Pavla Zemaníková: Peking 2008 - olympijské ozvěny, Znáte Zuzanu Schindlerovou?
Richard Sobotka: Už 111 let slouží meteorologická stanice na Lysé hoře (1323 m n. m.)
Oldřich Houška: Reprezentují nás doma i v zahraničí. Úspěch podložený technickým umem i obětavostí.
Dajana Zápalková: K2 - ,,hora hor“ a Libor Uher










Peking 2008 - olympijské ozvěny
Znáte Zuzanu Schindlerovou?

I. Na úvod
Jizerské hory, Josefův Důl, 21. 8. 2008, 3.00 hod.
Peking OH 2008, 9:00 hod.

Ve tři hodiny ráno mi začal blikat budík na mém mobilu. Tisíce kilometrů od Josefova Dolu, kde jsme na týdenní dovolené, probíhají v Pekingu olympijské hry. Budím našeho Kubu a pouštíme si televizi, kde startuje závod žen v chůzi na 20 kilometrů. V Pekingu vydatně prší a mezi startujícími je i  21letá česká reprezentantka Zuzana Schindlerová, rodačka z Bašky, odchovankyně atletického oddílu TJ Slezan Frýdek-Místek. Závod chci vidět hlavně proto, že Zuzka je dcerou mé spolužačky z ekonomky a zároveň mé kolegyně z práce. Se startovním číslem 1525 vyráží na trať bojovat s dvaceti kilometry a především s Zuzana Schindlerovápočasím. V přímém přenosu je sledována hlavně vedoucí závodnice z Ruska, která se dostala do náskoku hned v úvodu závodu. Celou dobu myslím na Zuzku. Už jen klima v Pekingu je nepříjemné 90ti procentní vlhkost a k tomu taková slota (kdoví, jak se to řekne čínsky).   
   V čase 1:32:57 hod. dokončuje Zuzka svůj olympijský závod na 27. příčce v osobním rekordu. Po dosažení cíle ji určitě spadl ze srdce obrovský kámen, má za sebou největší životní závod své dosavadní kariéry. 
   Kuba během závodu odpadl, zničen trasami Jizerských hor a náročným tréninkem, který mu předepsala trenérka Tereza. Je totiž členem Zuzčina rodného oddílu a atletika ho hodně baví.

II. Teď si pojďme o Zuzce něco připomenout:
Zuzana Schindlerová
Disciplína: 20 km chůze
Osobní rekord: 1:32:57, OH Peking 2008
Klub: USK Praha
Trenér: Ivo Piták
Narozena: 25. dubna 1987
Váha: 59 kg
Výška: 173 cm
Stav: svobodná (zadaná)
Povolání: studentka
Koníčky: cyklistika, squash, dobré jídlo
Největší úspěchy: 2007 – 6. místo na ME do 23 let
                               2007 – 13. místo  na Univerziádě v Bangkoku
                               2008 -  1. místo na MČR
Během dvou let zlepšila svou výkonnost na 20 km o 25 minut.

    Jako malá  chtěla dělat házenou, ale dívčí klub byl až v Ostravě a nebylo možné, aby ve 12 letech dojížděla poměrně daleko sama. S atletikou začínala v 13 letech v atletickém oddíle TJ Slezan Frýdek-Místek pod vedením trenéra Josefa Nejezchleby. Tento trenér dokáže získat a nadchnout pro atletiku mnoho začínajících atletů, počínaje nejmladšími. Zuzka se nejdříve se věnovala běžeckým tratím. Chůzi si poprvé vyzkoušela při soutěži družstev ve 14 letech. Pak jela na mistrovství republiky starších žákyň a hned vyhrála. Později zvítězila i v dorostenecké kategorii. Systematicky se chůzí začala zabývat v létě 2006. Po ukončení gymnázia odešla do Prahy studovat na Vysokou školu ekonomickou a trénovat začala v USK Praha. V roce 2007 splnila hned v prvním závodě na 20 km limit pro ME do 23 let v Maďarsku i na Evropský pohár v Anglii. Na MČR v roce 2007 v Poděbradech skončila stříbrná.  V srpnu 2007 se Zuzka zúčastnila univerziády v Bangkoku, kde skončila třináctá. Byla to pro ni dobrá zkušenost, časový posud, obrovská vlhkost a dusno. Ale samozřejmě podmínky byly pro všechny stejné. V tu dobu ještě netušila, že tahle zkušenost s prostředí se jí o rok později bude nesmírně hodit.
    V březnu 2008 ve švýcarském Luganu  rozšířila tato závodnice nominaci ČR na olympijské hry v čínském Pekingu v čase 1:33:15, limit překonala o 15 vteřin. Závod vyhrála stylem start – cíl. „Velké díky ale také patří mým rodičům, kteří mě vždy podporovali ať už finančně, ale hlavně morálně. Nikdo si nedokáže představit ten pocit, když jsem jim z Lugana volala a oznamovala svůj úspěch,“ uvedla po závodě Zuzka.  
   Splnění limitu měla v plánu a  byla hodně spokojená, že jej splnila  tak brzy  (vlastně v prvním závodě nové sezóny) a dále se mohla v klidu připravovat na hlavní závod sezóny – tedy na olympiádu. To ještě bylo do léta daleko a Zuzka věděla, že v Číně to vyjít může, ale také nemusí.. Jako úspěch by si tehdy představovala umístění do dvacátého místa. V dubnu 2008 pak získala premiérový titul v chůzi na 20 km na mistrovství ČR v Poděbradech v čase 1:33:58.
Zuzana Schindlerová    Závodní chůze je možná trochu opomíjená disciplína. Lidé si myslí, že chůze ničí kyčle, že je to nepřirozený pohyb. A na druhou stranu si říkají, že to není asi nic těžkého, když si člověk jen tak jde. Jenže je třeba zvládnout techniku, pak už se chodec tolik nekolébá, pohyb nejde do kyčlí, ale dopředu a dozadu, ne do stran. Proto je chůze šetrnější na kyčle než běh. Chodec musí mít dobrou fyzičku a navíc musí dbát na techniku. Je nutno, aby se uměl hodně koncentrovat, protože 20 kilometrů trvá před hodinu a půl. Udržet pozornost a jít stále stejným tempem je hodně náročné.  Člověk propíná nohy, spíš to připomíná běh, u něhož musíte míst neustálý kontakt se zemí. V případě porušení stylu přichází napomenutí a pokud červený terčík ukáží tři různí rozhodčí, dojde k vyloučení ze závodu.
    Už před OH věděla řada lidí, kdo je Zuzka Schindlerová, ale nejvěrnějšími Zuzčinými fanoušky jsou samozřejmě žáci a učitelé Základní školy v Bašce, kterou Zuzka navštěvovala od první do páté třídy. Už v roce 2007 ji pozvali na besedu, kde byla s nadšením přijata.  Na řadu samozřejmě přišla řada dotazů týkajících se atletiky, ale také studia. Už tehdy se Zuzka vyjádřila, že by bylo jejím přáním splnit limit na OH 2008. Před vlastním olympijským závodem žila celá Baška zvláštní atmosférou a žáci školy připravili nástěnku věnovanou Zuzčině účastí na olympiádě. 
    Teď už je tedy po všem, my víme, že Zuzka zvládla svůj premiérový závod dobře a to ve svém novém osobním rekordu 1:32:57. Vítězná Ruska Kaniskinová závod šla závod v olympijském rekordu 1:26:31.


