Nové knihy (vloženo v roce 2008)
Pohádky z tajemného lesa
  Vloženo 25. 1. 2008

Gabriela Kopcová: Pohádky z tajemného lesa

V dobách, kdy  stromy přestaly běhat po světě a usadily se na jednom místě, kdy pohádky se pohádkami teprve stávaly, tehdy se les stal tajemným místem. A právě v takovém prostředí se mohou odehrávat ty nejpodivnější příběhy. Jsou zachyceny v další knížce pohádek spisovatelky Gabriely Kopcové. Ta je určena nejmenším   školákům.  Kniha  je  bohatě  ilustrována.   Upravené  barevné   fotografie  Gabriely  Kopcové, s přírodními motivy, působí při nezvyklém a zcela ojedinělém zpracování velice pohádkově. 
Vydalo nakladatelství Amaprint-Kerndl, s.r.o.Ostravské kalendárium 2007
   Vloženo 25. 1. 2008


Martin Juřica: Ostravské kalendárium 2007

Přehled nejvýznamnějších událostí roku 2007 z politiky, kultury, sportu a dalších oblastí veřejného života Ostravy. Obsahuje jmenný rejstřík, rejstřík institucí a akcí k významným výročím města.
Vydala Tilia a statutární město Ostrava (Archiv města Ostravy).
Oblázek
   Vloženo 8. 2. 2008

Karel Vysloužil: Oblázek první

Nejnovější sbírka poezie vsetínského básníka Karla Vysloužila, vydaná nakladatelstvím LÍPA Vizovice. Je uvedena jako autorovo zavzpomínání, ohlédnutí do let 1982 - 2008.

Panamerica má láska
Vloženo 27. 2. 2008

 Víťa Dostál - Milan Švihálek: Panamericana má láska

 Kniha autorské dvojice Víťa Dostál - Milan Švihálek je vyprávěním o odhodlání, odvaze a vytrvalosti. Vždyť  projet za 223 dnů (od července 2006 do března 2007) v sedle bicyklu 26 233 km od Anchorage na Aljašce    přes všechny tři Ameriky až do Ushuaie na konci světa - na jižní polokouli, je skutečně úctyhodný výkon. Pro Víťu  Dostála to nebyl podnik nový, vždyť v letech 1990 - 1993 projel na kole USA a Austrálii, v letech 1994 - 1997  absolvoval cyklistickou cestu kolem světa. Z prozatím poslední expedice z jeho systematicky vedených poznámek  a zážitků pak vznikla knížka Panamericana má láska, na které literárně spolupracoval zkušený autor Milan  Švihálek.
 Pěkně vypravenou knihu, doplněnou dokumentárními barevnými fotografiemi a mapami, vydalo nakladatelství  Grafis 2000, s. r. o, Opava, v roce 2008.
Richard Sobotka

Muž s beraní hlavou
Vloženo 16. 3. 2008

 Karel Bogar: Muž s beraní hlavou

V graficky jemně a citlivě vycizelované výpravě představuje kniha život a dílo jednoho z nejvýznamnějších českých výtvarníků Ferdiše Duši a znovu jej objevuje pro současného milovníka umění. Na jedné straně formou čtivě psaného životopisu odhaluje jeho osud, postoje a události, které směrovaly jeho duchovní, tvůrčí i prostě lidský vývoj, na druhé přináší překvapivé množství jeho děl ze všech období jeho všestranné tvorby. Ve spojení s množstvím doplněných citací, fakt a fotodokumentace přináší kniha nejenom estetický zážitek, ale základ pro poznání osobnosti a její doby.
Vydal Montanex

Hravé příběhy
Vloženo 28. 3. 2007


Eva Tvrdá: Hravé příběhy

Autorka úspěšné prózy Dědictví předkládá čtenářům zcela odlišnou knihu.Hravé příběhy se vyjadřují k současnosti, jsou strohé, úsporné a chladné. Bez emocí a sympatií vstupují na scénu hrdinové, kteří se domnívají, že život je oblíbená hra. Touží po ní a dožadují se jí. Pro dobrou hru by mnozí udělali cokoliv. Postupně se ukazuje, že mezi životem a hrou je zřejmě hranice a že jen málokdo hru v jejích hranicích udrží. Ale hra, to je hlavně zábava, leckdy za jakoukoliv cenu.
Text je doplněn ilustračními fotografiemi Miluše Pagáč.
Vydal Repronis

