Cena Thálie a Libuška

 

Ä  V sobotu 24. března 2007 získal v Národním divadle v Praze Cenu Thálie 2006 pro mladého umělce do 33 let člen činohry Národního divadla moravskoslezského Jan Hájek.

    Jan Hájek je v angažmá NDM od roku 2002; na jevištích Divadla Antonína Dvořáka a Divadla Jiřího Myrona vytvořil na desítku hlavních rolí: mj. Hamlet, Helikon (Caligula), Herzl (Můj boj /Mein Kampf/), Elling (Elling a Kjell), Karel IX. (Královna Margot), Mackie Messer (Žebrácká opera), Raskolnikov (Zločin a trest) aj. Výjimečné ztvárnění těchto rolí přispělo k rozhodnutí poroty cen Thálie udělit Janu Hájkovi (který je od začátku sezóny také členem činohry Národního divadla v Praze) Cenu Thálie 2006.

 

Ä  Inscenace opery Bohuslava Martinů Řecké pašije v nastudování operního souboru Národního divadla moravskoslezského v Ostravě získala na 8. ročníku celostátního festivalu hudebního divadla OPERA 2007 jednu z cen – Libušku – Cenu diváků pro nejlepší inscenaci festivalu.

    Inscenace Řeckých pašijí měla premiéru v prosinci 2005 v hudebním nastudování dirigenta Václava Návrata a režii Michaela Taranta j. h.; scéna a kostýmy Dana Hávová j. h., sbormistr Jurij Galatenko, choreograf Igor Vejsada. Ostravský soubor ji prezentoval před dvěma týdny, 17. března 2007 v 19 hodin v Národním divadle v Praze; obsazení hlavních rolí: Luciano Mastro j. h., Eva Dřízgová-Jirušová, Martin Gurbaľ, Bogdan Kurowski, Marianna Pillárová, Peter Svetlík, Anna Číhalová, Václav Morys a další.

     Letošní Libuška pro NDM je už jubilejní – pátou v historii festivalu OPERA. První získalo Operní studio NDM v roce 1997 za operu Broučci, další tři Libušky si přivezla z předchozího ročníku inscenace Janáčkovy Její pastorkyně (2005).

Všechny ceny – Libušky budou slavnostně předány na galakoncertu 3. dubna 2007 v 19 hodin ve Státní opeře v Praze.

                 Pavla Březinová, tisková mluvčí a redaktorka NDM

                      Foto: Josef Hradil