III. Teď se vraťme alespoň stručně k některým okamžikům na OH, jak je Zuzka prožívala
     Zuzka připravila pro čtenáře Frýdecko-místeckého a třineckého deníku olympijský deník, dovolím si z něj citovat alespoň základní momenty:
Zuzana Schindlerová

8. srpna 2008
Zuzka spolu s trenérem odcestovala  do japonského Tokia. Let trval 13 hodin, po příletu byla teplota 35 °C a také vlhkost vzduchu byla vyšší než u nás.  Byli ubytováni v univerzitním městečku Tsukubě.  
9. srpna 2008
zvládla Zuzka lehký trénink v univerzitním parku. Pochvalovala si úžasné tréninkové podmínky – asfalt, tráva a tartan na vyznačených parkových cestách. Bylo třeba aby si tělo zvyklo na pohyb v horkém a vlhkém klimatu.
10. srpna 2008

bylo trochu chladněji. Na řadě byla prohlídka univerzitního města a také došlo pomalu k vyzkoušení místní stravy.
11. srpna 2008
byl domluven doprovod pro výlet do Tokia, který nabídl  jeden ze zdejších profesorů, který kdysi studoval v Bratislavě. Zážitky z prohlídky Tokia jsou pro Evropany nezvyklým zážitkem, vše je staré maximálně 40 let, protože v roce 1945 nezůstal v Tokiu kámen na kameni. Výlet alespoň na chvilku pomohl Zuzce zapomenout na sport.
12. srpna 2008
byl na programu opět trénink v „příjemném“ prostředí. Osvěžením bylo vyplavání se v bazénu. Zatímco trenéra zmáhalo pouhé mačkání stopek, Zuzka musela chodit. Přišlo jí, jestli se vůbec za dva týdny dá na tyto podmínky aklimatizovat. Jediná myšlenka, která Zuzku zklidnila byla, že při závodě budou na tom všechny stejně.
13. srpna 2008
bylo po tréninku naplánováno osvěžení v moři.  Pláž  na břehu Pacifiku byla vzdálena více než 100 kilometrů, ale přesnými japonskými rychlovlaky cesta nezabrala ani hodinu.  
14. srpna 2008
následovala cesta k moři ihned po snídani.  Příjemné vyblbnutí ve vlnách dalo zapomenout na následující dny tvrdé přípravy.
15. srpna 2008
stále „příjemné“ počasí Zuzku utvrzuje v tom, že to snad ani nejde přežít.  Zpříjemněním byl oběd v rybí restauraci vedle ústavu pro výzkum životního prostředí, na který je pozval jeden místní profesor. Zároveň následovala exkurze na tomto pracovišti. Globální problémy lidstva Zuzku ujistily o tom, že závod je jen závod, že je to jen hra. V noci přišla bouřka, ale přehnala se někde v dálce.
16. srpna 2008
byl v dopoledne lehký trénink a při prohlídce výkladů po cestě z tréninku si Zuzka udělala radost a pořídila si krásné šaty.  Odpoledne se podívala na výsledky chodeckého závodu mužů, aby zjistila,  že i ve velkém vedru se dají podat dobré  výkony.
17. srpna 2008   
se v Tokiu trochu ochladilo, byly bouřky a Zuzka musela čekat, až přestane pršet. Trénovalo se příjemně. Pomalu se bude v Tokiu balit a nastane přesun do Pekingu.
18. srpna 2008
ráno proběhl poslední lehčí trénink, spíš to bylo rozloučení s prostředním, na které si za pár dní Zuzka i trenér zvykli.
19. srpna 2008
ráno přesun na letiště v Naritě, odkud se přes korejský Soul  Zuzka s trenérem přesunuje do dějiště olympiády do Pekingu.
20. srpna 2008
odpoledne už Zuzka cítí nervozitu před závodem, odpočívá, usnout nejde a proto se odreagovává psaním deníku. Vrací se k včerejšímu přesunu, v deset vyrazili z Narity, za dvě hodiny byli v Soulu, kde strávili tři hodiny na letišti, a do Pekingu dorazili po sedmé hodině večer a do olympijské vesnice se dostali po desáté hodině.  Olympijská vesnice se Zuzce líbila, jídlo v obrovském výběru, organizace na jedničku. Toho dne večer už Zuzka usínala se startovním číslem na nočním stolku vedle postele. Ještě předtím vytáhla trenéra na kafe, aby se trochu odreagovala.

DEN OLYMPIJISKÉHO ZÁVODU
21. srpna 2008 
v okamžiku, kdy psala dojmy z tohoto dne, už měla svůj závod za sebou. Závod zašla v osobním rekordu na 5, 10 i 20 km a skončila na 27. místě. Po závodě ležela a bylo jí trochu blbě. Z plánovaného odpoledního výletu do Zakázaného města v centru Pekingu nebylo nic a dala se aspoň do psaní deníku. Ani se nešla podívat na finále Báry Špotákové, ale Bára to zvládla skvěle.

Takže, jak to všechno probíhalo:
Ráno se venku vůbec nerozednívalo,  bylo jako v prádelně, pršelo. Na snídani si Zuzka dala energetickou tyčinku a tabletu minerálů. Autobus vezl závodnice doZuzka Schindlerová 4 Vosího hnízda. Počasí vůbec nevypadalo, že by se chtělo zlepšit. Následovalo rozcvičení a po převlečení do suchého oblečení  šla na půl hodiny do svolatelny, kde se tráví čas před velkými závody. Příchod na olympijský stadion je ohromný zážitek a ze Zuzky ihned spadla nervozita. Po výstřelu se zařadila do první skupiny. Tempo bylo  celkem svižné. Kolem byly závodnice s osobními rekordy o tři minuty lepšími.  Na 5 kilometru dala Zuzka osobní rekord, ale pak už nasazené tempo soupeřek neudržela a trochu zůstala vzadu.  Ale tempo bylo stále dobré. Přišel osobní rekord na 10 kilometrů. Kolem 14 kilometru přišla krize, Zuzka se začala trápit a zpomalovala. Dva kilometry před cílem se trochu vzpamatovala. Závěr závodu na zcela zaplněném stadionu už vnímala, mísily se v ní pocity radosti z posunutí svého osobního maxima právě na olympiádě s trochou nespokojenosti nad celkovým 27. místem…

22. srpna 2008
měla Zuzka na programu lehký výklus a pak se na chvíli dívala, jak se chlapi vaří na trati 50 km chůze, počasí už se umoudřilo a den byl docela slunečný. Odpoledne bylo na programu centrum Pekingu.
23. srpna 2008
se Zuzka s trenérem podívali do Císařského paláce, kde se předchozí den vzhledem k otvírací době do 16 hodin, nedostali.
24. srpna 2008
byla na programu návštěva Velké čínské zdi a večer se zúčastnili slavnostního zakončení olympijských her.
Tím skončil pobyt na olympiádě a s ním i poutavě psaný Zuzčin olympijský deník.