Hasič aneb...
Vloženo 28. 3. 2008

Karel Jiřík: Ostravští hasiči aneb co jste hasiči, co jste dělali

Další publikace edice Ostravica tentokrát mapuje historii hasičských spolků v Ostravě, vývoj požární ochrany a techniky. Obsahem jsou také pověry o ohni, první požární řády i nejničivější požáry v Ostravě. Doplněno o dobové i aktuální fotografie.
Vydal Repronis

Kuras: Kleštění zarostlého chodníčku
Vloženo 17. 5. 2008
Benjamin Kuras: Kleštění zarostlého chodníčku aneb Janáček pro samouky

Knížku Kleštění zarostlého chodníčku aneb Janáček pro samouky napsal anglicko-český spisovatel, dramatik a publicista, který se narodil ve Zlíně (1944), studoval v Olomouci a žije v Londýně, autor 16 divadelních a rozhlasových her napsaných v angličtině a 19 českých knih.  ,,Kleštění" vyšlo u příležitosti Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkův máj 2008 v ostravském vydavatelství En face s ilustracemi výtvarníka Václava Šípoše v roce 80. výročí úmrtí Leoše Janáčka.
(ko)
Beskydské kouzlo Frenštátska
Vloženo 24. 5. 2008
Kolektiv autorů: Beskydské kouzlo Frenštátska

Reprezentativní publikace, kterou vydalo Kulturní dědictví v Rožnově pro město Frenštát pod Radhoštěm v rámci projektu Objevujte Frenštátsko aneb do Beskyd za aktivitami, zážitky a za kulturou, jenž byl financován z prostředků Evropské unie, Moravskoslezského kraje a města Frenštátu p. R.
Kniha je sestavena z fotografií, starých pohlednic i dalších dobových dokumentů a textů, které mají z části encyklopedický charakter. Jejich autorem je literární historik a frenštátský rodák PhDr. Libor Knězek, CSc. Publikace seznamuje čtenáře s rázem krajiny, přírodními rezervacemi - jejich faunou a florou, architektonickými památkami,  s historií oblasti a významnými osobnostmi, které se vepsaly do společenského, kulturního i sportovního
dění Frenštátska. Text je uveden také v anglickém, německém a polském překladu. Grafická úprava Petr Baštán.
Fotografie a dobový materiál poskytla řada  jednotlivců, také Muzeum ve Frenštátě, Muzeum Novojičínska a další instituce.
(ko)

Život na obou stranách výčepu
Vloženo 3. 6. 2008

Martin Jarošek: Život na obou stranách výčepu

Vyprávění o putování po hospodách na čtyřech kontinentech a pivních rytířích moderní doby u nás přináší kromě zábavného poctění též užitečně informace o místech, kde si pravé pivo zachovalo, navzdory hektickým časům, svou původní kvalitu a poslání.
Vydalo nakladatelství Tilia

Vlčí stopou
Vloženo 4. 6. 2008

Richard Sobotka: Vlčí stopou

Dramatický střet hajného s vlčí smečkou. Téma výskytu vlků na území ČR v posledních dvaceti letech, zejména v Beskydech, bylo donedávna velmi frekventované. Dodnes občas proskočí zprávy o výskytu těchto velkých šelem. Knížka Vlčí stopou je jakousi genezí jednoho vlčího klanu. Zároveň příběhem hajného Sosnovce, který navzdory neodmyslitelné pušce na rameni se při dlouholetém soužití s přírodou řídí pravidlem vše živé chránit, neboť nikdo nedal člověku právo svévolně ničit to, co sám nevytvořil. Do příběhu je zahrnuta široká škála živočichů, kteří ve volné přírodě žijí. Především je to vlk, který v Beskydech založí svou smečku. Příběh vrcholí dramatickým střetem hajného a vlčího páru, kdy je hajný v instinktu sebeobrany přece okolnostmi donucen porušit svou zásadu a pušku se smrtící střelou použije. Vyprávění o nezbytnosti vyváženého soužití lidí a zvířat ve volné přírodě je orámováno malebnou krajinou Moravskoslezských Beskyd.  (O autorovi)
Vydalo Vydavatelství VÍKEND, s. r. o., 2008

