen nadšeného cyklistu, a to opravdu výjimečně.
   Nedaleko Štramberka se chodec ,,potká" s nedávno zrekonstruovaným koupalištěm, novými tenisovými kurty a v hospůdce za nimi může uhasit žízeň. Dlouho se ovšem není třeba zdržovat, pokud se chceme kochat hlavně líbeznými vnadami krajiny.
   Celá trasa je asi 14 km dlouhá. Od koupaliště pokračuje lesem po rovině, později na turistu čeká velmi mírné stoupání. Asi po dvou hodinách se dostane na náhorní plošinu, z níž uvidí daleko do okolního kraje. Zamávat může ještě štramberské Trúbě, možná se setká i s jezdci na koních. Tato místa si oblíbili. Chvilinku si lze odpočinout na lavičce u horní stanice lyžařského vleku a pak se můžete těšit ještě na hodinku či dvě další nenáročné turistiky. Než dojdete k prvním domům Nového Jičína, minete v lese i studánku, o níž pečují dobrovolníci a ruku k dílu můžete přiložit i vy.
  Nový Jičín nezklame. Barevné fasády opravených domů na náměstí, místní kostel, zámek, muzeum, kašna, cukrárna, hospůdky čekají na turistův obdiv i touhu po občerstvení.
  Z místního nádraží, které je nedaleko hlavního náměstí, se pak dokonale čistým vláčkem (světe, div se!) dojede do Suchdolu. Za pár minut.  Z tamního, také obnoveného nádraží, si pak zvolíte to nejvhodnější vlakové spojení domů.  Příjemný výlet!

krajina 2  cesta  studánka

kašna  Nový Jičín
Text a foto: Eva Kotarbová

Vloženo 29. 9. 2007