    Samozřejmě, že není všem dnům konec, Zuzka bude určitě pilně a s chutí trénovat dále a my se s ní opět budeme moci setkat třeba už příští rok na mistrovství světa v Berlíně či za čtyři roky na olympijských hrách v Londýně. Popřejme Zuzce dost rychlý krok, ať šlape na paty svým soupeřkám a ty ať v cíli vidí jen Zuzčina záda.

IV.  Co na to všechno Zuzčina maminka:
Několik otázek pro Danku Schindlerovou

     Jaké byly sportovní začátky dcery Zuzky?
    ,,Zuzka byla odmalička neposedné dítě. Vedli jsme ji k sportovní všestrannosti. Bohužel od půl roku začala trpět těžkou brontichidou a dostávala astmatické záchvaty, při kterých strávila 14 dní v nemocnici. To ji hodně ve sportu omezovalo, neuběhla ani 100 metrů, aby se nezadýchala. Už ve 2 a půl letech byla sama 9 týdnů v lázních a pak ještě několikrát. Snažili jsme se trávit s ní dovolené u moře, užívala homeopatika i léčku akupunkturou. To vše snad pomohlo k tomu, že po 6 roce přestala mít akutní problémy. Další astmatický záchvat přišel až v 16 letech, opakoval se několikrát, ale pak opět problémy ustaly. Sděluji to proto, aby i takto nemocné děti neztrácely naději, že ve sportu mohou něco dokázat.
    V rámci zdravotních možností Zuzka odmala jezdila na kole, plavala, hrála tenis, dělala gymnastiku. Ráda tancovala, a proto jsme ji v 10 letech přihlásili do latinsko-amerických tanců. Chodila tam velmi ráda, jenže nemohla sehnat tanečního partnera, proto po 2 letech skončila. Měla 13 let a přemýšlela, co dál. Za házenou, která by ji bavila, by musela jezdit až do Ostravy. Dostali jsme od známých doporučení do atletického oddílu TJ Slezan F-M, kde se aktivně věnují mladým sportovcům. Poprvé jsme tam šli s ní, a protože  jí přijala parta mladých sportovců mezi sebe, zalíbilo se jí tam.
    Pamatuješ si na některý z jejich prvních atletických úspěchů?
    ,,Zuzka byla všestranná atletka, uměla běhat krátké i dlouhé tratě i  přes překážky, skákat do dálky, házet kladivem, a tím pomáhala družstvu k zisku bodů, ale v ničem individuálně nevynikala. Až trenér Nejezchleba, který byl chodec, v ní objevil přirozený talent k tomuto druhu atletiky. Ani se moc nemusela připravovat a jako žákyně vyhrála po roce od příchodu do atletického oddílu titul mistryně republiky. Tento titul jsme velmi intenzívně prožívali, při vzpomínce na její těžké zdravotní problémy."
    Určitě teď nelituješ toho, že si Zuzka vybrala právě atletiku …
    ,,Samozřejmě že nelituji, protože k tomuto druhu sportu taky tíhnu. Jsem ráda, že dělá něco, co ji uspokojuje a přes velkou dřinu, kterou musí podstupovat, jí to nabízí možnost prožít nádherné okamžiky, které se podaří málokomu."
    Napadlo Tě někdy, že by se Zuzka mohla probojovat až na olympijské hry?
    ,,V jejích začátcích ani náhodou. Sledovala jsem vždy, zda ji nadměrná aktivita neubližuje zdravotně, protože na prvním místě bylo její zdraví.  Hlavně jsme  s manželem vedli děti (máme ještě 23letého syna Martina) k tomu, aby měli koníčky a neměli čas v pubertě na lumpárny, a tím zamezili, aby se nedostali do špatné party. Přece jen sportovci se zabaví jinak, než děti, které se nudí.  Měli jsme radost, že se nám to dařilo. Až když  jsme viděli, jak Zuzka umí jít za svým cílem, začali jsme věřit, že to někam dotáhne. Nestačilo jí jen trénovat běhy a kondici a chůzi dělat jen okrajově, což preferoval její trenér Nejezchleba. Snažila se prosadit svou představu, že nechce jen bojovat za tým, ale chce něco dokázat i individuálně.  Pochopila, že pokud chce v tomto sportu vyniknout, musí zvýšit chodecké tréninkové dávky a to jí nabídl reprezentační trenér chůze Ivo Piták. Přes nepochopení p. Nejezchleby šla přes překážky za svým cílem a začala trénovat u p. Pitáka. Ze začátku, pokud chtěla jet na soustředění do Itálie, aby to nemusela platit, chystala snídaně, vařila oběd i večeře  pro 20 lidí a pak teprve trénovala. Postupně se zlepšovala a byla zařazena jako nadějná do Střediska vrcholového sportu, který ji přispíval na soustředění. Změna tréninkového pojetí znamenala, že za 2 roky se zlepšila o 25 minut. A tehdy jsme už začali tušit, že to dotáhne daleko. Ale viděli jsme to spíše výhledově, pokud jí zdraví bude sloužit, na LOH v Londýně za 4 roky.
     Pamatuješ si na okamžik, kdy se Zuzka na olympiádu nominovala?
    ,,Detailně. Zuzka byla předtím na těžkém soustředění v Itálii v nadmořské výšce 2000 m, odkud jsme slyšeli, že je na tom hodně dobře. Trenér rozhodl, že pojedou hned v březnu na závod, aby měla více možností, kde by mohla splnit limit. V dobu jejího závodu jsem vyšla s přáteli na Lysou horu a pohladila hladící bod  na vrcholu a přála si, aby se jí to povedlo. Dlouhou dobu po závodě se neozvala, byli jsme domluveni, že pošle SMS a najednou volala. Už jsme tušili, že se s námi chce podělit o to, že dokázala něco  neuvěřitelného. Dojetím jsme s manželem zamačkávali slzy."
    Jaké byly Tvé pocity, když Zuzka na olympiádu odcestovala a všichni z okolí dávali vědět, že budou fandit?