Vysoký cíl
Vloženo 5. 6. 2008

Lubomír Man: Vysoký cíl

Vysoký cíl je další z řady oblíbených knih spisovatele Lubomíra Mana pro kluky od devíti let. Napínavým způsobem vypráví o běhu Martina za tramvají, který jej přivede do sokolského atletického oddílu, o problémech s chuligánskou partou ve škole, o dobrodružstvích na letním táboře a o olympiádě mládeže. Kniha je sice určena hlavně klukům od devíti let, ale určitě se zalíbí i klukům dospělým, kteří si Manovy knihy taky rádi přečtou.
Vydalo nakladatelství Librex

V kraji dvou židlí
11. 6. 2008

David Bátor: V kraji dvou židlí
 
Soubor básnických miniatur nazvaný V kraji dvou židlí svou intimitou poměrně silně kontrastuje s chlapskou robustností a živočišností předchozí Bátorovy sbírky Světlonoš. Čtyřicet krátkých textů věnovaných frýdecké básnířce Alexandře Lasskové vypráví „příběh jednoho věčného léta“, jehož potenciality se ve vzpomínkách stávají intenzivně prožívanými skutečnostmi.
Verše doprovázejí ilustrace opavské výtvarnice Hany Gebauerové.
Vydalo nakladatelství Perplex

Z havířských kolonií...
Vloženo 29. 6. 2008
Martin Jemelka: Z havířských kolonií aneb jak se žilo havířským rodinám

Tématem dvaadvacátého svazku edice Ostravica jsou havířské kolonie v Ostravě. Autor se touto problematikou zabývá již řadu let a umožňuje tak čtenáři nahlédnout do historie výstaveb četných havířských kolonií, poukazuje na jejich architektonická specifika i interiéry, neopomíjí vylíčení běžného a společenského života jejich obyvatelů. Doplněno o dobové fotografie.
Vydavatelství Repronis


Hasiči
Vloženo 29. 6. 2008
Karel Jiřík: Ostravští hasiči aneb co jste hasiči, co jste dělali

Další publikace edice Ostravica tentokrát mapuje historii hasičských spolků v Ostravě, vývoj požární ochrany a techniky. Obsahem jsou také pověry o ohni, první požární řády i nejničivější požáry v Ostravě. Doplněno o dobové fotografie.
Vydavatelství Repronis


Poezie jako protest
Vloženo 29. 6. 2008


Drahomír Šajtar: Poezie jako protest

Novinka ostravského literárního historika je příspěvkem k ,,obrazu" poválečné české literatury, která vznikala ve společnosti ovlivněné komunistickými idejemi. Autor zachycuje tvorbu více či méně známých tvůrců a z části  i jejich politické postoje. Svou pozornost věnoval také spisovatelům ostravského regionu, kteří vstoupili do světa literatury v 70. a 80. letech 20. století, např. Lydii  Romanské, M. Vosikové, Karlu Vůjtkovi, J. Zogatovi  a dalším.


Vydala Společnost Leopolda VrlyZbojnické léto
Vloženo 1. 8. 2008

Richard Sobotka: Zbojnické léto

Baladický příběh dvou posledních beskydských zbojníků moderního věku, jejichž touha po nespoutané volnosti je nakonec přivedla do sporu se zákonem a strážci pořádku. Opravdovým domovem jim byly hornaté Beskydy. Na odlehlých samotách nacházeli Bertin a Lolin jídlo, mohli přespat, měli tam své milé. Odolali nátlaku vystěhovat se, jako mnoho jiných v oné době – za velkou louži do Ameriky. Raději uvěřili nejisté věštbě cikánky, že se jich nechytne rána ťatá ani střelná, že budou žít věčně. Poslední část věštby se jim však přece svým způsobem vyplnila.