    ,,Protože bydlíme na vesnici, byla atmosféra mnohem lepší, než kdybychom bydleli ve velkém anonymním městě. Jak zástupci obecního úřadu, tak lidé známí i méně známí nám dávali najevo, jak dokázala úžasnou věc. V naší vesnici ještě nikdo nebyl na olympiádě. Rozebírali jsme její možnosti a krotili názory nezasvěcených, že tam může bojovat na špici. Věděli jsme, že zatím to bude jen nakouknutí do světové špičky a mnoho získaných  zkušeností pro její další závody."
    Jak jsi prožívala samotný závod?
    ,,Protože reakce fandů byly tam přívětivé, rozhodli jsme se podělit s rodinou a přáteli o neopakovatelné okamžiky a udělali zahradní party na zahradě u našeho domu. Přestože její závod probíhal až od 3 hodin ráno, sešlo se u nás na 40 lidí. Někteří vydrželi od večera, jiní se trousili, ještě ospalí, probuzení budíčkem v nepříjemnou hodinu. Moc jim děkuji za takovou oběť.  Atmosféra byla skvělá i počasí nám přálo. Pomohlo mi to zklidnit velkou nervozitu. Největší strach jsem měla ze smogu, který tam mohl Zuzce ublížit, jinak jsem věděla, že je velmi  dobře připravená a zdravá. Když na Eurosportu začal přímý přenos, nevěřila jsem vlastním očím, v Pekingu lilo jako z konve. Myslím si, že to ale pro Zuzku bylo lepší než vedro a smog. Zuzka začala výborně, držela se v čelní skupině, i když jsem věděla, že časově na ty lepší nemá. Říkala mi, mami, ukážu se vám v televizi aspoň na začátku, když pak budu vzadu, už na mě záběr  určitě nebude. A měla pravdu, ze začátku jsme ji měli možnost vidět (naštěstí jako jedna z mála měla tmavou kšiltovku s bílým proužkem uprostřed."
     Po jeho skončení to asi byla obrovská úleva, že už to Zuzka má za sebou …
    ,,Nervozita vrcholila, když došlo do cíle 20 závodnic, už jsme začali vyhlížet, kdy přijde na stadion. Z 18 km hlásili, že se pohybuje na 28 místě. Když ráno před závodem vydali startovní listinu, sklapla mi čelist. Na startu bylo přihlášeno 48 závodnic, jen 5 z nich mělo horší osobní rekord než Zuzka. Věděla jsem, že to nebude mít jednoduché. Bohužel v televizi zrovna záběr nebyl, ale když jsme zjistili, že je v cíli a zlepšila si v těchto podmínkách osobní rekord měli jsme ohromnou radost. Na její počest jsme porušili noční klid a vzdali ji hold velkým ohňostrojem. Z reakcí vím, že byl hodně  slyšet a vidět i v dáli, všem se za to omlouvám, ale nějak to k tomu patřilo. Úlevou po psychickém vypětí a štěstím, že to dokázala  jsem si museli chvíli pobrečet."
    Vzpomeneš si, že by se Zuzce do atletiky někdy nechtělo?
    ,,Určitě takové okamžiky nastaly, vzpomínám, že v 15, 16 letech prázdniny trávila raději prací ve Skotsku, i když věděla, že by měla zůstat doma a trénovat. Pak po 2 měsících výpadku přijela a její fyzička byla fuč. Ale s odstupem času jsem ráda, že tehdy jsme jí to dovolili, protože jí to obohatilo o samostatnost a výrazně zlepšilo komunikaci v angličtině."
    Jaké jsou Zuzčiny záliby?
    ,,Zuzka je hodně vytížená nejen tréninkem a závoděním, ale i studiem na VŠE v Praze, kde nemá žádné úlevy a dokázala ukončit úspěšně 2. ročník.Zuzka Schindlerová 2 Ráda dělá vše, co souvisí se sportem, jezdí na silničním kole i v terénu, plave, zahraje si tenis. V zimě milovala snowbord, ale teď nejezdí, bojí se, aby se nezranila. Ráda i odpočívá, čte si knížky, zajde do kina. Diskotéky ji nikdy nebavily, to ji nechybí.  Ráda nakupuje hadříky a miluje dobrou baštu. Jejím dalším koníčkem je cestování, vrcholový sport jí pomohl k tomu, že loni viděla Thajsko (Světová univerziáda) a teď Japonsko a Čínu.""
     Založila jsi Zuzce archiv či kroniku její atletické dráhy?
    ,,Už když vyhrála jako žákyně titul a psali o tom v místních novinách, článek jsem vystřihla a uschovala. Postupně přibývalo článků, a proto mám pořadač, ve kterém jsou všechny články a materiály, které jsem zachytila. Bylo fajn, když ji před olympiádou Frýdeckomístecký deník navrhl, aby jim psala deníček z Olympiády. Protože spojení z Japonska  mezi námi nebylo tak časté (mobil jí  nefungoval, pouze když se připojila na skype), těšila jsem se na noviny, že si přečtu jak se Zuzka cítí."
    Co bys doporučila rodičům ratolestí, které by se také chtěly dát na atletickou dráhu?
    ,,Myslím si, že je to rozhodně lepší než pokud dítě prožije svůj volný čas u PC nebo televize. Dítě se dostane do kolektivu sportujících dětí, atletika pomáhá k udržování kondice a hezké postavy, pokud se to nepřehání, běh a chůze se považuje za jeden z nejzdravějších sportů. Dokud jsou děti malé, trenéři je vedou k atletice hravou formou, aby z toho děti měly radost. Pokud vím, tak v atletickém klubu přijmou každé dítě, i když není vysloveně nadané. Tento sport není ani drahý. Stačí nějaké sportovní oblečení a boty. Mohou si ho dovolit i chudší rodiče."
    Co Ty a sport – „zachodíš“ nebo zaběháš si někdy se Zuzkou?
    Sport mám ráda od dětství, ale nikdy jsem ho nedělala organizovaně.
    ,,Teď mám partu kamarádek, s kterými jezdíme na horácích po vrcholcích Beskyd, ráda si chodím zaběhat a zahrát tenis. Uvolnění najdu při plavání. Zuzka se objevuje doma jen zřídka, když si jdeme spolu zaběhat, já běžím o závod a ona vyklusává."
 Pavla Zemaníková
(Úprava deníkových záznamů Z. Schindlerové - Pavla Zemaníková)