Vydavatelství Víkend

 Barva jeřabin
Vloženo 26. 8. 2008
Richard Sobotka: Barva jeřabin

Kniha spisovatele Richarda Sobotky připomíná valašské rebelie, které se odehrály v gigantickém kotli třicetileté války. Byly to bezvýznamné šarvátky? Pokud o nich přece padla v minulosti zmínka, pak byly tendenčně prezentovány jako protest utlačovaného lidu proti vrchnosti. Bylo opomíjeno, ať úmyslně či neúmyslně, že obyvatelé Valašska ve skutečnosti bránili svou víru a svou hornatou vlast. Jejich heslo "Za boha a za vlast!" bylo hnací sílou povstání, jdoucích ve třech vlnách po sobě v letech 1620 - 1644. Avšak marné byly naděje Valachů na pomoc souvěrců Švédů, marně spoléhali na pomoc uherského vojevůdce Rákocziho. Opuštěni od spojenců byli Valaši nakonec sraženi na kolena. I přes krutou exekuci přece zůstali neporaženi, neboť ducha volnosti jim nikdo nedokázal vzít.
Vydala Městská knihovna v Rožnově pod Radhoštěm


Svlékání z růže
Vloženo 9. 9. 2008
Lydie Romanská:  Svlékání z růže

Ve sbírce veršů Lydie Romanské Svlékání z růže najdeme především intimní erotickou poezii; tolik by se mohlo říci po prvním přečtení. Při dalším nás  zasáhne to správné slovo – láska - a to v nejrůznějších úhlech pohledu, situacích, stavech ducha i mysli, v druhém oddíle knížky   v překvapivém spojení – láska a smrt, na něž často narážíme v lidové poezii, zde ztvárněno s žensky vášnivou tělesností. Tato láska se však z úzké polarity lidské vzájemnosti obrací také do světa v jeho širších souvislostech, v soucítění i zřetelném odmítnutí jeho konkrétních zničujících projevů. 
Vydavatelství Montanex


Šmarjá,...
Vloženo 22. 9. 2008
Vladimíra Černajová: Šmarjá, vyplivni tu mandelinku!

Kniha je inspirována událostmi každodenního života. Možná i vy jste někdy sháněli chalupu, snažili se vychovávat své děti, studovat na vysoké škole, třeba jste také vlastnili auto těsně před rozpadem nebo si snažili poradit s originálním členem rodiny. Autorka sbírá střípky reality, aby z nich vytvořila pestrou mozaiku vsazenou do koloritu ostravského prostředí. Je psána s humorným nadhledem nad situacemi, které jsou nám mnohdy blízké a vytahuje tak ze dna paměti naše vlastní vzpomínky, často dávno přikryté nánosem všedních dní.

Vydavatelství Alpress


Slyšet, cítit a dotýkat se
Vloženo 22. 9. 2008
Veronika Ševčíková: Slyšet, cítit a dotýkat se…

Romská hudba a hudebnost Romů jako pozitivní kulturní stereotyp a dominantní kulturní konfigurace. První vydání.
Vydáno pro Ostravskou univerzitu v Ostravě, 11. svazek edice Universum. 240 s., anglické resumé. Monografie se věnuje tématu romské hudby a hudení kultury z pohledu hudebněpedagogického a muzikologického, snaží se zprostředkovat hlubší poznání daného fenoménu v jeho mnoha podobách minulých i současných, a skrze porozumění jeho vnitřnímu řádu a zákonitostem posílit vědomí tolerance, respektu a úcty k romské kultuře a hudbě nejen jako celku, ale především k vybraným jednotlivostem.