Foto:
archiv Zuzany Schindlerové
Vloženo 11. 9. 2008








Už 111 let slouží meteorologická stanice na Lysé hoře (1323 m n. m.)

     Pravidelné meteorologické pozorování na nejvyšší hoře Moravskoslezských Beskyd je prováděno od 15. července 1897. První pozorovatelem byl Jaroslav Winkler, „restauratent“ z Albrechtovy chaty, pak další nájemci, ale také číšníci, čemuž odpovídala různá kvalita pozorování. Pevný řád ve stanici zavedli koncem května 1946 vojáci československé armády, kteří na Lysé hoře zřídili leteckou meteorologickou stanici. Zděná budova byla postavena roku 1954, nepřetržitý provoz stanice byl zaveden od 1. ledna 1969. Do historie meteorologické stanice na Lysé hoře se zapsal leden 1990, kdy skončilo předávání zpráv pomocí radiostanic a do provozu byl uveden dálnopis. Pak také březen 1991, kdy byla stanice vybavena počítači.
 Vladimír a Stanislav    „Od roku 1997 je stanice automatizovaná, výstupy z čidel jsou vyvedeny přímo do počítače,“ vysvětlil meteorolog Vladimír Ondruch.
   Vladimír (ročník 1965), pracoval po absolvování průmyslové školy v Tesle Rožnov jako projektant, na meteorologické stanici na Lysé hoře je od roku 1994. Od roku 1998 zde slouží i jeho bratr Stanislav (ročník 1958), původním povoláním technolog-normovač v Přerovských strojírnách. Oba pocházejí z Horní Bečvy, kde žijí. Službu převzali po otci, který na meteorologické stanici na Lysé hoře sloužil 33 let.
    „Otec skončil na Lysé hoře v roce 1991,“ řekl Stanislav. „Sem na Lysou horu jsme chodili za taťkou odmalička, takže máme k této práci vztah. Technika za tu dobu značně pokročila, ale co se ani po těch letech nezměnilo je cesta na kopec. Ruksak na záda, přes léto někdy na kole nebo na motorce, ale také pěšky, přes zimu na běžkách, sněžnice, skialpiny, za vysokého sněhu některé úseky třeba i po čtyřech. Také klima zůstalo přibližně stejné, léto krátké, zima dlouhá a tuhá. Zatím co v údolí klesne teplota u rybníka nebo u řeky třeba až na mínus pětatřicet obvykle jen na několik minut, tady na vrcholu se drží třeba i čtrnáct dnů. A když se k tomu ještě přidá vítr, pak je opravdu zima.“
  „Nezměnily se ani výhledy,“ dodává Vladimír. „Za jasných nocí jsou krásně vidět světla Frýdku-Místu, Ostravy, Karviné, Havířova, Orlové až po Český Těšín, ta naše strana je opravdu krásná. Ze slovenské strany trochu  Turzovka a Žlina. Hodně lidí přichází za pěkného počasí dívat se na východ slunce.“
      Doslova přehršle medailí na stěně napovídá na sportovní koníčky.
   Lysá hora „To jsou medaile ze sportovních her, které pořádají meteorologické stanice, nebo i vodohospodáři, u nás i na Slovensku,“ vysvětlil Stanislav. „Nohejbal střelba, běh, v zimě běžky.“
     Kromě toho už desítky let mají doma na Horní Bečvě na zahradě také soukromou meteorologickou stanici.
    „Je to klimatologická stanice, patří pod Český hydrometeorologický ústav, pobočka Ostrava,“ vysvětluje Vladimír. „Třikrát denně se měří teplota, vlhkost, pořizuje se záznam o počasí, dešťové srážky, výška sněhové pokrývky a další. Vše se zpracovává a jednou za měsíc posílá  do Ostravy. Pokud nestíháme, nebo jsme ve službě, nastupuje mamka, která je za ta léta dalším zkušeným meteorologem v rodině.“
    Hlášení z meteorologické stanice na Lysé hoře putuje každou hodinu do Prahy – Komořan. Tam mají ze všech stanic v celé republice, ale i z celého světa výstupy, na jejich základě zpracovávají meteorologické mapy, zhotovují předpovědi a různé výstrahy.
    „Kromě běžných pozorování měříme ještě radioaktivitu a čistotu ovzduší,“ dodává Vladimír. „A pokud je pěkné počasí, tak máme venku kameru a fotíme pro Akademii věd hvězdné nebe, zvláště bolidy, tedy velmi jasné meteory. V Akademii snímky zpracovávají a vyhodnocují, jestli bolid shořel, co se vlastně v atmosféře odehrálo.“
    Podobných meteorologických stanic, jaká je na Lysé hoře, je u nás kolem 32, ale těch, které měří v nepřetržitém provozu je velice málo. Lysá hora je kromě letišť a jaderných elektráren vlastně jediná, která měří v nepřetržitém provozu i v noci.
Text a foto: Richard Sobotka

Foto:
1. Bratři Stanislav (vpravo) a Vladimír Ondruchovi během služby na meteorologické stanici, 2. Lysá hora
Vloženo 10. 6. 2008







Reprezentují nás doma i v zahraničí. Úspěch podložený technickým umem i obětavostí.

Závod   Závod 2

    Pestře polepený vůz projel bravurně zatáčkou. Pak na krátké rovince nasadil tak ostré tempo, že stačilo pár vteřin, aby zmizel z dohledu. Jen charakteristický, hluboký zvuk motoru dal jasně najevo, že se jedná o vůz Tatra. Ano, v pořádku. Pak ještě několik pokynů do mikrofonu vysílačky a ing. Jaromír Hajdušek z kopřivnického TATRA 603 týmu už odpovídal na dotazy.
      Jak jsem stačil zaregistrovat, auto mělo na sobě většinou loga zahraničních firem. Co to znamená?
     Jako Tatra 603 team připravujeme každým rokem jedno z našich vozidel - Tatru 603 B5 - na soutěž Rally Trondelag, což je součást mistrovství Norska. Posádku tvoří řidič bratr Stanislav Hajdušek a spolujezdec Oddvar Kr. Karlsen, který je honorárním konzulem pro Českou republiku v Norsku a obchodní Jaromír Hajdušekředitel stavební firmy Veidekke – jedné z největších v Norsku. Díky jeho kontaktům  i nasazení jsme schopni sehnat sponzory na pokrytí přípravy na soutěž, dopravu a veškeré náklady spojené s účastí na tomto podniku.
     Vraťme se k vašemu vozidlu.
    Jedná se o vůz Tatra 603 B5, které jako jedno ze tří „ostrých“, absolvovalo známý Marathon de la Route na okruhu Nürburgring v roce 1967. Další, ten samý „tréninkový“ vůz stojí dnes v kopřivnickém technickém muzeu. V jedné z  posádek jel Adolf Veřmiřovský, kterému kamarádi říkali Partyzán, Alois Mark  a můj otec Stanislav Hajdušek.
    V 90. letech se nám podařilo toto auto vyhledat po poměrně dobrodružné a složité cestě, jak to už ostatně bývá. Poté následovaly stovky hodin věnované jeho zrestaurování. V roce 1996 jsme jej představili motoristické veřejnosti a od té doby se již s naší tatrovkou účastníme různých akcí, ať již závodů v rámci mistrovství republiky - do vrchu, na okruzích, občas také soutěže mimo naši republiku a také různých setkání a veteránských akcí.
     Aby takový vůz odpovídal kategorii „veterán“, co musí splňovat?
     Především se hodnotí jeho originalita, zda odpovídá skutečnému provedení dané doby a řada dalších parametrů, včetně technických detailů agregátů. Naše tatřička je však zrekonstruované závodní vozidlo, které musí nejen vypadat původně, jako v roce 1967, ale co víc – musí splňovat veškerá bezpečnostní i provozní hlediska, která jsou podmínkou k tomu, aby se mohla účastnit veteránských soutěží, pořádaných pod hlavičkou FIA. Musí mít mj. bezpečnostní nádrž, ochranný rám, bezpečnostní sedačky a řadu dalších technických opatření, která v té době nebyla vyžadována. Pokud se však chceme účastnit skutečných závodů historických vozidel, tak musejí – už  kvůli bezpečnosti - splňovat všechny tyto požadavky.
     Jaké jsou parametry vaší tatřičky?
     Je poháněná klasickým tatrováckým osmiválcovým vzduchem chlazeným motorem s objemem 2,5 litrů, s úpravami, které odpovídají závodnímu stavu z roku 1967, včetně čtyř dvojitých karburátorů WEBER, s výkonem okolo160 koní. Má čtyřstupňovou mechanickou převodovku s řazením na podlaze. Podvozek také odpovídá původním úpravám tehdejších závodních tater. Vůz váží 1320 kg a původní ocelová samonosná karoserie má bez pár centimetrů 5 m délky. Prakticky na všech agregátech bychom mohli provést jejich další  úpravy dle současných technických znalostí a možností pro vylepšení jízdních vlastností vozidla. Ale plně respektujeme pravidla kam až můžeme jít při úpravách takového historického vozidla. To znamená, pokud se chcete lidem podívat zpříma do očí a účastnit se těchto klání, musíte mít auto skutečně „čisté“, odpovídající technice dané doby.
      S tímto závodním vozem jezdil i Adolf Veřmiřovský, známá tatrovácká legenda.
     Protože jsem nejmladší z bratrů, moc si na tohoto špičkového závodníka už nevzpomínám. Vím však od bratrů a otce, kteří s ním na zkušebně osobních vozidel spolupracovali, že to byl svérázný člověk, který dokázal spolupracovníky neuvěřitelně pobavit, ale se kterým nebylo někdy jednoduché vyjít. A proč? Měl absolutní nároky na poctivý přístup k práci všech, kdo se na konstrukci i výrobě Tatrovky podíleli. Své poznatky z testování vozů následně přenášel do konstrukce a tvrdě vyžadoval jejich plnění. Týkalo se nejen kvality materiálů, součástek, jejich spolehlivosti, ale trvanlivosti výkonu v těch nejobtížnějších situacích. Ostatně, právě vozy Tatra i díky Veřmiřovskému úspěšně obstály na různých místech v celém světě.
    Adolf Veřmiřovský začínal v době monopostů a zdědil tu svoji zálibu po svém otci Josefovi, který závodil již s Tatrou 11. Z Adolfovy doby můžeme připomenout ještě další špičkové jezdce Aloise Marka, Jaroslava Pavelku a spoustu dalších, kdy začínali jezdit na monopostech, poté pokračovali na tatraplánech a dalších závodních strojích z tatrováckých dílen. Závodních i soutěžních verzí tatrovek byla obrovská spousta, ale vyvrcholilo to Tatrou 603, která se účastnila mnoha soutěží v rámci tehdejší ČSSR i celé Evropy. Například Rallye Vltava, Rajd Polski, Rallye za mír a přátelství - Moskva, Varšava, Berlín, Praha, ale také třeba šestihodinový závod na starém brněnském okruhu a spousty dalších, v té době významných akcí. Vrcholem  „klání“ T 603 byl právě Marathon de la Route, který se zpočátku až do roku 1964 jezdil jako Rallye Spa-Sofia-Liége, se startem v belgickém lázeňském městečku Spa, přes celou Evropu až do Sofie a pak zpátky do Liége. Tyto soutěže byly neuvěřitelně náročné na jezdce, mechaniky a samozřejmě vozidla. Následovala změna, kdy se tato soutěž od roku 1965 odehrávala na slavném 28 km dlouhém a velmi náročném okruhu Nürnburgring v blízkosti belgických hranic, kde v Liége celý 84 hodinový maratón startoval.
     Jak Tatra obstála?
   Nadmíru úspěšně. Nejlepšího umístění dosáhli tatrováci v roce 1966. Tehdy se umístily posádky tater na 3., 4. a 5.(!) místě v celkové klasifikaci při obrovské konkurenci vozů Porsche, Lotus, Ford Cortina, BMW a dalších, řízených špičkovými závodníky. Zároveň obsadily prvá tři místa v kategorii. A příčina? V té době byla Tatra na závodních tratích poměrně neznámé vozidlo, které se proti „vyšperkovaným“ západním vozům netvářilo příliš „závodně“. Jaké však bylo překvapení a úžas tehdejších expertů, když zjistili, že Tatra  – navzdory všem povětrnostním i dalším problémům – krouží relativně bez potíží, při stabilní optimální rychlosti. U vytrvalostních závodů pokud chcete uspět, a to platí i v současné době, nemusíte jet ze všech nejrychleji, ale držet optimální rychlost, a hlavně bez poruch. A to Tatra stoprocentně plnila. Progresivní konstrukční řešení – vzduchem chlazený motor se ukázal jako naprosto ideální unikát, který neměl problémy s chlazením, mazáním. To vše také díky tomu, že automobilka Tatra, která v té době šestsettrojky  vyráběla sériově, mohla vybrat pro tyto závody ověřené agregáty, seskládat  a vyzkoušet je s náležitou pečlivostí a díky tomu tak uspět v těchto náročných a prestižních závodech.
    Tatra 603 team má ve svém držení ještě jedno vozidlo.