Nakladatelství Tilia


Koniček Ivánek
 Vloženo 6. 10. 2008

Josef Filgas: Koníček Ivánek

Knížka pro děti Koníček Ivánek Josefa Filgase vyšla již čtyřikrát (poslední vydání je z roku 1968, Profil, Ostrava). Pojali jsme za správné, že si zaslouží po čtyřicetileté pauze nové vydání, které by se opíralo o výpravnou podobu z roku 1946 s ilustracemi ostravského malíře Viléma Wünsche. Koníček Ivánek navíc vychází ke stému výročí narození autora (16. 10. 1908).
Knížka jímavě líčí  životní osudy důlního koníka, ukazuje na jeho dřívější nenahraditelné místo při důlní činnosti a   na těžkou, obětavou a smysluplnou práci havířů na Ostravsku (jako i všude jinde). 
Vydavatelství Repronis


Štěňata  Vloženo 16. 10. 2008
 Richard Sobotka: Štěňata  – Vzpomínky na konec války v podhorské beskydské obci

Knížka Richarda Sobotky „Štěňata – Vzpomínky na konec války v podhorské beskydské obci“, kterou vydala Moravia publishing INC Toronto 2008, vypráví o životě jedné rodiny v posledních dnech druhé světové války.
(s)Laskavé medailony 3
 Vloženo 16. 10. 2008
Oldřich Šuleř: Laskavá setkání - S přáteli umělci rodného kraje

Nakladatelství Repronis vydalo v předcházejících letech knihy spisovatele Oldřicha Šuleře Laskavé podobizny (2005) a Laskavé medailony (2007), jejichž téma je vyjádřeno v podtitulu: Zapomínaní a zapomenutí literáti ze Slezska a severní Moravy (u druhé publikace s přesahem do přilehlých oblastí Valašska a Hané). Od obou knih předcházejících se třetí Laskavá setkání liší v tom, že autor nesleduje výlučně literáty, nýbrž také výtvarníky, hudebníky, nikoliv zapomínané a zapomenuté, ale umělecké osobnosti, které spoluvytvářely či nadále vytvářejí profil Ostravska.
Vydavatelství Repronis


 Pruvodci
 Vloženo 31. 10. 2008
Lukáš Bárta: Průvodci

Každý život je množstvím příběhů. Takoví jsou i Průvodci. Zoufale, leckdy trapně každodenní, malé, a přece rozhodně ne nicotné lidské příběhy, které se jen zdánlivě odvíjejí rovnoběžně vedle sebe, protože čtenář od začátku čeká, kdy a jak se propojí. Chvílemi dynamické a silně epické, místy jakoby ustrnulé  v čase a seskupené do koláží spíše výtvarných. Průvodci jsou též putováním skrze končiny strachu, pociťovaného vždy nejvíce o ty druhé a zvládnutelného jen tehdy, nechybí-li někdo, kdo se rozhodl ukazovat cestu, třebaže ji sám možná dobře nezná. A jak napsala jedna z prvních čtenářek románu, bohemistka Martina Rysová, Průvodci jsou především knihou o zuby nehty udržované lásce a lidskosti. Knihou o křehce malé, a tedy o to větší naději.
Vydavatelství Repronis


Puls nemocnice
 Vloženo 9. 11. 2008

Štěpán Neuwirth: Puls nemocnice

Po šesti letech vychází nové, upravené a doplněné vydání úspěšné knížky Tep nemocnice, tentokrát s názvem Puls nemocnice. Kniha je spojením beletristického vyprávění s literaturou faktu, pasáže informující o chodu nemocnice a zdravotnického zařízení vůbec v jeho zásadních oborech činnosti jsou doplňovány o výpovědi samotných zdravotníků a vyprávění sester. Řada etických úvah vybízí ke změnám tam, kde i jedinec svým přístupem může napomoci ke zlepšení některých současných negativních jevů ve společnosti (které se zdravotnictvím přímo či nepřímo souvisejí), a konečně zde najdeme i mnohdy emocionálně vypjaté či přímo šokující příběhy pacientů. Kniha je bohatá nejen svou výpovědní hodnotou, ale zejména schopností čtenáře oslovit a nevtíravě jej přinutit k zamyšlení nad zásadními životními hodnotami, jakými jsou zdraví, zodpovědnost, obětavost a lidská sounáležitost.Publikaci doprovázejí fotografie z nemocničního prostředí.
Vydavatelství RepronisRestituce
Vloženo 14. 11. 2008
Restituce zkonfiskovaných uměleckých předmětů. Přání nebo realita?
Dokumentace, identifikace a restituce kulturních statků obětí II. světové války
Příspěvky z mezinárodní vědecké konference v Liberci (24. – 2 6. 10. 2007), editor Mečislav Borák