    Tak to je opak naší starší tatřičky. Zatím co u ní práce spočívala v kvalitním zrestaurování,  kde bylo nutno skloubit jak estetickou stránku, tak i kvalitní jízdní vlastnosti, pak u toho druhého vozu, Tatry ECORRA Sport V 8, postavené na bázi T 613, hledáme usilovně cesty, jak zlepšit její jízdní a výkonnostní parametry, aby obstála v prestižních rychlostních a vytrvalostních závodech v České republice i v Evropě. Z původního vozidla, postaveného jako jediný prototyp firmou Ecorra v roce 1997, zůstal mimo jiné motor Tatra, 4,5litrový, vzduchem chlazený osmiválec s elektronickým vstřikováním, z dílny Karla Bordovského, který odedávna připravoval motory pro autokrosaře. Motor má výkon 400 koní, kroutící moment 500 Nm. Na něj navazuje šestistupňová sekvenční převodovka, speciálně vyvinutá a vyrobená  firmou SIDU, umístěná v původní skříni T 613. To z důvodu, aby nebyl problém s napojením na motor a daly se použít hnací hřídele k pohonu zadní nápravy. Všechno ostatní, od řízení, přední i zadní nápravy, jejich uchycení včetně odpružení, uložení celého hnacího agregátu je od základu předěláno nově a jinak, než bylo u původní T 613. Důvod? Postupným vývojem a získáváním závodních zkušeností  jsme zjišťovali slabá místa původního řešení a nahrazovali je ryze sportovním, funkčním řešením  tak, jak je dnes můžete vidět ve vozidle. Rychlostní parametry – dá se zjednodušeně říct, že je to hlavně otázka použité převodovky. Pokud by byla dostatečně dlouhá cílová rovina, vozidlo je schopné jet i 320 km/hod.(!) Díky tomu, že okruhy na které jezdíme, tak dlouhé rovinky nemají, máme seskládanou převodovku zhruba na maximální rychlost 250 km/hod. Je odstupňovaná tak, abychom byli schopni využít optimálně všech šest převodových stupňů.
     Nároky na výkon vozu však stále rostou.
    Vedle našich „spřízněných“ konstruktérů (nová převodovka, příhradový rám  pro zavěšení motoru a zadní nápravy, kompletně nové řešení zadní nápravy a spousta dalších úprav) jsme zahájili spolupráci s VŠ-TU Ostrava, katedrou aplikované matematiky. Zde zkoušíme, zásluhou asistenta katedry Ing. Davida Horáka (velkého příznivce vozů Tatra),  možnosti v aerodynamice, aplikací výpočtu přítlaku křídla. Ta může, jak prokazují dosavadní zkušenosti, sehrát významnou roli. Už zdaleka to totiž není jen výkon motoru, přilnavost pneumatik, nastavení podvozku – vše je přitom nesmírně důležité - ale cestou k dosažení vyšší rychlosti je vysoce žádoucí i dobrá aerodynamika. Pokud nemáme možnost vyzkoušet vozidlo v aerodynamickém tunelu, což je otázka financí, i možností vůbec se tam dostat, pak se nabízí alternativní řešení a to jsou výpočty, co nám například takové křídlo přinese a podle toho můžeme modelovat situaci.
     Otázkou je i užití materiálů.
    Úsporu hmotnosti našeho vozu řešíme od samého počátku. Kde to šlo, původní ocelové materiály jsme nahradili duralem, kompozitními materiály – plasty, uhlíkovými nebo kevlarovými díly. A výsledek? Z téměř 1 400 kg, které toto vozidlo původně mělo při jeho zakoupení v roce 2000,  má v současné době přibližně 1020 kilogramů, při zachování všech parametrů , včetně zabudování ocelového bezpečnostního rámu. Takže odtučňovací kůra probíhá neustále, ale je také stále nákladnější.
     Vaše tatra se zúčastňuje hlavně vytrvalostních závodů v seriálu mistrovství republiky a středoevropské zóny.
     Ano, jedná se o kategorii D 4 „volná formule“. Scházejí se zde vozidla velmi širokého spektra. Od těch nejsilnějších vozů specifikace DTM Mercedes Benz či Audi nebo vozů GT, jako Lamborghini, Ferrari, Porsche, BMW a dalších silných a rychlých vozů. Jsou tam ale i vozidla slabších a pomalejších kategorií, co se týká objemu i stupně úprav. Při  šestihodinovém vytrvalostním závodě, kdy bývá na startu třeba 60 vozidel a část závodu se jede i za tmy, je to pak velice náročné pro řidiče, aby si hlídal jak rychlejší tak i pomalejší vozy. K překvapení mnohých, se držíme za celou dobu našeho působení v těchto soutěžích, na předních místech celkové klasifikace.
     Jaké máte podmínky k přípravě vozu?
     Svépomocí si v současné době budujeme dílnu. Jsme soukromý tým složený z nás tří bratrů. Na vše ale samozřejmě nestačíme sami. Proto spolupracujeme s konstruktéry, s firmou Tatra, kde vyrábíme některé díly a také s různými menšími firmami – v oblasti obrábění, výroby plastů, lakování a dalších činností, potřebných k udržení vozu v provozuschopném stavu. Na vytrvalostních závodech -  kde je nezbytnou součástí přezouvání pneumatik, tankování paliva, příprava vozu před závodem i po něm - máme skupinku mechaniků, členů týmu, bez kterých si nelze chod týmu představit. Ti se významným způsobem podílejí i na přípravě vozidla před sezonou, na změnách a vylepšeních. Když to sečtu všechno dohromady, je nás zhruba deset lidí, kteří ve svém volném času zabezpečují chod celého týmu.
    Pokud je mi známo, jste pořád vedení v kopřivnické Tatře jako jeden ze tří sportovních týmů: Tomáš Tomeček, Karel Loprais a Tatra 603 team.
    Tovární v našem případě je spíše v uvozovkách, i když na webových stránkách Tatry to je tak opravdu uvedeno. Tatra, která v současné době již nevyrábí osobní vozidla, se soustředí na podporu týmů, které jezdí s nákladními tatrami – tzn, jak jste uvedl, „Dakarské“ týmy. S firmou v současné době nemáme uzavřenou žádnou smlouvu.  Vše si hradíme z vlastních prostředků a hlavně od našich sponzorů, bez kterých bychom tuto činnost nemohli provozovat. V současné době ale s vedením Tatry jednáme a věříme, že se dohodneme na spolupráci, která může být velmi zajímavá pro obě strany.
     Jaké akce v současné době připravujete?
   Už po půlce dubna začíná seriál mistrovství republiky a zóny střední Evropy na maďarském okruhu Hungaroring, poté pokračuje na okruzích v polské Poznani, v Mostě, na Slovensku v Piešťanech, v Brně, a ještě pravděpodobně přibudou další akce. A když se vrátím k naší milované „babičce“  T  603 B5 – chystáme se k účasti na Festivalu rychlosti v Goodwoodu v Anglii. Je to světoznámá prestižní akce, kde se sjíždějí  historická vozidla z celého světa. V té souvislosti nás oslovil Johny Haugland, který proslavil soutěžní vozy Škoda ve světě. S naší tatrovkou, kterou poznal při soutěžích v Norsku, a která ho okouzlila, by se rád svezl a navrhnul, zda bychom mu byli ochotni připravit vůz na tento podnik. Souhlasili jsme a v současné době již máme za sebou první testy na trati v Goodwoodu, které proběhly v půlce února a kde přísná historická komise vyhodnocuje a vybírá, která vozidla budou na soutěž v září připuštěna.
     To je jen hrubý výčet akcí, které nás v tomto roce čekají a kde se snažíme šířit dobré jméno značky Tatra.
     Když se vysloví jméno např. Škoda, Baťa, Vítkovice, co pro vás znamená Tatra?
    Samozřejmě tradici, pojem vysoké kvality a spolehlivosti a hlavně technické progrese. Pro mě osobně i celý náš tým je to vyloženě srdeční záležitost. Všechnu tu práci – jsou to stovky, spíše tisíce hodin, věnované vozům a korunované pak účastí na závodech - neděláme s vidinou finančního zisku, ale jsme prostě fandové, kteří to zdědili po svých otcích, lidech, kteří léta dělali v Tatrovce na osobních i nákladních vozech, jejich vývoji, výrobě i provozu. Je to naprosto úžasný pocit, když se po závodě, u nás nebo v zahraničí, objeví  kolem našich vozů mechanici od konkurenčních týmů, třeba od Porsche, Mercedesu, Lamborghini, Ferrari či dalších, a říkají: „Pánové, tak to je super“, když vidí jiná originální řešení než ta, na jaká jsou zvyklí u „svých“  vozů. Bez ohledu na to, že náš motor je již přeci jen koncepčně poněkud jinde než technika v jejich vozech. Ale co všechno ty naše tatry dokážou, je zásluhou technického umu, obětavosti i umění našich lidí. Věřte, to je jak pro herce potlesk na otevřené scéně. I doklad toho, že bez usilovné práce a stálého hledání nových cest v technických řešeních, bychom takových výsledků těžko mohli dosáhnout.      

   Závěrem dodejme, že kopřivnická Tatra patří k nejstarším automobilkám na světě. V roce 1897 byl zde vyroben první osobní automobil Präsident a v roce 1898 první nákladní automobil. Od roku 1899 zde začíná sériová výroba osobních vozů, v roce 1951 se podnik začíná specializovat na produkci nákladních automobilů. V současné době je to zdravá firma vyrábějící speciální nákladní vozidla do těch nejtěžších provozních podmínek.

Oldřich Houška

Vloženo 30. 3. 2008 









Panorama


K2 - „hora hor“ a Libor Uher

   K2 - říká se jí „hora hor“, „proklatá hora“. Domorodci ji nazývají „Chogori - Velká hora.“ A ona skutečně velká je. Leží v nejsevernější provincii dnešního Pákistánu, na hranicích s čínským Turkestánem, dnes Singiangem. Tam - v Baltistánu - se zdvihá nekonečný řetěz fantastických hor: Karakoram. Zdánlivě nekonečná řada skalních i ledových vrcholů na severu, kde se oblouk řeky Indu vine kolem západního cípu Himaláje. Mezi vrcholky tohoto pohoří je šest z osmnácti nejvyšších hor světa, mezi nimi i K2 se svými 8611 metry, druhá na světě. A do takového světa se vydal Libor Uher, třicetišestiletý automechanik z Frýdku-Místku, otec dvou dětí. Skromný člověk, kterému teprve před osmi roky švagr Pavel ukázal díky vysokohorské turistice krásu hor. Záhy Liborův zájem o turistiku přerostl v touhu zdolávat obtížné skalní stěny. Vypracoval se ve zkušeného a mezi kamarády uznávaného horolezce. První pokus zdolat K2 v roce 2005 nevyšel, letos v létě se to podařilo. Proto 20. červenec 2007 pro něj zůstane jistě tím šťastným dnem, vždyť slézt takovou „horu hor“ se podaří málokomu.
   Libora Uhra, který přijel v pátek 5. října do Bašky, aby se ve zdejším kulturním domě podělil se svými pocity a zážitky z této náročné cesty s příznivci hor ale i s lidmi z širokého okolí, kteří byli třeba jen zvědaví na člověka, který takového sportovního výkonu mohl dosáhnout, se mi podařilo trochu vyzpovídat.
   Řekněte mi, jak vlastně to dobrodružství výpravy na K2 začalo.
Libor Uher  ,,Naše rozhodnutí vrátit se na K2, zrálo už od neúspěšného výstupu na tuto osmitisícovku od roku 2005. Ale až letos koncem května bylo jasné, že se podařilo shromáždit od sponzorů 3 miliony korun, abychom opět mohli pokusit své štěstí. Tak tato desetičlenná expedice pod vedením Leopolda Sulovského odletěla z Frankfurtu do pákistánského městečka Skardu, kde se nás hned ujala agentura NORTH PAKISTAN TREKS, která celý náš pobyt zajišťovala."
   A jak to probíhalo dál? Zavzpomínejte, prosím.
   ,,Pak jsme absolvovali cestu na sever do hor pod ledovec Valpro dva dny autobusem. Cesta je velice kamenitá, když zaprší, hrozí sesuvy půdy. Tady si říkáte, jen ať se nic nestane. A to jste teprve ve výšce 2990 metrů. V městečku Ascolli bylo najato 135 nosičů, kteří museli vynést jeden a půl tuny jídla a různého materiálu na svých zádech a jen se čtyřmi osly a dvěma mulami. V expedici nechyběli ani dva kuchaři a dva jejich pomocníci. Kdybyste viděli, v jakých teniskách - bez ponožek, jen s vloženou slámou mezi prsty - šli tito nosiči, tak neuvěříte, že cestu mohou zvládnout. Ale šli, jejich výkon byl obdivuhodný.
   Doslova pochod pod ledovec trval víc jak týden, než jsme dosáhli výšky pěti tisíc metrů. Říká se, že když se člověkLibor Uher na vrcholu dostane tady, tak má ze čtyřiceti procent vyhráno. Tam nosiči složili náklad, dostali zaplaceno a ve výšce nad pět tisíc metrů byl postaven základní tábor se vším všudy – s kuchyní, latrínou i s mohylou pro štěstí, které se říká „Čorten“. Tady se naše těla musela aklimatizovat na vysokohorské podmínky. Několik dalších týdnů pak trvalo postupné budování pěti výškových táborů. První byl ve výšce 5900 m a poslední, pátý v 8050 metrech. Pak už jsme jen čekali na příznivé počasí, aby se mohlo vyrazit na metu nejvyšší.
   Na K2 existuje několik výstupových cest, asi jedenáct. Nejlehčí z nich je přes Abruzziho hřeben. Naše výprava si zvolila Baskickou cestu. Ta, oč je těžší, tím je bezpečnější, protože zde bývá i méně lavin.
  „Velká hora" nás k sobě nechtěla dlouho přijmout. Čekali jsme na příznivé počasí. Až přišel den ,D´. Jedna hodina ráno 20. července 2007, mínus čtyřicet stupňů pod nulou, silný vítr. Věděl jsem, že o zdolání vrcholu se pokoušejí i Američané a Rusové s kyslíkovými maskami. Musel jsem vyrazit tak brzy ráno, abych dohnal ztrátu z minulého dne. Tak v devět hodin mi zbývalo zdolat posledních 200 výškových metrů. Byl jsem na pokraji svých sil. To uděláte pět kroků a deset minut se vydýcháváte, abyste udělal další. V uších mi zněla melodie, na kterou si ještě dnes vzpomínám. Cesta byla prošlápnutá Američany, tak jsem silou vůle šel dál. A konečně v 16.45 hodin jsem vystoupil na vrchol K2. Unavený, vyčerpaný, ale šťastný. Patnáct minut pobytu na vrcholu se mi navždy vepsalo do mysli jako velké vítězství, kterého jsem ve svém dosavadním životě dosáhl."
   Ano, jistě, je to velké vítězství člověka nad těmito osmitisícovými horskými velikány. Ale já vím, že sestup byl pak neméně dramatický.
   ,Ano, byl. Pomáhali mi při něm členové americké expedice, kteří přišli o jednoho svého člena z výpravy, a sice Itala Zafku. Poskytli mi přístřeší, spacák, starali se o mne. Já jsem byl dehydrován, měl jsem omrzliny na pravé ruce. V noci na 21. 7. 2007 řádila silná sněhová bouře, která trhala stany, viditelnost byla jen na tři metry. Ale i přes tyto těžkosti se mi přece jen podařilo dostat do základního tábora, kde se pak večer 22. července slavilo. Posílaly se zprávy domů, že druhý Čech v historii vystoupil na K2."
   Moc děkuji za velice zajímavé vyprávění. Věřím, že brzy zase uslyšíme o Vašich horolezeckých úspěších.
   
Ptala se Dajana  Zápalková

   Autoři fotografií:  Libor Uher (1, 3) a Dajana Zápalková (2)



Vloženo 12. 10. 2009