Ve sbírkách muzeí, galerií i soukromých sběratelů po celém světě existují tisíce předmětů konfiskovaných či jinak uloupených obětem II. světové války, zvláště židům.  Otom, jak vyhledat a identifikovat takové předměty a jak je vrátit jejich majitelům nebo potomkům, pojednávala už třetí mezinárodní konference v ČR, pořádaná Centrem pro dokumentaci majetkových převodů kulturních statků obětí II. světové války při Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd České republiky. Sborník přináší příspěvky odborníků ze 14 zemí, které byly předneseny na této konferenci. Vydáno i v anglické verzi.
Nakladatelství Tilia


Restitution
Vloženo 14. 11. 2008
Restitution of Confiscated Art Works—Wish or Reality?
Documentation, identification and restitution of cultural property of the victims
of World War II

Proceedings of the international academic conference held in Liberec on 24–26 October, 2007, edited by Mečislav Borák
Museums, galleries and private collectors around the world hold thousands of items that were confiscated, looted or otherwise stolen from the victims of World War II, especially Jewish owners. Finding and identifying these items, and returning them to their rightful owners or their heirs, were the themes of the third international conference held in the Czech Republic by the Documentation Centre for Property Transfers of the Cultural Assets of WW II Victims – a division of the Institute of Contemporary History at the Academy of Sciences of the Czech Republic. These proceedings bring together papers by experts from a total of 14 different countries, all of which were presented at the conference. The proceedings are also published in Czech.
Nakladatelství Tilia


Třetí strana mince
Vloženo 16. 11. 2008

Oldřich Šuleř: Třetí strana mince

Minulost města Ostravy se stala inspirací mnoha umělcům. Syntetizující obraz o nedávno minulém životě v umělecké literatuře však postrádáme. Autor Třetí strany mince Oldřich Šuleř tuto mezeru zaplnil knihou o pohnuté historii života v této městské krajině. V rámcové a spojovací rovině vypravuje svěžím a poutavým způsobem, jak šel v tomto městě čas bezmála až po současnost. Jádro knihy pak tvoří umělecká próza, představující řadu realisticky přesvědčivých postav, pro jednotlivá období charakteristických. Kniha, která koření v životě jednoho města tak daleko přerůstá hranice regionu, v němž vznikla a jimž byla inspirována.
Vydavatelství Montanex


Třešňovou alejí
Vloženo 23. 11. 2008

Eva Tvrdá: Třešňovou alejí


Beletristické vyprávění zasazené místně do sklezsko-německého pohraničí a časově do období 2. světové války a následného odsunu. Příběh začíná návratem Edeltraud do rodné Třebomi, malé obce ve Slezsku. Tam ožívají více než půlstoletí staré vzpomínky, kdy jako dívka zaznamenává vpád války do života rodiny a následný nucený odsun. Uprázdněný dům zabydlí rodina volyňských Čechů, která v sobě nese otřesné vzpomínky na sovětský systém, německou okupaci i na osvobozování původní vlasti. Očima dívky Ludmily sledujeme snahu splynout se staronovou vlastí... Dvě ženy, dvě rodiny, jeden dům. Proč Edeltraud o domov přišla a proč Ludmila domov nenašla? V čem je smysl života ženy? V Třešňové aleji docházejí postavy k zpochybnění jistot, jakými bývaly národ, vlast, domov, ale i vlastní vzpomínky. Zůstávají jen lidé, jejich vztahy a jejich činy.
Vydavatelství Repronis


Bráška a já
Vloženo 28. 11. 2008

Marie Žochová: Bráška a já

Bráška a já je knížka pro všechny zlobivé děti, protože jak říká autorka na začátku:  Zlobení je cesta do pohádky, za dobrodružstvím, cesta fantazie. Děti po té cestě umějí chodit. Škoda, že dospělí na ni zapomínají. Ať žije zlobení. S malými dobrodruhy v knížce můžete krotit kocoury, dovědět se, jak se dělá cirkus, stát se členy klubu veselých Filištínů a zažít i mnoho dalších velkých dětských dobrodružství.  
Kniha je bohatě ilustrovaná původními autorskými pracemi výtvarnice Ivany Kolaříkové.
AAP


Příběh manželství Larisch
Vloženo 29. 11. 2008
Alexandra Rebrová: Příběh manželství  Larisch-Mönnichů

Autorka této výpravné publikace populární formou převyprávěla více či méně známé skutečnosti ze života manželské dvojice Jiřího a Marie Larisch-Mönnichových.
Jiří byl příslušníkem starého slezského šlechtického rodu. Patřil k nejúspěšnějším a nejbohatším podnikatelům v habsburské říši 19. století. Jeho žena byla pokrevní neteří císařovny Alžběty Rakouské, manželky Františka Josefa I. Naneštěstí se 
zapletla do aféry, která vyvrcholila smrtí následníka trůnu Rudolfa a jeho milenky Mary Vetserové.  V knize je připomenuto i šťastné období života manželského páru,  jež  je spojeno s jejich pobytem na zámcích ve Slezsku, například ve Fryštátě (obci, která se v dalším století stala součástí Karviné).
Publikace je opatřena mnoha fotografiemi a celý text je i v anglickém, německém a polském překladu. Vydalo ji oddělení správy zámku a památkové péče odboru školství Magistrátu města Karviné.
(ko)


Paměti
Vloženo 3. 12. 2008

Alžběta Babrajová: Paměti

Kniha je převedením autorčiných rukopisných pamětí, které popisují její život v Ostravě už na počátku 20. století. Jde o autentické a jazykově neupravené líčení událostí ze staré Ostravy, a stává se tak cenným dokumentem doby. Publikace je doplněna fotografiemi z pozůstalosti i historickými pohlednicemi a její výpravné provedení navazuje na publikaci Zapomenutá Ostrava Josefa Filgase. 
Alžběta Babrajová, rozená Dedková, se narodila  roku 1896 v Michálkovicích v početné dělnické rodině. Po smrti otce musela zanechat školy a ve svých 11 letech pomáhat matce uživit 4 mladší sourozence. Službou na statku, později v hospodě a konečně v několika ostravských domácnostech vychodila svou školu života. Po první světové válce se vdala za Josefa Babraje, se kterým měla dva syny a prožila život jako činorodá žena v domácnosti.

Vydavatelství RepronisRokyta
Vloženo 3. 12. 2008

Milan Švihálek : Jan Rokyta – S pěsničkú na světa kraj (Besedování o všem možném)

Publikace zachycující rozhovor s Janem Rokytou, významným folkloristou, hudebním redaktorem a hudebníkem, jehož hudební pořady jsou známé milovníkům lidové hudby. Právě sepjetí jeho života s hudbou tato knížka zprostředkovává čtenářům. Autorem je známý novinář, dramaturg a scénárista Milan Švihálek. 
Součástí publikace je fotografická příloha. 

Vydavatelství RepronisCesta j ako marijánka
Vloženo 15. 12. 2008

Jaromír Šlosar:  Cesta jako marijánka (črty, deníky, reportáže)

Cesta jako mariánka je knihou výletní, skoro by se chtělo říci poutní, neboť kam nás autor zavede, probíhá poetická mše smyslových vjemů a doslova gurmánských počitků z vnímaného. Vaječina z čerstvých hub a vůně nezbytného pressa jsou toho příkladem. Jaromír Šlosar  nás ve své cestovní kuchařce provází beskydskou přírodou, jež tvoří hutný základ naložený ve směsi italských cestovních zážitků, navrch ochucený postřehy z pobytu na Maltě.
V Šlosarovi se snoubí cosi z Tomečka, cosi z Pavla, reportáže z italských cest mohou připomenout Čapka. Opojnost naznačená již v titulu knihy dýchá z každého odstavce – stačí jen kouř slov přijmout a delší než malou chvíli v sobě zadržet.
Vydavatelství Repronis